Presunúť na hlavný obsah

Spisovateľka Tamara Šimončíková Heribanová: Takto jej to pristane s dcérkou, ktorú vedie taktiež k tradíciám

Feminity

Tami sa pohybuje v umeleckom prostredí od útleho detstva a tak lásku k móde dostala pravdepodobne už do vienka. Jej štýl je odvážny, občas extravagantný, no vždy vyzerá perfektne. A čo na nej obdivujeme najviac? Jednoznačne jej lásku k slovenským zvykom a tradíciám.

Aj vy sa pýtate, ako sa z mladej baby stane vášnivá zberateľka krojov? Vraj veľmi jednoducho. Už ako malé dievčatko chodila Tami do folkórneho súboru. Navyše, veľa času trávila u starých rodičov. Práve babička jej priblížila naše zvyky a tradície. No a tento svet remesiel a ručnej práce jej doslava učaroval.

Úspešná spisovateľka však kroje nielen zbiera. Venuje sa aj ich repasovaniu, čistí ich, škrobí a hrdo nosí. Na 17. ročníku Plesu v opere bola neprehliadnuteľná, keď sa objavila v tradičnom kroji. 

”Tieto šaty sú vyjadrením môjho vzťahu k slovenským tradíciám, nášmu národnému odevu, sú poctou obdivuhodnej zručnosti, zmyslu pre krásu a umeleckému a remeselnému majstrovstvu našich predkov. Je to naše Haute Couture,” vyjadrila sa Tamara. 

Slovenské výšivky považuje spisovateľka za jednoznačné haute couture, teda najvyššie umenie krajčírstva. Dokonca často vidíme takéto aplikácie na jej outfitoch. Musíme uznať, že v nich vyzerá nádhernV jej zbierke nájdete skutočné skvosty. Čepce vyšívané fúkanými sklenenými korálkami usporiadanými do tvaru kvetov, či dokonca storočný kroj po prababičke. 

Vyzerá to, že vášeň a lásku k tradíciám, dokonalej remeselníckej zručnosti sa snaží vštepovať aj dcérke Emilke už od malička. Už teraz je jasné, že tejto malej princeznej nebudú slovenské tradície rozhodne cudzie.

Veď uznajte sami. Čo môže byť krajšie, ako vyrastať na rozprávaní magických príbehov o našich predkoch? Navyše je veľmi dôležité pripomínať novej generácii krásu pôvodných zvykov. Jedine tak sa totiž môže toto naše dedičstvo zachovať. 


- Najčítanejšie -

Diskusia k článku

comments powered by Disqus