Presunúť na hlavný obsah

Maternice na prenájom: Dôvody, prečo sa rozhodli tieto ženy vynosiť dieťa cudzím ľuďom vás dostanú

Zdravie

Ženy, ktoré nemôžu mať vlastné deti, si ich nechávajú vynosiť. Na náhradné matky sa však u nás ľudia stále pozerajú s nepochopením. Tvrdia, že ide len o biznis a zarábanie na ľudskom nešťastí. No pravda je niekde úplne inde.

Azda každý mladý pár túži raz po dieťatku. S rýchlou dobou však prichádzajú aj obavy a tak si ženy nechávajú materstvo na neskôr. Kvôli kariére a zabezpečeniu, neraz prídu o šancu na rodičovstvo. V tom im však má pomôcť tretia osoba – náhradná matka. Je tento novodobý trend vôbec bezpečný?

Kliník každým rokom pribúda

Kliniky, kde si môžete prenajať ženu na vynosenie dieťaťa vyrastajú ako huby po daždi. Asi najviac sa im darí v Indii a Mexiku. Prenajať si náhradnú matku v západnom svete je totiž finančne náročné a v niektorých prípadoch aj ilegálne. Jedno je však isté. Vždy ide o veľmi tenký ľad.

Tehotenstvo berú ako prácu

Indické náhradné matky majú často svoje rodiny a vlastné deti. Tehotenstvo berú ako dočasnú prácu. Chcú pomôcť bezdetným párom a navyše sa im výrazne zlepší životná situácia. Jasmin pracuje ako náhradná mama už šesť rokov. Vynosila dve cudzie bábätká. Aj vy nechápete ako je možné, že si dokáže udržať odstup od dieťaťa, ktoré vyrastá v jej tele? ”Od začiatku viem, že na dieťatko čakajú dvaja ľudia, ktorí s ním plánujú budúcnosť a spoločný život. Pripútať sa k nemu, je pre mňa niečo nepredstaviteľné.”

Pravidlá sú od začiatku jasné

Od začiatku tehotenstva sa pripravuje na to, že bábätko nie je jej a hneď po narodení ho musí odovzdať novým rodičom. Na rodnom liste bude mať mená biologických rodičov. Dieťatko, ktoré nosí náhradná matka pod srdcom s ňou nemá spoločné DNA. Vopred pripravené embryá lekári vkladajú do maternice zdravej ženy. Jasmin to však nerobí len pre peniaze. ”Chcem dať niekomu inému dar, ktorý som aj ja sama dostala, teda mať vlastné deti. Viem si predstaviť ako musia tieto ženy trpieť, keď túžia po bábätku a jednoducho to nejde.”

Vedia, prečo to robia

Jasmin má doma milujúceho manžela a dve vlastné dcérky. Hovorí, že jej rodina je kompletná. ”Ak mi klient pošle fotky dieťaťa, ktoré som vynosila, som rada a nechám si ich. Ale nemôžem ich k tomu nútiť.” Z peňazí, ktoré takto získa si chcú s manželom kúpiť dom. Náhradná matka zarába na miestne pomery veľmi slušne. 

Adriana je slobodná mama, pôvodom z Kolumbie. Verí, že ďalšie "tehotenstvo na objednávku" jej zmení život. Za peniaze si chce otvoriť obchod. ”Chcela by som niečo malé, čo by sa mohlo časom rozrásť. Potrebujem sa postarať o dcérku a mamu so sestrou. A z bežného platu jednoducho nemáme šancu vyžiť. Navyše som veľmi šťastná, keď vidím s akou láskou v očiach sa budúci rodičia pozerajú na dieťatko, ktoré som im deväť mesiacov nosila pod srdcom. Vtedy cítim, že robím správnu vec.”

Napriek všetkým hrozbám, odcudzovaniu a nespokojnosti okolia, náhradné mamy v Indii naďalej poskytujú svoje telo ako prostriedok na donosenie detí zo západu. Vďaka tomu môžu žiť slušnejší život a ľuďom, ktorí nemohli mať deti, pomôžu splniť si sen. Nech už je názor ostatných akýkoľvek, obe zúčastnené strany sú spokojné.

- Najčítanejšie -

Diskusia k článku

comments powered by Disqus