Presunúť na hlavný obsah

Moja dcéra do 3,5 roka takmer vôbec nerozprávala: Až toto jej nakoniec pomohlo

Feminity

Mnohé maminy to poznajú. Typická otázka od okolia, ak je dieťa staršie ako tri roky a stále je ticho: "Ona ešte nerozpráva? Ale už by mala, veď ostatné deti v jej veku…" A pritom si vôbec neuvedomujú, ako veľmi môžu touto zdanlivo formálnou vetou ublížiť. Nielen dotyčnej mame, ale aj tomu malému drobcovi.

Sandra je mamou rozkošného päťročného štebotavého dievčatka. Počas nášho rozhovoru by mi ani len nenapadlo, že jej dcérka mala kedysi problém s komunikáciou. K slovu ma totiž pustila až po 40 minútach toho ako ma kompletne vyspovedala. ”Bella je jednoducho živel, vždy taká bola. Ako 8 mesačná sama chodila, keď mala rok a pol bola odplienkovaná. Zásadný problém však u nás bola reč. Hoci rozumela úplne všetkému, do 3,5 roka takmer nehovorila. Vedela povedať mama, tata, baba, dede a ciká. Ak teda nerátam začiatočné slabiky prvých slov. Úprimne bola som z toho zúfalá. A to čo mi ani náhodou nepridávalo na psychike boli neustále otázky okolia, prečo to naše dieťa stále nerozpráva,” hovorí Sandra.

Sound healing im zmenil život

Sandra žije manželom a dcérkou v Londýne. Práve tam sa prvýkrát dozvedela o sound healing terapii a rozhodla sa ju s Bellou absolvovať. ”Sound healing terapia je inak povedané liečba zvukom, pri ktorej sa používajú špeciálne nástroje - spievajúce misky a gongy. Sú to nástroje, ktoré vydávajú nielen nádherný a jedinečný zvuk, ale hlavne šíria unikátnu rezonanciu, ktorá má na nás blahodarny vplyv. V jednoduchosti povedané - upravuje akékoľvek disharmonické správanie sa buniek v našich orgánoch a tkanivách. Výhoda terapie spievajúcimi miskami je tá, že má doslova okamžitý účinok, pretože svojou vibráciou privádza bunky v našom tele späť do harmonického stavu,” vysvetľuje Mgr. Lucia Nosko.

Práve vďaka tejto terapii sa malá Bella po necelom mesiaci rozhovorila. Podarilo sa totiž odstrániť emočný blok, ktorý v sebe mala. ”Pamätám si, ako ma môj muž vysmial, keď sme tam išli prvýkrát, že keď začne po tomto hovoriť, pôjdeme na mesiac na Bora Bora. On totiž nie je veľký milovník, čohokoľvek alternatívneho. Je veľmi pragmatický. No a keď malá začala po štyroch terapiách tvoriť súvetia, takmer spadol zo stoličky. Ale na tej sľúbenej dovolenke sme stále neboli,” smeje sa Sandra. 

Pomáha takmer pri všetkom

Zvuková terapia tibetskými spievajúcimi miskami je alternatívna liečebná metóda, ktorú používali v Tibete a v Indii od staroveku na uzdravenie. Dlhé roky bola utajovaná, aby si skupina mníchov zachovala tajomstvo účinného liečenia. 

”Tibetské misky vytvárajú škálu zvukov, ktoré prenikajú do najhlbších sfér tela a mysle. Neexistuje žiaden problém, ktorý by táto terapia nevedela eliminovať, a napokon aj vyriešiť. Áno, sú prípady, kedy dieťa napríklad nechce využívať reč. V určitom veku je už pre dieťa potrebná, vzhľadom na to, že ide o jednu zo základných fyzicko-psychických činností človeka. Keď sa stane, že dieťa nerozpráva, s najväčšou pravdepodobnosťou môže byť v istom strese. Môže sa cítiť menejcenné a v kŕči. Terapia tieto veci odbúrava. Dieťa nadobúda sebavedomie, zisťuje, že je výnimočné,a že aj jeho okolie samotné je výnimočným. Následne sa po terapiách jeho vývin upraví, resp. začne napredovať,” vysvetľuje Mgr. Lucia Nosko. Skvelé však je, že sa už dá absolvovať aj u nás. Takže, keď ide Bella k babičke na prázdniny nie je problém v terapii pokračovať. 

Deti sound healing milujú

Dokonca už aj máme škôlku, v ktorej si sound healing nevedia vynachváliť. Pomáha deťom s mnohými ťažkosťami. ”Sound healing prináša detičkám úžasné benefity, pretože vlny a zvuky, ktoré vnímajú ich harmonizujú, upokojujú a zbavujú stresu. Terapia zlepšuje proces učenia, rozvíja kreativitu a fantáziu, synchronizuje mozgové hemisféry, eliminuje strachy, bolesti a napätie. Je ideálna aj pre hyperaktívne deti alebo deti s poruchami pozornosti, pretože zlepšuje sústredenie a pomáha im uvoľniť sa. Navyše zvyšuje sebavedomie a skvalitňuje spánok. Platí, že detičky sú po terapiách v škôlke kolektívnejšie, vytvorí sa doslova homogénna skupina. Často sa stáva, že sa počas toho ako im hrám na mištičky chytia za rúčky, alebo sa navzájom hladkajú… Preukazujú si dôveru, lásku a cit. Je to krásne,” dodáva Mgr. Lucia Nosko.