Presunúť na hlavný obsah

Počuli ste už o jóge smiechu? Dokáže vraj veľmi účinne liečiť a získava si čoraz viac priaznivcov

Feminity

Pomocou jógy smiechu si údajne dokážete upraviť krný tlak, či zbaviť sa depresií. Zaujímava vás ako je to možné?

Viete sa zasmiať len tak? Bez dôvodu? Väčšina dospelých nie. Potrebujú k tomu totiž vždy práve nejaký dôvod. Deti sa smejú až 300 krát denne, často bez akejkoľvek príčiny, zatiaľ čo dospelý človek iba 15 až 20 krát. A to je teda pekný rozdiel. Ak ste na tom rovnako, možno Vám pomôže jóga smiechu.

Podstata jógy smiechu

Práve pri cvičení jógy smiechu sa môžete stať opäť na chvíľku deťmi a vychutnať si tak pocity kreativity, bláznivosti a uvoľnenia zároveň. Počas hodiny sa nesmejeme preto, že sme šťastní. Šťastní sme preto, že sa smejeme. Terapeuti jógy smiechu využívajú fakt, že náš mozog nerozoznáva, či ide o spontánny alebo predstieraný smiech

O čo vlastne ide?

Jóga smiechu kombinuje tzv. "smiechocviky" a jogové dýchanie tak, aby sa do organizmu dostalo čo najviac kyslíka. Pozostáva zo zahrievacích aktivít, ako sú „tlieskačky”, „skákačky”, či non-sens komunikácia, resp. komunikácia vo vymyslenom jazyku. Práve týmto spôsobom sa dostáva do pohybu bránica, ktorá sa sťahuje a rozťahuje. Človek cíti zrýchlenie tepu srdca a začervenanie tváre pod vplyvom rozpínania sa ciev. Na konci cvičenia nasleduje krátka meditácia smiechu.

Benefity sú nielen terapeutické, ale aj zdravotné

Skvelé však je, že jóga smiechu dokáže pôsobiť na naše zdravie terapeuticky aj preventívne zároveň. Vo chvíli keď sa smejeme dostávame do tela viac kyslíku, vďaka čomu pracujú naše bunky efektívnejšie. Navyše zlepšuje imunitný systém, ktorý vie oveľa lepšie bojovať s infekciami, dokonca môže upraviť vysoký krvný tlak. Už po jednej hodine jógy smiechu sa vraj krvný tlak zníži na uroveň dosahovanú pri relaxácii a zároveň dochádza k redkukcii stresových hormónov. Pri smiechu totiž naše telo produkuje prirodzený hormón serotonín, ktorý zmierňuje pocity úzkosti. 

Ak ste sa doteraz báli jógy, nakoľko Vám pripadali cvičenia veľmi náročné, práve tento druh je možno vhodný pre Vás. A viete čo je na nej najlepšie? Môžete ju praktizovať kdekoľvek a kedykoľvek aj sami.

- Najčítanejšie -