Šesť najväčších mýtov o vode s citrónom: Aká je pravda na tom, že pomáha odbúravať tuky a chudnúť?

Jar je tu a s ňou aj experimenty ohľadom chudnutia. Do akej miery pomáha voda s citrónom pri chudnutí a je naozaj všetko okolo tohto trendu pravda? Odpovedá tréner Michael Achberger.

Aká je pravda na tom, že citrónová voda pomáha chudnúť?

Aká je pravda na tom, že citrónová voda pomáha chudnúť?

Zdroj: Profimedia

Hovorí sa, že citrónová voda má celý rad kladných účinkov na vaše zdravie a že pomáha pri chudnutí. Aj niektorí odborníci nedajú na tento nápoj dopustiť a existujú dokonca rýdzo citrónové diéty. Ale nie je to všetko len taká módna vlna? Pozrieme sa na to čo o zázračných účinkoch citrónovej vody hovorí veda a vyvrátime aj rad mýtov, ktoré okolo tohto nápoja panujú.

Prečítajte si: Detoxikačný plán na rok 2018: Začnite nový rok 3-dňovou očistou tela, ktorá vás odľahčí

 

Čo je citrónová voda?

Citrónová voda nie je nič iné ako šťava z citrónov zmiešaná s vodou. Množstvo citrónov, ktoré na prípravu tohto nápoja použijete, závisí na vašej chuti. Citrónovú vodu môžete piť ako studený alebo teplý nápoj. Niekto si do tohto nápoja pridáva list mäty piepornej, citrónovú kôru alebo iné prísady.
Citrónová voda je veľmi obľúbeným nápojom, pretože sa o nej tvrdí, že zlepšuje náladu, dodáva energiu, posilňuje imunitný systém a pomáha udržiavať zdravé trávenie.

Nutričný profil a obsah živín v citrónovej vode

Na účely tohto budeme za citrónovú vodu považovať nápoj vzniknutý zmiešaním jedného pohára vody so šťavou vytlačenú z polovice stredne veľkého citróna.
Obsah živín v jednom pohári citrónovej vody pripravenej podľa receptu vyššie, je nasledujúci:

* Kalórie: 9.
* Sacharidy: menej ako 1 gram.
* Vitamín C: 25% dennej odporúčanej dávky.
* Kyselina listová: 1% dennej odporúčanej dávky.
* Draslík: 1% dennej odporúčanej dávky.

Na prvý pohľad sa zdá, že jeden pohár citrónovej vody neobsahuje veľké množstvo živín, ale ak sa na nutričný profil pozriete podrobnejšie zistíte, že citrónová voda je nízkokalorický nápoj s veľmi nízkym obsahom sacharidov, ktorý vám pomôže podstatne zvýšiť príjem vitamínu C.
A len pre porovnanie uvádzame, že ak by ste šťavu z polky citróna nahradili šťavou z polovice pomaranča, bol by obsah kalórií a cukrov v tejto pomerančáde 2x vyšší ako v citrónovej vode.
Naviac je potrebné si uvedomiť, že konkrétny obsah živín vo vašom nápoji závisí aj od toho, koľko šťavy z citróna do vášho nápoja vytlačíte a tiež na tom, či si do citrónovej vody pridáte nejaké ďalšie prísady.

Citrónová voda obsahuje antioxidanty

Citrónová voda navyše obsahuje ďalšie, zdraviu prospešné, látky. Je napríklad veľmi bohatým zdrojom látok zvaných flavonoidy. Tieto látky patria medzi antioxidanty, ktoré chránia bunky pred poškodením. Flavonoidy z citrusových plodov majú rad ďalších pozitívnych účinkov na krvný obeh, citlivosť buniek na hormón inzulín a na ďalšie metabolické procesy. Okrem toho môžu tiež flavonoidy obsiahnuté v citrónoch znižovať oxidačný stres a pôsobiť preventívne proti škodám, ktoré v jeho dôsledku vznikajú. 
Treba však povedať, že nemáme žiadne štúdie uskutočnené na ľuďoch, ktoré by tieto účinky citrónovej vody potvrdzovali, takže je potrebné brať tieto informácie s rezervou. Citrónová voda môže pomôcť v liečbe obličkových kameňov. Obličkové kamene sú pevné kryštály minerálnych látok, ktoré sa za určitých okolností môžu tvoriť v obličkách.
Najčastejším typom obličkových kameňov sú obličkové kamene zo šťavelanu (oxalátu) vápenatého, na liečbu sa používajú látky nazývané citráty (tiež citrany, čo sú soli kyseliny citrónovej). Zvýšené množstvo citrátu v moči bráni tomu, aby sa vápnik naviazal na ostatné látky a došlo ku vzniku obličkových kameňov. Jednoducho povedané citráty bránia tvorbe obličkových kameňov.
Citrónová voda obsahuje veľké množstvo citrátu a rad štúdií na ľuďoch potvrdila, že tieto citráty sa dobre uplatňujú v liečbe obličkových kameňov.

Citrónová voda si zachováva všetky výhody normálnej pitnej vody

Pretože citrónová voda je vlastne voda s trochou čerstvo vylisovanej citrónovej šťavy, zachováva si tento nápoj všetky pozitívne účinky pitnej vody. Pitie čistej vody pritom pozitívne pôsobí na:

* Chudnutie: Zvyšuje pocit sýtosti a ľahko zrýchľuje metabolizmus, čo môže pomôcť pri chudnutí.
* Duševné zdravie: Zlepšuje náladu a pamäť.
* Zdravie tráviaceho traktu: Pomáha priniesť úľavu od zápchy.
* Cvičenie: Zlepšuje športovú výkonnosť.

Mohlo by vás zaujímať: Vyskúšajte 7-dňovú očistu tela pomocou zeleninových štiav: Poznáme zázračné ingrediencie tohto elixíru

Najčastejšie mýtusy a polopravdy o citrónovej vode

Mýtus 1: Vláknina, ktorú tento nápoj obsahuje, vám pomáha pri chudnutí

Citróny obsahujú druh vlákniny, ktorý sa volá pektín. Ten naozaj pomáha potláčať chuť k jedlu a znižovať príjem kalórií. Avšak citrónová voda nie je nič iné ako silne zriedená citrónová šťava, ktorá obsahuje len stopové množstvo pektínu. V porovnaní s tým, že jeden celý citrón obsahuje len 2 gramy vlákniny, je potom množstvo vlákniny v citrónovej vode naozaj zanedbateľné.
Takže neexistujú žiadne dôkazy o tom, že by citrónová voda mala pri chudnutí vyššiu účinnosť ako obyčajná čistá voda.

Mýtus 2: Citrónová voda alkalizuje organizmus

Podľa propagátorov "zásadité" (alkalické) diéty spôsobujú potraviny v ľudskom tele buď zvýšenie alebo pokles pH, čo vedie k zvýšeniu kyslosti alebo naopak zásaditosti prostredia.
Niektorí ľudia tvrdia, že citrónová voda má alkalizujúci účinky (teda zvyšuje pH krvi a buniek). Avšak to nie je pravda, pretože žiadne potraviny a nápoje ktoré skonzumujete, neovplyvnia pH krvi ani buniek.

Mýtus 3: Citrónová voda lieči rakovinu

Tento mýtus vychádza z údajných alkalizujúcich (zásadotvorných) účinkov citrónovej vody a je založený na tvrdenie, že nádorové bunky nemôžu rásť v alkalickom prostredí. Hoci nádorové bunky majú okolo seba radi bunky s kyslým prostredím vnútri, tak sa ukazuje, že aj v zásaditom prostredí dobre rastú. Navyše si nádorové bunky vytvárajú svoje vlastné kyslé prostredie a konzumáciou zásaditých (alkalizujúcich) potravín tomu nedá zabrániť.

Mýtus 4: Citrónová voda čistí a detoxikuje telo

Voda všeobecne pomáha telu zbaviť sa škodlivín (prostredníctvom močenia). Avšak citrónová voda žiadnym spôsobom tento proces nezlepšuje. A vôbec väčšina informácií o čistiacich či detoxifikačných účinkoch potravín na internete je bohužiaľ úplne nepravdivých.

Mýtus 5: Citrónová voda zvyšuje IQ

Pitie vody (bez ohľadu na to, či ide o vodu s príchuťou citrónu alebo čistú vodu) vám môže pomôcť udržať koncentráciu a má osviežujúce účinky, ale rozhodne nezvyšuje vašu inteligenciu.

Neprehliadnite: Vysoký tlak je tichým zabijakom: Tieto potraviny by ste mali zaradiť do jedálnička, aby ste ho znížili

Mýtus 6: Citrónová voda má prirodzene diuretické účinky

Toto je do určitej miery pravda, ale je to tak zavádzajúce, že je potrebné to uviesť na pravú mieru. Všeobecne platí, že akákoľvek potravina či nápoj obsahujúci draslík, môže zvýšiť objem moču. To znamená, že podobný účinok majú prakticky všetky druhy ovocia, zeleniny, ale aj mäso a mliečne výrobky. Navyše platí, že čím viac vody vypijete, tým častejšie budete močiť.

Má citrónová voda nejaké nežiaduce účinky?

Pitie citrónovej vody je úplne bezpečné. Avšak kyselina citrónová, ktorú citróny obsahujú, môže časom poškodiť zubnú sklovinu, čo zvyšuje náchylnosť k vzniku zubného kazu. Pokiaľ chcete toto riziko zmierniť, pite citrónovú vodu slamkou, aby sa nedostávala do priameho kontaktu so zubami. Tiež by ste si mali po vypití citrónovej vody ústa vypláchnuť čistou vodou. Nie je vhodné si bezprostredne po vypití citrónovej vody čistiť zuby, pretože môže dôjsť k zhoršeniu narušeniu zubnej skloviny. Najlepšie je čistiť si zuby predtým než citrónovú vodu vypijete alebo po jej vypití počkať aspoň hodinu.

Ovplyvňuje teplota citrónovej vody jej účinky?

O tom, aká je najlepšia teplota pre pitie citrónovej vody sa vedú vášnivé diskusie. Napríklad niektorí ľudia tvrdia, že studená voda pomáha spáliť viac kalórií. Iní zasa veria, že teplá voda zlepšuje zdravie tráviaceho ústrojenstva. Bohužiaľ, chýba klinická štúdia, ktorá by tieto tvrdenia potvrdila, takže nie je možné jednoznačne povedať, kto má pravdu. Preto proste záleží na tom, ako to cítite vy a aká teplota citrónovej vody vám vyhovuje.

Foto:
Profimedia
Zdroj:
Michael Achberger

Vysetrenie.sk

PlniElanu.sk

Diskusia k článku

comments powered by Disqus

Najčítanejšie články

Staň sa fanúšikom

Starostlivosť o seba