Presunúť na hlavný obsah

Otec mi dal do života túto jednu dobrú radu: Pri rozvode mi pomohla tak, ako by to nedokázalo nič iné

Rodinné vzťahy

Myslela som si, že musím urobiť všetko preto, aby boli šťastné moje deti. Čo však urobiť v prípade, ak nie som šťastná ja?

Klára odjakživa túžila po obrovskej rodine. Šťastnom manželstve bez problémov,  deťoch,  ktoré sa na ňu budú môcť spoľahnúť a matke a otcovi, ktorí na ňu budú patriče hrdí.  Nie všetko však vyjde podľa našich predstáv, a o to ťažšie sa nám v konečnom dôsledku s neúspechom vyrovnáva.

„Mala som krásne detstvo. Otec s mamou sa milovali a mňa a môjho brata vychovávali najlepšie ako vedeli. S láskou a pokorou k sebe aj ostatným. Pri každom jednom probléme sme pre nich boli na prvom mieste my. Vedela som, že sa častokrát museli rozhodovať medzi tým, čo pokladali za najjednoduchšie a tým, čo bolo správne a najvhodnejšie pre nás ako rodinu.“ spomína si Klára na svoje detstvo.

Mohlo by vás zaujímať: Môj otec si začal po rozvode s mojou spolužiačkou z výšky: Dozvedela som sa to tesne po škole

Chcela som dokonalé manželstvo

Možno aj preto som sa vo svojom manželstve snažila postupovať rovnako. Všetko sa začalo kaziť už po prvých dvoch rokoch, no ja som si žiadne vážne problémy nepripúšťala a všetko som sa snažila lepiť dokopy a zachraňovať hlavne kvôli deťom. Tomáš a Katarína si nezaslúžili ostať bez otca. Veď predsa aj naši mali problémy a vždy sa s nimi dokázali popasovať. Kvôli mne a môjmu bratovi by obetovali aj to posledné. Aj preto som manželove vyhrážky, neustále zálety a neschopnosť postarať sa o rodinu, zakrývala vlastnou nádejou a silou vydržať.  V jedno ráno, keď však manžel opäť prišiel po svojom nočnom zálete ku mne do postele, uvedomila som si, čo za život to vlastne vediem.“ dodáva Klára.

Nenechajte si ujsť: Svojho otca som nevidela 11 rokov: To, čo však urobil po odchode mojej matky, by som nečakala ani v najmenšom

„Otec s matkou možno mali problémy, pramenili však z bežných záležitostí a to, že spolu vydržali nerobilo štastnými len nás, ale aj ich samotných. Fungovali sme ako rodina hlavne preto, že moji rodičia vedeli, čo znamená psychická pohoda a nemali problém spolu o probléme komunikovať. Možno nás stavali na prvé miesto, no schopní toho boli až potom, čo sa v poriadku cítili oni sami. Presne to mi raz otec pred spaním povedal. Aby som v tom veľkom svete a vo všetkom tom zhone a nástrahách, nezabúdala na svoje vlastné šťastie, pretože len tak dokážem urobiť šťastným aj svoje okolie.“ približuje Klára okamih, ktorý jej znovu otvoril oči, a vďaka ktorému sa nebála požiadať o rozvod.

Inšpirujte sa: S mojím mužom som mala 10 rokov po rozvode skvelý vzťah: Keď sa druhýkrát oženil, všetko sa medzi nami zmenilo

Pomohol mi nájsť vlastnú hodnotu

Otec a jeho slová jej odrazu ukázali pravú podstatu toho, keď vám na niekom záleží. Ak chcela, aby jej deti vyrastli v harmónii a láske, musela tieto hodnoty nájsť aj vo vzťahu k sebe a to sa v tomto zničujúcom prostredí, ani zďaleka nepripomínajúcom rodinu, skutočne nedalo. Odrazu zistila, že môže myslieť aj na seba a nemusí sa pritom cítiť sebecky. Rozvod totiž neznamenal koniec, práve naopak.

- Najčítanejšie -