Presunúť na hlavný obsah

Moja mama mohla za to, že som až do 30-tky nenávidela svoje telo: Až táto udalosť mi ukázala, že problém bol v nej

Rodinné vzťahy

Ľudia radi prenášajú svoje problémy na druhých. Nič totiž nie je jednoduchšie, ako vybúriť sa na niekom inom.

Aj keď si Diana myslela, že so svojou matkou vychádza nanajvýš dobre a všetky problémy s ňou dokáže riešiť priamo a bez okolkov, postupom času zistila, že tomu tak celkom nie je. „Nikdy sme sa nehádali, nemali sme medzi sebou žiadne rozbroje ani nič podobné, náš vzťah bol jednoducho ukážkový. Až na jeden malý detail, ktorý som si začala uvedomovať až s odstupom času. Mama mi vždy hovorila, ako by som mala vyzerať a čo by som na sebe mala zmeniť. Spočiatku som si myslela, že je jednoducho len perfekcionistka a chce, aby som skutočne vyzerala ako dáma.“ spomína Diana, ktorej sa však mamine rady dotkli viac, než bolo zdravé.

Inšpirujte sa: Kvôli vlastnej mame som takmer prišla o manžela: Až toto mi otvorilo oči

Nič nebolo dosť

„Bola som odjakživa príliš citlivá a aj keď sa mi otec snažil vysvetliť, že to mama tak v skutočnosti nemyslí, ja som si práve kvôli jej ustavičným poznámkam na moju adresu začala o sebe myslieť skutočne nepredstaviteľné veci. Nič jej na mne nikdy nebolo dosť dobré a postupne svoje maniere ohľadom mojej postavy preniesla i na mňa. Akokoľvek som cvičila či upravila svoju stravu, neustále som mala pocit menejcennosti. Znenávidela som to, ako vyzerám a pritom som ešte kedysi dávno svoje nedokonalosti zbožňovala.“ s trpkosťou dodáva Diana, ktorá si až teraz po rokoch uvedomuje, akú obrovskú zásluhu mala jej mama na tom, ako sa cítila takmer celý svoj život.

Inšpirujte sa: Mama sa mi po 15 rokoch priznala k jednej veci: Náš vzťah to poznačilo do takej miery, že som urobila toto

„Moje kamarátky neustále tvrdili, že som nádherná. S každým schudnutím kilom prichádzali na rad komplimenty, ktoré som si však ja nikdy nevšímala, pretože som čakala na to, čo zlé si na mne opäť raz nájde kritické oko mojej mamy. Ona sama sa však nemala za čo hanbiť. Bola možno len o trošku širšia ako ja, svojou dokonalou tváričkou aj vo vyššom veku však všetko dokonale kompenzovala. Práve preto som nechápala, prečo okolo všetkého robí taký rozruch. Až do jedného momentu.“ tvrdí Diana, ktorá sa v jedno letné poobedie rozhodla pomôcť pri upratovaní a pustila sa v otcovej pracovni do množstva len tak pohodených papierov, ktoré zaberali veľa potrebného miesta.

Bola to nakoniec ona

„Zrak mi však hneď po pol hodine padol na zakladač, ktorý ležal na vrchu jednej kopy. Vedela som, že otec si podobné dôležité veci odkladá, preto tento nebude patriť jemu. Vzala som ho do ruky a otvorila. Hneď som prišla na to, že sa jedná o faktúry z maminých údajných plastických operácií, ktoré vykonal jeden z najlepších chirurgov na Slovensku, zhodou okolností otcov dobrý kamarát. Všetko šlo cez neho. Dokonca aj podpis na faktúre bol otcov, rovnako ako detaily kreditnej karty. Zaplatil tak mame novú tvár.“ dodáva s úžasom.

Mohlo by vás zaujímať: Náš vzťah s dcérou nebol nikdy ideálny: Tento jediný moment stačil na to, aby sme k sebe našli po rokoch cestu

„Vtedy mi jednotlivé časti konečne zapadli do seba. Mame nešlo o môj lepší pocit, riešila jedine a výsostne samú seba. Zdalo sa, že sa celý život snažila premeniť na ideál krásy seba a nejak do toho procesu postupne zatiahla i mňa. Chcela na mne doladiť všetko to, čo na sebe už nedokázala alebo sa jej nepodarilo dotiahnuť do dokonalosti. Svoj ideál pretavila do mňa a vo svojej podstate mi tak zničila život. Škoda, že som si to neuvedomila oveľa skôr.“ spomína Diana, ktorá sa po rokoch konečne vymanila spod maminho vplyvu a žije si prvýkrát po svojom.

 

- Najčítanejšie -