Presunúť na hlavný obsah

Dva typy diétneho stravovania, na základe ktorých chudnete rovnako: Napriek tomu, jeden rozdiel medzi nimi je

Zdravie a relax

Vegetariánska a stredomorská strava. To je tajomstvo zdravého srdca. V čom spočíva ich podstata, ale aj rozdiel?

Pri oboch stravách podobné zníženie BMI

Je to jednoduché... Podľa najnovšej štúdie, ak chcete ochrániť svoje srdce, aby sa neobaľovali tukom, vyberte si spomedzi týchto dvoch typov stravovania. Vegetariánska strava, ktorá zahŕňa aj vajíčka a mliečne výrobky, alebo stredomorská strava, ktorá zahŕňa aj veľa hydiny a rýb. K tomuto záveru prišla nová štúdia, ktorá skúmala ľudí s nadváhou vo veku 18 až 75 rokov. Jedných kŕmili vegetariánskou stravou, a druhých nízkokalorickou stredomorskou po dobu troch mesiacov. Pri oboch typoch stravy schudli za mesiac všetci ľudia v priemere pár kg celkovej hmotnosti. Mali dokonca podobné zníženie indexu telesnej hmotnosti (BMI). 
 

Obe predstavujú zdravý spôsob stravovania

Vegetariánska strava rovnako ako aj stredomorská sú obe bohaté na ovocie, zeleninu, strukoviny, celozrnné potraviny, orechy a ďalšie. Zameriavajú sa na diétu, hustotu živín a vhodné množstvo potravín. Tiež obe obmedzujú príjem energie z nasýtených tukov, ako dodávajú odborníci.  
 

Obe stravy chránia srdce, ale každá svojím spôsobom

Zatiaľ čo vegetariánska strava bola účinnejšia pri znižovaní hladiny zlého cholesterolu, stredomorská strava viedla k väčšiemu poklesu triglyceridov, ktoré tvoria väčšinu tuku v našom tele. Spomínané triglyceridy sú dôležitou organickou zložkou  ľudského tela. Mastné kyseliny obsiahnuté v trigyceridoch sú zdrojom energie pre bunky v tele a možno ich aj merať. Ak je ich hladina v krvi vysoká, naznačuje to práve spomínané vyššie riziko metabolických porúch, ktoré sú spojené s vyšším rizikom ochorení srdca. Takže v konečnom dôsledku obe stravy chránia naše srdce.
 
 
Ak máme teda napríklad v rodine rozšírené ochorenia srdca, na výber máme viac než len jednu možnosť. Stavme teda na prevenciu v podobe týchto dvoch typov stráv, ktoré nám môžu pomôcť ochrániť naše srdce.

- Najčítanejšie -

Diskusia k článku

comments powered by Disqus