Presunúť na hlavný obsah

Biznis oblečenie v pracovnom prostredí: V čom robia muži najčastejšie chyby a ako sa zladiť vhodne?

Kariéra

Poradca pre etiketu a odievanie Miroslav Paluch odporúča pánom z biznis prostredia dodržiavať zaužívané normy. Kvalita materiálu a detaily v nich zohrávajú dôležitú úlohu.

Dobre vyzerať, dobre sa cítiť!

Začnime od slova business. Čo to vlastne znamená? Iste poučiek bude mnoho. Mne osobne sa páči vysvetlenie, že sú to neustále stretnutia s cudzími ľuďmi. Takže, keď to veľmi zjednoduším, váš odev plní dôležitú úlohu. Stáva sa autentickým pracovným nástrojom. Musíme sa prikloniť k českému porekadlu "Šaty robia človeka!"

Business oblečenie v pracovnom prostredí

Zamestnanie je prostredie, kde trávime najviac času. Každé to prostredie, business si vyžaduje dodržiavanie určitého štandardu v obliekaní. Hovoríme tomu outfit. Celkový komplexne poňatý zovňajšok nositeľa, samozrejme na akomkoľvek poste a type businessu, zamestnania. Delení, špecifikácií pracovných prostredí, businessu je nepreberné množstvo. Kvôli zjednodušeniu a hlavne priehľadnosti použijem to, ktoré delí prostredie businessu na štyri kategórie: proces, projekt, myšlienky, ľudia.

 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Style blog for Man (@gentleman_style_blog),

Proces ako súčasť prostredia businessu

Dnes si povieme niečo o prvom: Proces. Tým, že stojí v hierarchii kategorizácie na prvom mieste, bude postavením najvyššie a najstriktnejšie. Čo to znamená, o aké prostredie ide, koho máme za ním vidieť? Poďme pekne po poriadku. Ak hovoríme o procese z hľadiska delenia business prostredia, hovoríme o konzervatívnom prostredí. Prostredí, ktoré charakterizujú štandardizované procesy. Sú riadené štandardným spôsobom. Pravidlá businessu - pracovného prostredia sa veľmi nemenia. Držia sa tradícií a to aj v obliekaní. Výnimky existujú iba v malých detailoch, skôr v kvalite spracovania materiálov, ktoré doba prináša. V konzervatívnom prostredí si iba ťažko vieme predstaviť mladého muža začínajúceho kariéru. Ide o prostredie mužov strednej a vyššej vekovej kategórie. Ich outfit biznis attire podlieha tvrdým pravidlám. 

Mohlo by vás zaujímať: Pitti Uomo a šatník tých najlepšie oblečených mužov planéty: Zistite, čo robí muža skutočne neodolateľným

Že to tak stále nie je, máme možnosť denne vídavať na televíznych obrazovkách. Áno, správne. Hovorím o mužoch v politike. Tí tiež patria do tejto kategórie. Ďalej sú to, vláda, parlament, štátna aparatúra, ZMOS, klasické banky, isté investičné a poradenské spoločnosti. Právnici pracujúci pre tieto inštitúcie. Hovoríme o štandardnom prostredí. 

 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Style blog for Man (@gentleman_style_blog),

Hovoríme o High business štýle. Keďže hovoríme o mužoch a ich outfitoch, musíme povedať, že ich základom je oblek. Nie je prípustné sako v kombinácii s nohavicami, o jeansoch ani nehovoriac. Pravidlá odievania sú striktné, takže možnosti outfitovania sú obmedzené. Úlohou v biznise nie je rušiť svojim oblečením, naopak. Navodiť príjemnú atmosféru umocnenú vhodným oblečením a správaním, ktoré tomu dá ešte vyšší level. 

Aké farby voliť?

Oblek - tmavý, čierny príležitostne a svetlejší v lete. Ak hovoríme o tmavom obleku, myslí sa tmavomodrý, tmavošedý, strednešedý. Svetlý oblek si nedávame neskoro popoludní. Po 18-tej hodine jedine tmavý a k nemu bielu košeľu. Podľa možnosti z čo najkvalitnejšej látky, matnej. Lesklá úprava je vhodná na koncertné vystúpenie umelca. Zo vzorov je prípustný maximálne kriedový alebo vlasový prúžok. Ideálne vzory sú tie, ktoré vznikajú tkaním. Typ obleku je na voľbe majiteľa. Opäť je v móde oblek s vestičkou. Nenahrádza však sako, takže sako nevyzliekame. Najkonzervatívnejším je dvojradový, ktorý by sme len veľmi ťažko hľadali u nás v tomto prostredí, ale aj v obchodoch. Riešením je šitie na mieru. Čo je dôležité povedať o oblekoch je ich veľkosť. Správna dĺžka nohavíc - mali by prekrývať druhú až tretiu dierku na topánkach. Šírka ramien kopíruje našu postavu. Outfit pôsobí oveľa kompaktnejšie, ak z rukáva saka je vidieť manžeta košele, aj 2 cm. Hlavne pokiaľ ide o košeľu s dvojitou manžetou, na manžetové gombíky.

 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Gentleman's Gazette (@gentlemansgazette),

Vhodná je košeľa iba v jemných odtieňoch

Takáto košeľa je nadstavbou a najvhodnejšou v konzervatívnom prostredí. Keď manžetové gombíky, tak striedme, bez zbytočných motívov. Biela farba košele je ideálna, aj keď sú prípustné jemné pastelové farby a decentný prúžok. Košeľa s gombíkmi v cípoch goliera. Button down je športová elegancia aj s kravatou, ale nie pre dané prostredie. Čierna košeľa nie je absolútne vhodná v kombinácii s čiernou kravatou - nešťastná voľba. Kravata má byť tmavšia ako košeľa. Košeľa s náprsným vreckom a už vôbec nie košeľa s krátkym rukávom vylepšená kravatou, nepatria do biznis prostredia.

 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Style blog for Man (@gentleman_style_blog),

Páni, zamerajte sa na doplnky

 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Style blog for Man (@gentleman_style_blog),

Kravata musí byť dostatočne dlhá a z hodvábu. Páni kravatu si kupujte sami. S výberom vám môže niekto pomôcť, ale rozhodnutie je na vás. Je to vaša vizitka, nie vašej partnerky, svokry. Vyberáme si ťažšie, tmavšie, menej vzorované! Najväčšou slabinou u pánov sú topánky. Dokážeme presedieť hodiny nad výberom pneumatík a diskov na náš automobil, ale topánky sú v nákupnom košíku v sekunde a podľa možnosti čo najlacnejšie. Dokonalý outfit bez kvalitnej koženej obuvi na tenkej koženej podrážke nie je úplný. Čierne, s uzavretým šnurovaním - typ oxford sú tie správne. Menej formálne sú derby, s vonkajším šnurovaním. Mokasíny k obleku s kravatou nepatria. Lakované topánky sú súčasťou smokingu. Ponožky dolaďujeme k topánkam, teda tmavé, bez vzorov.

Prečítajte si tiež: Ako si správne vybrať pánsky smoking? Držte sa týchto pravidiel a vyhnete sa faux pas

Hodinky sú prestížnou záležitosťou. Nosíme ploché, ideálne s koženým remienkom. Nie masívne, športové. Hodnota hodiniek by mala byť 1 až 3 násobok mesačného platu. Kabát s kapucňou, parka, páperová bunda nepatrí na oblek. Oblečením prezentujete seba samého, spoločnosť v ktorej pôsobíte a zároveň vzdávate úctu okoliu. Vaša upravenosť, takt a slušné správanie je vaším veľkým bonusom.

Ak vás zaujíma poradenstvo v oblasti imidžu, štýlu a etikety, nechajte sa o tom priučiť viac od samotného poradcu štýlom. 

- Najčítanejšie -