Presunúť na hlavný obsah

Pitti Uomo a šatník tých najlepšie oblečených mužov planéty: Zistite, čo robí muža skutočne neodolateľným

Móda

Poradca pre štýl a etiketu, Miroslav Paluch, mal možnosť vycestovať do Florencie niekoľkokrát. Kde čerpá inšpiráciu toho najlepšieho, čo pánska móda ponúka? Prezradíme vám miesto, na ktorom nájdete tých najštýlovejších džentlmenov.

Kde sa nachádza raj milovníkov pánskej módy? Odpoveď snáď pozná každý. V Taliansku. Avšak koncentrácia toho naj s naj, je na Pitti Uomo vo Florencii. 

Prečítajte si: Veľké džínsové bundy ako nová vlna retro štýlu: Naučte sa ich nosiť s gráciou

Pitti Uomo a koncentrácia džentlmenov

Ide o obchodno-kontraktačné dni pánskeho odievania a doplnkov. Nudne a odborne povedané pre nadšencov a fajnšmekrov módy. Je to festival všetkých možných aj nemožných štýlov a samozrejme ukážka tých najlepšie oblečených mužov planéty.

Tradícia tohto módneho veľtrhu sa začala v roku 1972, spočiatku iba ako prezentácia talianskych dizajnérov. Dnes je to už prehliadka pánskych módnych značiek, dizajnérov, krajčírov z celého sveta, ktorá sa koná dvakrát do roka. Sprevádzaná množstvom prehliadok, workshopov, sympózií. Jedného z nich sa zúčastnili napríklad aj majitelia slovenskej značky Mucska Tailors. Šancu sa predstaviť dostávajú z roka na rok viacerí aj menej známi a exotickejší dizajnéri. Priestor v januári dostala aj mladá fínska móda. Svetu módy dobre známy mág Karl Lagerfeld predstavil kolekciu pánskeho oblečenia pod vlastným menom prvýkrát. Doposiaľ to bolo stále iba pod inou značkou. Dlhoočakávaná prezentácia návrhárov z Japonska, pánov Takahiro Miyashito a Jun Takahasmi, bola excelentnou ukážkou nielen ich tvorby, ale aj unikátnosťou v tom, že svoje modely predvádzali súčasne. Vzácne uznanie úcty a rešpektu jeden druhému. Neobvyklé vo svete módy. 

Fortezza da Basso, pevnosť z 15. storočia sa každoročne stáva dejiskom veľkolepých osláv toho najlepšieho z pánskej módy pre tú, ktorú sezónu. V priestoroch pevnosti (80.000 m2) je viacero väčších a menších budov, kde sa predstavujú svetu známe aj menej známe značky. Centrom diania je pavilón Spadolini, kde na ploche 25.000 m2 a troch podlažiach sú najdôležitejší hráči trendov, štýlov a vkusu. 

Módne prehliadky v tomto roku boli poňaté ako filmový festival rôznych žánrov. Aby sa však táto show mohla začať musí sa otvoriť brána - Porta Santa Mária Novela. Pred ňou netrpezlivo čakajú fotografi, novinári, blogeri z celého sveta, aby zachytili tých najštýlovejších mužov a celebrity módy, ktorí sa potom “nenútene” predvádzajú na priestranstve pred pavilónom Spadolini. Ak si vás nikto neodfotí, nie ste nikým vo svete štýlu, trendov a módy. Ulice Florencie žijú dlho do noci pánskou módou a eventami jednotlivých značiek. Každá sa snaží zaujať a byť originálna. Hot miestom sa stala reštaurácia, ktorú si otvorila značka Gucci. Kto bude ďalší?

Trendy v pánskej móde

Spoločnosť Brooks Brothers oslávila veľkolepo svojich 200 rokov na trhu. Čo je dôležité povedať je, že výroba viacerých značiek sa pomaly, ale isto vracia do ich krajín pôvodu. Okrem módnych trendov sa tvorcovia sústreďujú na kvalitu materiálov a ich spracovanie. Trendy sa viac menej opakujú, nie je veľmi čo vymýšľať nové, tak sa sústreďujú na kvalitu a precíznosť spracovania. A to aj pri takých materiáloch “lacných”, ako je menčester. Ten je stále trendy, či už ako športová bunda alebo dvojradový oblek. Turistická obuv bola prezentovaná aj takými značkami, ako je Bruno Cucinelli, alebo Ermenegildo Zegna. 

Neprehliadnite: Francúzsky doplnok s nádychom elegancie: Vieme, ako nosiť štýlovú baretku a vyzerať šik!

Pitti uomo je asi najväčšou inšpiráciou pri tvorbe šatníka. A to nielen ukážkami konfekcií vo výstavných kójach jednotlivých značiek, ale aj priamo v uliciach ikonickej Florencie. Medze sa nekladú, musí to však byť sofistikované. Kombinácia formálneho s neformálnym oblečením. Športová bunda, vesta na saku. Rolák a stále rolák aj vo formálnom obleku. Tenisky sú snáď už samozrejmosťou aj ku kabátu. Jeansová košeľa, ako casual alebo semi-formal s úpletovou kravatou. Ak pánsky doplnok, tak prsteň s jedným motívom a minimálne štyri na jednej ruke. Streetstyle je nekonečný. Cesta k vlastnému štýlu nie je jednoduchá. Mala by však platiť zásada inšpirovať sa, nie kopírovať.

Ak vás zaujíma poradenstvo v oblasti imidžu, štýlu a etikety, nechajte sa o tom priučiť viac priamo od poradcu štýlu.

- Najčítanejšie -