Presunúť na hlavný obsah

Najproblematickejšie „jedlo“, ktoré ženy jedia: Myslia si, že tým chudnú, v skutočnosti ide o kalorickú bombu

Chudnutie a diéty

V snahe schudnúť odpozorujeme od rôznych wanna be fitnesiek poriadne nezmysly. Jedným z nich je aj „jedlo“, ktoré zďaleka nie je také nevinné, ako sa prezentuje.

Ovocie samé o sebe obsahuje veľa cukru a vo veľkom množstve zďaleka nie je také diétne, ako sa prezentuje. S tým súvisí aj nápoj, ktorý dokonca niektoré samozvané fitnesky považujú za plnohodnotné „jedlo“. Myslia si, že tým chudnú a udržujú si štíhlu líniu, v skutočnosti však prijímajú extrémne množstvo kalórií a ako to už býva zvykom, potom hľadajú príčinu niekde inde alebo obviňujú niekoho iného za svoj neúspech na ceste za štíhlym telom. 

Čítajte tiež: Stravovanie podľa veku: V tridsiatke treba zvýšiť príjem bielkovín, po štyridsiatke sa zamerajte vlákninu

Módny trend, ktorý dnes, našťastie, je už v úzadí

Ovocné smoothie bolo kedysi naozaj veľkým trendom, o ktorom sa hovorilo a písalo všade, dnes je tento prehnaný hype, našťastie, na ústupe. Jedno smoothie zo sladkého ovocia je síce osviežujúce, ale rozhodne nie diétne. Podobne ako pri sušenom ovocí (mimochodom tento snack tiež jedávajú mnohé wanna be fitnesky obhajujúce zdravú stravu), obsahuje veľké množstvo cukru. Cukry, ktoré sú rozpustené v tekutinách sa do krvi vstrebávajú ľahšie a dokonca vo veľkom množstve. Takýto nápoj alebo „jedlo“ vystrelí hladinu krvného cukru veľmi vysoko. Čo je zaujímavé, tak dokonca ešte viac ako keby ste všetko toto ovocie zo smoothie zjedli v surovom stave. 

Mohlo by vás zaujímať: Viscelárny tuk v okolí brucha je poriadne nebezpečný: 5 krokov na zníženie rizika ukladania tohto tuku

Jedno smoothie môže mať až 500 kalórií

Odborníci sa zhodujú na tom, že jedno takéto smoothie môže obsahovať až 500 kalórií, čo je v porovnaní so zdravým obedom alebo jedlom poriadne veľa. Tekuté smoothie nás však zasýti na kratší čas a rýchlejšie vyvolá hlad, čo vedie k ďalšiemu jedeniu v pomerne krátkom čase. Banány, pomaranče, mango, papája. Ovocie, ktoré má vysoký glykemický index a zvýši hladinu krvného cukru veľmi prudko. Kolísanie cukru vedie k pocitom hladu, niekedy až vlčieho.