Presunúť na hlavný obsah

4 kľúčové chyby, ktoré nám bránia chudnúť: Ak ste skúšali všetko, no nevidíte na sebe zmenu, zrejme sa dopúšťate tohto

Chudnutie a diéty

Mnohé z nás aj napriek tomu, že dodržiavajú zdravé stravovanie a snažia sa cvičiť, nedokážu zhodiť. Akých najčastejších chýb sa pri chudnutí dopúšťame?

Je úplne bežné, že sa mnohé z nás sa vrhnú po hlave do úsilia o rýchle chudnutie. Ale po skvelom začiatku, postupne často strácame motiváciu, keď realita nespĺňa naše očakávania. Nemať pevný, realistický plán a byť netrpezliví sú dva veľmi časté problémy, ktoré nás na ceste za vysnívanou postavou sprevádzajú. Akých chýb sa veľmi často dopúšťame? 

1. Vynechávanie jedál

Stravovacie návyky, ako je frekvencia a rozloženie jedenia počas dňa, môžu mať obrovský vplyv na pokrok pri chudnutí. Mnoho ľudí si myslí, že zníženie príjmu kalórií vynechaním jedál, pomôže urýchliť chudnutie.

Čítajte tiež: Tri TOP potraviny, ktoré vám pomôžu spľasnúť brucho: Zaraďte ich do jedálnička a zmerajte si obvod pásu

Ale v skutočnosti môže vynechanie jedla často viesť k prejedaniu sa pri ďalšom jedle, pretože človek pociťuje oveľa väčší hlad. Navyše, vynechávanie jedál môže negatívne ovplyvniť hladinu cukru v krvi, metabolizmus a energetickú hladinu.

2. Nedostatok spánku

Pokiaľ aj napriek tomu, že veľa cvičíte a dodržiavate prísnu diétu, nechudnete, dôvodom môže byť nedostatok spánku. Nevenovať pozornosť tomuto je jednou z najväčších chýb, ktoré ľudia robia, keď sa snažia schudnúť. Hladiny spánku sú spojené s hladinami našich hormónov

Nedostatok spánku, tak vedie k zvýšeniu sekrécie hormónu kortizolu, ktorý spúšťa ukladanie tuku. Môže tiež spôsobiť kolísanie kľúčových hormónov hladu, leptínu a ghrelínu.

3. Stresové faktory

Stres patrí k životu, no žiaľ, nadmerný stres môže brániť v chudnutí. Ešte horšie je, že môže pridať nejaké to kilo navyše napriek tomu, že sa zdravo stravujete a denne cvičíte. Počas stresu dáva mozog pokyn bunkám, aby uvoľnili kortizol, hormón, ktorý človeka núti siahať po sladkých a tučných jedlách. Výbuch adrenalínu počas stresu, v konečnom dôsledku vedie k únave nadobličiek, čo spôsobuje, že telo ukladá viac tuku. To má za následok priberanie na váhe.

Zbaviť sa všetkej úzkosti a stresu nie je možné. Môžete však zvládnuť stres, aby ste udržali hladinu kortizolu a hmotnosť pod kontrolou. Vyskúšajte relaxačné techniky, ako je meditácia a hlboké dýchanie.

4. Málo bielkovín v strave

Niekoľko živín hrá kľúčovú úlohu v aspektoch regulácie telesnej hmotnosti a bielkoviny sú jednými z nich. Proteín je najsýtejšia makroživina, ktorá pomáha udržať chuť na cukor na uzde a zabraňuje ukladaniu tuku v dôsledku nadmerného množstva cukru. 

Neprehliadnite: Stravovanie podľa veku: V tridsiatke treba zvýšiť príjem bielkovín, po štyridsiatke sa zamerajte vlákninu

Takže zvýšené množstvo bielkovín v strave, spolu s fyzickou aktivitou a energeticky kontrolovanou diétou, môže pomôcť znížiť hmotnosť. Proteín pomáha pri termogenéze, metabolickom procese, pri ktorom telo produkuje teplo na spaľovanie kalórií.