Presunúť na hlavný obsah

5 superpotravín roka 2024: Obohaťte svoj jedálniček o tieto poklady, ktoré sú telu prospešné

Zdravie

Ktoré potraviny sa oplatí zaradiť do svojho jedálnička? Roku 2024 kraľujú tieto zdravé poklady, ktoré prispejú k vášmu lepšiemu životnému štýlu.

Začiatok roka sa spája s novoročnými výzvami v podobe diét či zdravého stravovania. Realita je však taká, že väčšina ľudí, ktorí si tieto predsavzatia dávajú, skončia ešte v ten mesiac. Preto je vhodnejšie nastaviť si jedálniček tak, aby bol dlhodobo udržateľný a aby sa stal prirodzenou súčasťou vášho životného štýlu. 

Každoročne sa objaví aj zoznam superpotravín na daný rok, my sme tentokrát vybrali také, ktoré sú reálne aj v našich končinách na zakomponovanie do vášho jedálnička.

Čítajte tiež: Metabolický vek hovorí, koľko rokov je nášmu telu: Vypočítajte si, ako ste starí v porovnaní s vekom a ako toto číslo znížiť

Chia semienka

Chia semienka sú vynikajúcim zdrojom omega-3 mastných kyselín. Obsahujú tiež vlákninu, bielkoviny a antioxidanty. Znižujú zápal tráviaceho traktu a podporujú jeho správne fungovanie. Udržiavajú tiež pocit nasýtenosti a kontroly nad hladom, takže sú skvelým doplnkom pri chudnutí.

Morské riasy

Morské riasy sú vynikajúcim zdrojom vitamínov, minerálov a antioxidantov vrátane jódu, železa, vápnika a vitamínov A a C. Posilňujú imunitu a pomáhajú pri detoxikácii. Celkovo zlepšujú kardiovaskulárne zdravie a podporujú tiež funkciu štítnej žľazy. Okrem toho pomáhajú znížiť vstrebávanie tukov, čo ocenia všetci tí, ktorí túžia regulovať svoju hmotnosť.

Čučoriedky

Čučoriedky sú jedným z najznámejších antioxidantov, ktoré pomáhajú chrániť telo pred voľnými radikálmi a tiež pred oxidačným stresom. Znižujú riziko srdcových chorôb a rakoviny. Podporujú správnu funkciu mozgu, zlepšujú pamäť a bojujú tak proti starnutiu.

Kel 

Kel je bohatý na vitamíny A, C a K, ale aj minerály ako vápnik a draslík. Ako výborný zdroj vlákniny podporuje trávenie a zdravé fungovanie čriev, pomáha tiež pri detoxikácii. Znižuje aj riziko srdcových chorôb.

Neprehliadnite: Potraviny, s ktorými okamžite zmenšíte obvod pása: Tieto majú takmer 0 kalórií a roztopia tuky

Quinoa

Výborný zdroj železa, horčíka a kyseliny listovej. Podporuje zdravie čriev a stabilizuje hladinu cukru v krvi. Je zdrojom bielkovín a vlákniny, pričom podporuje reguláciu hmotnosti a je tak skvelou prílohou či hlavným jedlom pri chudnutí.