Presunúť na hlavný obsah

Ostravský multižánrový fest1val je oficiálne zahájený: Vernisáž Ronyho Plesla a Dominiky Petrtýlové vyvolala silné emócie

Zábava

Filmové premiéry, módne prehliadky, spojenie architektúry a dizajnu. To všetko a ešte oveľa viac si môžete vychutnať do 5. mája na unikátnom ostravskom multižánrovom fest1vale. Umelecké duše a milovníci fashion dizajnu si tu prídu na svoje. No rozhodne nielen oni!

Fest1val predstavuje to najlepšie z módy, kreatívnych odvetví, vidieť tu návrat k tradíciám, poctivému remeslu a hlbším odkazom s oveľa širším presahom

Unikátnou vernisážou Ronyho Plesla a Dominiky Petrtýlovej odštartoval multižánrový fest1val, predstavujúci predpremiéry a premiéry českej a slovenskej kinematografie - UNOS multidisciplinárnu prezentáciu v oblasti textilu, skla, keramiky, grafiky, objektov, fotografie a PULSE, dlhodobý projekt zameraný na prepojenie kreatívneho regiónu strednej Európy v oblasti architektúry, urbanizmu, interiérového dizajnu a produktového designu.

Na tejto veľkolepej udalosti nechýbali tváre českej aj slovenskej scény, ktoré si samotné otvorenie nenechali ujsť a užili si to tu vo veľkom. 

"Multižánrový fest1val prepája svety filmu, designu, architektúry a módy a ponúka tak každému návštevníkovi priestor pre osobný rast a intelektuálne obohatenie. Sme radi, že sme túto významnú kultúrnu udalosť s medzinárodným presahom mohli usporiadať práve v Ostrave. Príďte sa všetci pozrieť!" pozýva riaditeľka fes1valu Nikola Tošenovská.

Máte tu priestor preskúmať diela ikonických tvorcov, talentovaných návrhárov, dizajnérov aj architektov.

Počas nasledujúcich dní si môžete vychutnať takisto premietanie filmov finalistov študentskej súťaže, bude predpremiéra filmu Smršť s delegáciou (Peter Bebjak, Rasto Šesták) a večer je možné vidieť 4 diely seriálu Banáni. Pre divákov je pripravený aj dokumentárny film Chinaski: Každej ví kulový, za účasti členov kapely. A to ani zďaleka nie je všetko.

Celkovo fest1val predstavuje to najlepšie z módy, kreatívnych odvetví, ide tu o návrat k tradíciám, poctivému remeslu, hlbším odkazom a oveľa širším presahom. 

Návštevníci by nemali vynechať fashion prezentáciu Juraja Straku, úspešného slovenského autora printov, ktorý má za sebou kolaborácie s veľkými svetovými menami vrátane Hermès a Schiaparelli. Na fest1vale prvýkrát predstaví nielen nový print, ale aj svoj úplne prvý signature odevný garment.

Multiodborová módna prezentácia NANICHE zase ponúka kombináciu odevu, hudby a objektu. Momentum umocní spolupráca značky so svetovo známou sklárkou Vladimirou Klumpar.

"UNOS nie je o objavovaní už objaveného ani o tvorbe obrazov fiktívnej dokonalosti. Je a bude o posunoch, reflexii a revízii, v reálnom čase a skutočnom priestore, a začína nielen novú komplexnú éru platformy Virvar, ktorá už viac ako päť rokov podporuje talenty v oblasti fashion a umenia, ale aj novú etapu v celkovom kontexte módneho a dizajnového diania," prezrádza CEO a zakladateľka Virvar a festivalové sekcie UNOS Eva Sýkorová Čomborová.