Presunúť na hlavný obsah

Nevedela som si predstaviť, že sa nájde muž hodný mojej dcéry: Tvrdohlavosť ma v našom vzťahu naučila jedno

Rodinné vzťahy

Daniela sa svoje deti snažila chrániť za každú cenu. Do akej miery je to však v poriadku, a kedy to môže viac uškodiť ako pomôcť?

Myslela som si, že sa moj postoj zmení tým, ako budú deti rásť, no situácia sa iba zhoršovala. Čím viac mali potrebu tráviť čas mimo domu a moju starostlivosť nepotrebovali natoľko ako predtým, tým som sa stávala úzkostlivejšia. A nielen voči nim, ale aj voči ich partnerom. A to hlavne pokiaľ šlo o moju dcéru.

Inšpirujte sa: Bratova milenka nám zničila rodinu: Jej správanie takto poznačilo našu budúcnosť

Prehnaná starostlivosť

„Dianu som strážila ako oko v hlave. Už ako tínedžerku som ju takmer nikdy nepúšťala z domu, vždy mi musela hlásiť, ak sa niekam vybrala s úmyslom prespať a víkendové pobyty s priateľmi boli z veľkej časti tabu. Nevedela som si pomôcť, stále som mala pocit, že jej nikde nemôže byť tak dobre ako doma, že nikdy nie je tak bezpečne, a ak nebudem mať oči a uši na stopkách, niečo sa jej určite stane.“ vyjadrila sa na margo svojho vzťahu s dcérou Daniela.

„Potom však dospela a ja som strácala svoju moc. Čo je však ešte horšie, letné lásky sa v Dianinom prípade začali premieňať na naozajstné vzťahy. No ja som sa s tým akosi nedokázala zmieriť.  Nemala som záujem spoznať muža, s ktorým si neuveriteľne rozumela, nechcela som vedieť, čo je na ňom skvelé, a prečo sa Diane tak páči. Jednoducho som svoju dcéru chcela pre seba a žiaden chlap mi neprišiel dosť hodný toho, aby túto situáciu zmenil.“ dodáva Daniela, ktorá však postupm času na svoje správanie začala doplácať.

Mohlo by vás zaujímať: Moja dcéra mi nikdy neodpustila rozvod s jej otcom: Ešte aj po rokoch mi to vyhodila na oči takýmto spôsobom

Chcela mať svoj vlastný život

To, čo ešte v tínedžerskom veku bolo tak nejak akceptovateľné, Diana už ako dospelá žena nebola ochotná tolerovať. Chcela svoj vlastný život, ktorý nebude závisieť od rozhodnutí jej mamy, no nevedela ho dosiahnuť inak ako tak, že sa vlastnej mame odcudzí. „Keď bola ešte dieťa, niekedy si takpovediac postavila hlavu. Vždy však po pár dňoch opäť poslušne prišla naspäť a moje úzkostlivé správanie bez komentára premlčala. Ako dospelá žena však už podobné ústupky nebola ochotná tolerovať. Čo ma ale prekvapilo viac ako keby sa hnevala, bol fakt, že ma jednoducho začala ignorovať.“ spomína Daniela.

Ich vzťah sa premenil na klbko nevyslovených výčitiek a krívd. Diana nechodila domov, presťahovala sa k priateľovi a aby nemusela počúvať mamine výčitky, nepreberala s ňou súkromný život takmer vôbec.

Nenechajte si ujsť: Mama nezniesla, ako vychovávam svoje deti: Znížila sa až na takýto čin, aby veci boli tak, ako povie

„Vtedy som si uvedomila, že moja snaha udržať si dcéru,  sa skončila absolútnym opakom. Nikdy sme si neboli tak vzdialené. Nikto podľa mňa pre ňu nebol dosť dobrý a nakoniec som to bola ja, koho práve kvôli takémuto postoju vylúčila zo svojho života. Moje úzkostlivé správanie priviedlo náš vzťah na bod mrazu. Neverila som, že aj v tomto veku stále od života dostanem ponaučenie, no  tentokrát som ho asi potrebovala.“ priznáva Daniela, ktorá sa snaží svoj postoj zmeniť. Kvôli dcére, ktorú nie je ochotná stratiť za žiadnu cenu.

- Najčítanejšie -