Presunúť na hlavný obsah

Dlhoroční manželia vedia, v čom spočíva úspech ich vzťahu: Toto mladé páry už nerobia a preto im to neklape

Partnerské vzťahy

Vedia naozaj páry, ktoré spolu prežijú celý život, niečo viac ako tí, čo spolu začnú a hneď niečo škrípe? Andrej s Petrou úspech či neúspech stavajú na tejto jednej veci.

„Boli sme svoji už 15 rokov, keď v našom vžahu nastala prvá obrovská kríza. Ani neviem, ako sa to stalo, jednoducho som len odrazu mala pocit, že mi je môj manžel neuveriteľne vzdialený. Nikdy sme neboli povahovo úplne rovnakí, mali sme svoje chvíľky, no počas rokov sme sa naučili jeden druhého do istej miery rešpektovať a nepríjemné veci, ktoré sa nám diali sme brali skôr ako výzvu než niečo, čo by nás malo rozdeliť. Až do chvíle, kedy som si s Andrejom odrazu pripadala cudzia,“ spomína Petra na chvíľu, keď sa prvýkrát skutočne zamyslela nad faktom, že v ich vzťahu sa mohol vyskytnúť naozajstný problém.

Mohlo by vás zaujímať: Vzťah s týmito znameniami je predurčený na happyend: Pozrite sa, s kým vás čaká rozprávkový život

Andrej trpel, no...

„Manžel začal mať problémy v práci, o ktorých mi nehovoril. Všetko na neho padalo, papiere a počítač si nosil domov, naše deti tým trpeli zo všetkého najviac a hneď po nich som jeho neprítomnosť cítila aj ja. On sa však uzavrel sám do seba a nechcel si priznať, že nad celou situáciou stratil kontrolu. Bol predsa dokonalým otcom, manželom a právnikom a nikdy v živote v ničom nezlyhal, tak, ako by sa to mohlo tentokrát naozaj stať? Mne ale pomaly dochádzalo, čo sa deje, a tak som ho v jeden večer konfrontovala úplne priamo. Chcela som, aby sa so mnou rozprával, aby sa mi tak ako predtým, dokázal zdôveriť s vecami, ktoré mu nabúravali jeho vnútornú pohodu. Až takmer po hodine to zo seba všetko vysypal, priznal sa mi s trápeniami, starosťami, so všetkým, čo za posledné mesiace prežíval, držal v sebe a tým sa mi vzďaloval,“ dodáva Petra, ktorá odvtedy už nikdy nenechala ticho a skrývanie problémov, aby jej narušili harmóniu vo vzťahu.

Inšpirujte sa: Snúbenec ma podviedol týždeň pred svadbou: Napriek tomu som sa rozhodla urobiť túto vec

Všetko je o komunikácii

A práve na tú úpriamujú pozornosť Andrej s Petrou. Zamilovanosť aj sexuálna príťažlivosť je krásna vec, ak však vo vzťahu nebudete komunikovať, a to nielen to dobré a pozitívne, ale skutočne všetko, nakoniec krízy nastanú. Vzťah je o prekonávaní problémov a úskalí spoločnými silami, ako má však váš partner vedieť, že si nejakými prechádzate, keď sa o tom medzi rečou zabudnete zdôveriť? „Nikto netvrdí, že nemôžete z času na čas nechať za seba hovoriť pocity alebo činy, ak je to však pre vyriešenie situácie nutné, hovorte. Lepšie viac ako vôbec. Čo sa neodkomunikuje, to zostáva visieť vo vzduchu, veď to poznáte,“ dodala na záver Petra.

- Najčítanejšie -

Diskusia k článku

comments powered by Disqus