Presunúť na hlavný obsah

Najkrajšia panovníčka sveta oslavuje 50 rokov. Pozrite sa, ako vyzerá jordánska kráľovná Rania

Zahraničné celebrity

Je krásna, vzdelaná a väčšinu svojho času venuje ľuďom v núdzi. Reč o jordánskej panovníčke, kráľovnej Ranii, ktorú na sociálnych sieťach sleduje milióny ľudí azda zo všetkých kútov sveta. Medzi nimi, mimochodom, aj naša prezidentka Zuzana Čaputová.

Aj keď možno povedať, že život kráľovnej Ranii momentálne pripomína rozprávku, nebolo to stále tak. Rania sa narodila do rodiny pediatra, no s rodičmi ešte v skorom veku emigrovala z Iraku po tom, ako sa k moci dostal diktátor Saddám Husajn. Napriek nepriaznivej situácii sa jej však rodičia snažili zabezpečiť prvotriedne vzdelanie, a tak nečudo, že vyštudovala na jednej z najlepších vysokých škôl v Egypte. Hneď po skončení štúdia sa jej podarilo zamestnať v úspešných firmách akými sú Apple či Citibank. Práve tá druhá práca jej zmenila život na hotovú rozprávku.

Prečítajte si: Princezná Diana opustila tento svet pred 23 rokmi. Jej zásnubný prsteň dorazil zopár hodín po jej smrti

Láska na prvý pohľad 

Písal sa rok 1992, keď sa konal veľkolepý večierok spoločnosti, v ktorej Rania pracovala. Práve na tomto večierku sa objavil vtedy ešte len princ Abdulah II. Dvojica si okamžite padla do oka a veruže s ničím neotáľali - do polroka od ich zoznámenia sa konala svadba. Nakoľko sú v Jordánsku pravidla trochu odlišné, Rania vtedy ešte nemohla ani len tušiť, že sa jedného dňa stane kráľovnou. Abdulah má totiž ďalších desiatich súrodencov. Napriek tomu, že je najstarší, vek v poradí na trón nehrá rolu. Kráľ si svojho následovníka vyberá sám, podľa svojho úsudku. 

Už v roku 1995 ako manželka princa založila charitatívnu nadáciu, ktorá sa zameriava na bezpečnosť detí. Práve tým si získala srdcia ľudí z celej krajiny. Ako matka štyroch detí nedbala len komfort svojich ratolestí, ale všetkých detských tváričiek v krajine. Do dnešného dňa neriadi len vlastnú neziskovú platformu, ale zároveň vypomáha rôznym iným organizáciám a upozorňuje na dôležité témy, ktoré sú najmä v Jordánsku a krajinách tretieho sveta, medzi ktorými je kráľovská rodina populárna, stále tabu. 

Neprehliadnite: Zabudnutá princezná Anne. Dcéra kráľovnej Alžbety bola hviezdou až do momentu, kým neprišla Diana

Kráľovná s YouTube kanálom 

Rania sa stala oficiálnou kráľovnou niekoľko týždňov po korunovácii svojho manžela v roku 1999. Odvtedy jej popularita narastá. Na rozdiel od iných panovníkov monarchie totiž Rania udržiava naozaj blízky vzťah so svojimi fanúšikmi. Okrem toho, že má vlastné sociálne siete, má totiž vlastný YouTube kanál, na ktorom sa snaží šíriť osvetu o moslimskom náboženstve. Apeluje na to, že zahaľovanie tváre moslimských žien by nemalo byť dôležitou výsadou vo viere - predsa Rania sama, napriek tomu, že je moslimka, hidžáb nenosí. Nie je taktiež žiadnou výnimkou vidieť kráľovnú v obyčajných rifliach. Práve tieto jednoduché veci robia z Ranie jednu z najpopulárnejších žien sveta. A navyše - kto by jej tipoval, že začiatkom septembra oslávi neuveriteľných 50 rokov? No my rozhodne dnie. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Fustany.com (@fustany),

- Najčítanejšie -