Presunúť na hlavný obsah

Zabudnutá princezná Anne. Dcéra kráľovnej Alžbety bola hviezdou až do momentu, kým neprišla Diana

Zahraničné celebrity

V sobotu oslávila jediná dcéra kráľovnej Alžbety princezná Anne 70 rokov. Napriek tomu, že bola od začiatku výraznou osobnosťou kráľovskej rodiny, jej sláva pomaly upadala.

Princezná Anne mala len tri roky, keď mala jej mama, dnes už kráľovná Alžbeta, oficiálnu korunováciu. Život plný prísnych pravidiel a neustálej pozornosti ju tak sprevádzal od skorého veku. Ako na druhé najstaršie dieťa a zároveň jedinú dcéru kráľovnej o ňu mali médiá neustále záujem. Aj mimo toho však viedla Anne mimoriadne zaujímavý život, ktorý bol často námetom pre kontroverzné titulky bulvárnych časopisov. Mohli za to jej milostné vzťahy, ale aj odopieranie kráľovských pravidiel, ktoré napriek tomu, že v nich vyrastala od narodenia, s radosťou ignorovala.

Prečítajte si: Nechcené dieťa a zlá študentka. Aká bola princezná Diana predtým, než stretla Charlesa?

Princezná ľudí, kráľovná médií

Ako prvá členka kráľovskej rodiny si vydobyla náštevu obyčajnej školy. Na rozdiel od svojich bratov, ktorí sa pohybovali najmä v prominentných okruhoch, sa princezná Anne najlepšie cítila pri koňoch. Nešlo však len tak o kadejakú zábavku. Dcéra kráľovnej Alžbety sa jazdectvu venovala na profesionálnej úrovni a vďaka usilovnej drine sa jej podarilo kvalifikovať na olympijské hry. Síce žiaden cenný kov nepriniesla, celá Británia bola v úžase. Princeznná Anne sa tak stala ikonou mladých žien - a to nielen v športe, ale aj výzore. Bola to práve ona, kto v tom čase určoval módne trendy a ženy zo všetkých kútov sveta sa išli potrhať, aby vyzerali tak, ako ona. 

Najväčšiu pozornosť médií však, pochopiteľne, prilákal Annin milostný život. Zaľúbila sa do vtedy totiž zadaného Andrewa Parker Bowlesa, ktorý tvoril pár s Camillou. Zatiaľ čo Anne udržiavala milenecký pomer s Andrewom, jeho manželka Camilla bola milenkou jej brata, princa Charlesa. S rolou milenky však po niekoľkých mesiacoch skončila a rozhodla sa vydať za profesionálneho jazdca Marka Phillipsa. Ich svadbu v televízii sledovalo viac než 500 miliónov ľudí. Niet sa čomu čudovať - médiá Annu milovali a kedykoľvek sa okolo nej niečo udialo, dávali tomu čo najväčší priestor.

Neprehliadnite: Obrala ho do poslednej koruny. Ako v skutočnosti vyzeral rozvod Diany a Charlesa?

Nástup Diany

Všetko sa to zmenilo krátko pred narodením Anninho druhého dieťa - dcéry Zary. Princ Charles totiž verejnosti predstavil ženu, ktorú sa rozhodol zobrať za ženu, nenápadnú blondínu Dianu Spencer. Akoby mávnutím čarovného prítuka sa vtedy preniesla všetka pozornosť na 19-ročnú dievčinu, o ktorej si každý myslel, že sa stane doživotnou partnerkou budúceho kráľa. Médiá sa sústreďovali na Dianin nadčasový štýl oblečenia a s vyrazeným dychom sledovali, ako sa nebojí porušiť kráľovské zásady a pravidlá - a to aj napriek tomu, že sa týchto prehreškov neraz v minulosti dopustila aj Anne. Diana bola jednoduchá nová krv, ktorá zároveň podporovala rozprávkové predstavy, že aj jednoduché dievča sa môže stať princeznou.

Anne však nedostatok pozornosti znášala veľmi ťažko. Už od detstva bola totiž zvyknutá na to, že práve ona je hviezdou, ku ktorej sa vzhliada. Fotograf Steve Wood, ktorý dlhé roky pôsobil v kráľovskej rodine, prezradil pre televíziu Channel 4, že medzi Dianou a Annou nepanovala priateľská atmosféra. Podľa jeho slov Anne videla manželku svojho brata ako nižšie postaveného člena kráľovskej rodiny. „Keď sa Diana stala centrom pozornosti, nesmierne ju to hnevalo,'' prezradil Steve. „Za jej chrbtom jej s úškľabom hovorila nepríjemné veci,'' rozrozprával sa ďalej a dodal, že Anne oslovovala Dianu ''to dievča''. 

Anne mala pri Diane pocit nedostačnosti. Zatiaľ, čo sa ona venovala charite dlhé roky, všetci si všímali dobročinnú prácu jej švagrinej. Bolo to spôsobené kontaktnosťou - Diana sa totiž nebála ľudí objímať či dotknúť sa ich, zatiaľ čo sa u Anne jednalo o vyslovene zdvorilé gestá. „Každý deň ťažko pracujem, noviny však stále zaujíma len Diana,'' prezradila v jednom zo svojich rozhovorov Anne. Kto vie, či Diane vôbec niekedy odpustila to, že ju okradla o pozornosť...

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Duke and Duchess of Cambridge (@kensingtonroyal),

- Najčítanejšie -