Presunúť na hlavný obsah

Rozhovor s Eliškou Chomistek: Ako sa z dievčaťa z Oravy stala uznávaná stylistka s nenapodobiteľným štýlom

Lifestyle

Už ste niekedy stretli osobu, ktorá žije presne podľa svojej povahy a toho, ako to cíti? My áno. Je ňou Eliška Chomistek, ktorá vám môže byť známa vďaka sestre Karolíne Chomistekovej, no ešte viac pre jej vždy perfektné stylingy.

Už pri letmom pohľade na teba je jasné, že ty módou žiješ. Ako si sa k nej však dostala? 

Prirodzene. Čo si pamätám, vždy ma fascinovala a bavila móda. Pamätám si, ako som zo začiatku sledovala tie najnovšie módne trendy zo zahraničia. Tieto lokálne ma príliš nebavili - náš trh nebol pre mňa inšpiratívny. Avšak odkedy sa pohybujem v kruhu ľudí z módnej brandže a lifestylu, začala som spoznávať zaujímavých ľudí ktorý ma inšpirovali a ukázali mi rôzne cesty, miesta a štýly ktoré ma postupne formovali.

V umení je to tak, že nie všetko pekné sa automaticky stáva umením. Platí to aj v móde?

Určite. Dnes sa stretávame s tým, že si mnoho ľudí kúpi veci, ktoré sú momentálne trendy s tým, že si myslia, že sú štýloví. Nie je to tak. Štýl sa nedá kúpiť, štýl by človek prirodzene mal mať, poprípade ho svojím spôsobom života postupne získa.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa E L I S K A - CH O M I S T E K (@eliskachomistek),

Prečítajte si: Rozhovor s Emou Müllerovou: O sebaláske ale aj o tom, ako sa dostala k podcastom

Čo teda treba na to, aby mal človek štýl?

Asi to znie ako klišé - no byť sám sebou. Priniesť do svojho oufitu svoju osobnosť, svoje vlastnosti, to, čo žiješ, to, aký si. Oblečenie reprezentuje teba, nie značku, ktorú nosíš.

Neznie, práve naopak, je to veľmi pekná myšlienka. Mala si stále ty, podľa svojej definície, vkus?

Myslím, že áno, vkus som mala prirodzene od malička. Stále som sa obliekala inak. Samozrejme, keď som mala 20 rokov, nemohla som si dovoliť luxusné značky, a tak som využívala secondhandy a podobne. Vždy som sa však nejakým spôsobom od ostatných odlišovala. Nebolo to nasilu - skrátka to tak prirodzene bolo. Veľa ľudí z vysokej školy mi tak začalo hovoriť, nech si založím vlastný blog. 

A ty si si ho aj založila...

Áno. Vtedy však blog nebol taký trend ako teraz a nedá sa povedať, že by som mala veľké čísla a sledovanosť. Nie som totiž komerčný typ a pravidelnosť mojich blog postov bola tiež sporadická. Nikdy to totiž pre mňa nebola vyslovene priorita. Mala som však šťastie, že ma ľudia začali registrovať na základe toho čo nosím, ako sa prezentujem a pomaly sa mi darilo získavať joby a spolupráce s mnohými kvalitnými značky. Napríklad v minulosti si ma cez moj blog našiel eshop v Prahe, ktorý ma najal ako módnu stylistku. Na tejto pozícii som strávila rok.

Čo vlastne robíš teraz? Je mi jasné, že pôsobíš v móde, no zároveň nevyzeráš ako človek, ktorý by mal to typické jednotvárne povolanie.

Nech to znie akokoľvek, ja som taký ten lifestylový človek. To však neznamená, že celý deň behám po kávičkách a podobne, to by ma ani nebavilo. Pracujem pre rodinnú firmu, mám svoje mini projekty, pomáham značke Laformela, mám stylingy, spolupráce s umelcami a podobne. Je to fajn, mám flexibilnú pracovnú dobu, stretávam sa so zaujímavými ľuďmi, ktorí ma posúvajú neustále ďalej.

Keď sme pri tej rodine - tvoja sestra je modelka, jeden brat pôsobí ako fotograf, čo robí ten druhý? Je totiž veľmi zaujímavé, ako každý robíte niečo iné, no napriek tomu pôsobíte súdržne.

Za to môžu naši rodičia. Už 30 rokov pracujú na našich vzťahoch a aj keď máme svoje ups and downs, v konečnom dôsledku spolu stále fungujeme ako celok. Mladší brat? Ten momentálne pôsobí v rodinnom biznise - farme. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa E L I S K A - CH O M I S T E K (@eliskachomistek),

Jedným z tvojich najčastejších prvkov pri outfitoch sú kovbojské čižmy. Čiže vlastne majú svoje opodstatnenie.

No jasné! Cowboyske boty sú takým mojim signature prvkom odkedy som začala pomáhať v rodinnej farme od roku 2016. Nie vždy som ich však vnímala ako niečo trendy, dnes to však už vidím inak, sú mojou tzv. second skin, bez ktorej sa nezaobídem ani na letnej dovolenke v Taliansku. To farmárske dievča je stále vo mne, sníva o tom, že dokonca bude mať vlastnú farmu. A ešte firmu, ktorá bude prepojovať umelcov, ktorí možno nemajú taký dosah a veľkú sledovanosť, no ich práca je kvalitná a zaslúži si pozornosť. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa E L I S K A - CH O M I S T E K (@eliskachomistek),

Neprehliadnite: Rozhovor s Tamarou Kramárovou: Chcem, aby ma ľudia vnímali kvôli mojim schopnostiam, nie kvôli rodičom

Okrem spomínanej farmy - čo, alebo skôr konkrétne kto, ťa inšpiruje pri vytváraní vlastných outfitov?

Keď sa povie štýl - predstavím si princeznú Dianu v 90. rokoch, Olsenky alebo Zoe Kravitz. To sú pre mňa ikony ktoré nepotrebujú byť prvoplánovo nastylované, sú prirodzené a zároveň keď ich sleduješ vieš, že najú módne kúsky a doplnky, ktoré nemá každý na instagrame a doma v svojom šatníku. Dnes sa cez Instagram dokáže odpromovať všetko a zároveň sa to tak z mainstreamuje, že o pár mesiacov je daný model out a môžete si kúpovať ďalší. Mám pocit, že v dnešnej dobe sa vytratila jedinečnosť a autenticita a zároveň chceme viac a viac, čo sa pre našu spoločnosť stáva neudržateľné.

A čo sa týka slovenských osobností?

Zuza Kanisová - tá je naozaj mimoriadne vkusná a má krásne veci. Ďalej Monika Sládková, tú milujem v každom jej outfite. Škoda, že ju moc spoločnosť nevída, určite by sa mali čím inšpirovať. Zo Sloveniek mám ešte veľmi rada Dajanu Králikovú, Julianu Summerling alebo Cinu Marcinkovú – inpirácie pri každom stretnutí. Musím však povedať, že keď som na Slovensku, vnímam, že sa móda a celkovo štýl Slovákov posúva pozitívnym smerom dopredu.

- Najčítanejšie -