Presunúť na hlavný obsah

Prečo sú muži ráno nadržaní a majú chuť na ranný sex? Môže za to príroda, najmä testosterón

Sex

Zobudili ste sa ráno s erekciou alebo veľkou chuťou na sex? Nič nové a nič zvláštne, presne takto funguje zdravé mužské telo. Na vine je príroda, nesťažujte sa.

Ranné milovanie má svoje čaro a aj preto naň veľa párov nedá dopustiť. Platí to hlavne o mužoch, niektorí z nich majú ráno sexuálnej energie akoby na rozdávanie. Ak sa k tomu pridá aj typická ranná erekcia, je jasné, že ranný sex patrí k obľúbeným mužským aktivitám. Bohužiaľ, existujú výnimky, no o tom si povieme neskôr.

Nočné a ranné erekcie je prirodzená

Máloktorý muž sa tým zaoberá bližšie, ale možno ste už počuli o pojme nočná erekcia. Ide o stav stoporenia pohlavného údu v spánku počas noci, ktorý nie je ovplyvnený vôľou alebo sexuálnou túžbou. Veľa žien potom svojim partnerom ráno vyčíta, že ich „nachytali“ v noci so stoporeným penisom a podozrieva ich z nevery a podobne.

Nie je to však vôbec tak, na vine je „príroda“. Samovoľná erekcia v noci nastáva obvykle 3 až 5 krát a odborne sa nazýva nočná penilná tumenescencia. Ide o jav, ktorý je prirodzený a jedná sa o akýsi kontrolný mechanizmus opakovaného vzniku erekcie.

Cieľom mechanizmu je aj okysličenie toporivých tkanív čerstvou krvou s novým kyslíkom. Tento jav nie je možné ovládať a netreba mu ani brániť, ide o prejav zdravej erekcie a potencie u muža. S ním súvisí aj ranná erekcia, ktorá je súčasťou tej nočnej. Ide o doznievanie posledného cyklu „nočnej kontroly“.

Testosterón ako dôležitý faktor

Na rannú erekciu a chuť na ranný sex má výrazný vplyv aj testosterón. Ide o mužský hormón, ktorého produkcia a hladina je najvyššia v období pohlavného dozrievania a tesne po ňom, bežne do 25. roku života. Od tohto roku naopak začína prirodzená tvorba testosterónu postupne klesať, čo má vplyv na libido aj na plodnosť u muža.

Ak je testosterónu dostatok, dochádza aj k dostatočnej produkcii a dozrievaniu spermií. Naopak, pokiaľ je ho menej, klesá u muža potencia a s ňou aj plodnosť. Maximálna hladina testosterónu býva obvykle práve ráno, čo môže podporiť rannú erekciu.

Možno sa pýtate, prečo nebýva takáto „samovoľná“ erekcia aj počas dňa. Býva, ale podvedome sme sa ju naučili potlačiť a kontrolovať. Aj preto väčšina mužov vníma erekciu ako vedomú a vôľou ovládanú, ktorá vzniká na základe priameho sexuálneho vzrušenia či dráždenia. Čoraz väčším problémom je, že ani vtedy nie.

Čo robiť, ak je s erekciou problém?

Erektilná dysfunkcia je slovné spojenie, ktoré je doslova strašiakom mužov v strednom veku. Nemusí však ísť vždy len o úplnú dysfunkciu, poruchy erekcie majú rôzne formy. Práve absencia nočných či ranných erekcií je ale prvým signálom, že niečo nie je v poriadku a treba sa začať sexuálnym zdravím zaoberať. Skôr, ako bude neskoro.

Jednou z možností, ako to spraviť, je zlepšiť svoj životný štýl. Obmedzte alkohol, fajčenie aj nezdravé jedlá, naopak, viac sa hýbte, majte dostatok spánku a jedzte ovocie, ryby a orechy čo najviac. Obsahujú totiž aminokyseliny podporujúce lepšiu erekciu.

Staviť by ste mali aj na prírodné afrodiziaka. Medzi ne patria najmä štipľavé koreniny typu chilli a kajenské korenie, ktoré rozťahujú cievy a zlepšujú krvný obeh, ale aj afrodiziaka pôsobiace na testosterón a libido. Ide napríklad o ustrice a morské plody, čokoládu, šľahačku, oregano, bazalku či niektoré rastliny typu ženšen a kotvičník.

Skúste eJoy®, tabletky na lepšiu erekciu pre mužov

Jednou z možností, ako viete ovplyvniť pozitívne erekciu a celkovo aj výkonnosť v posteli, je značka podporných prostriedkov eJoy®. Ide o tabletky určené mužom, ktorí majú problém so stoporením, ale aj s poklesom libida a zníženým testosterónom. Podporujú aj potenciu a majú pozitívny vplyv na zdravie prostaty a jej fungovanie.

Ich pôsobenie je založené čisto na prírodných látkach. Obsahujú bylinné extrakty afrodiziak a rastlín podporujúcich potenciu, najmä Macu, Saw Palmetto, Ázijský ženšen a Tribulus Terrestris. Doplnené sú o aminokyseliny, vitamíny aj chilli extrakt.

Ak vás značka eJoy® zaujala, viete ju vyskúšať bez toho, aby ste museli ísť za lekárom alebo mať recept. Tabletky si môžete za pár minút objednať priamo cez oficiálny eshop a do 2 až 3 dní ich máte doma. Na výber máte viacero veľkostí už od 24 tabliet a ak by ste neboli spokojní s ich účinkom, výrobca garantuje vrátenie peňazí.

- reklamná správa -