Presunúť na hlavný obsah

Aj slovenská móda má potenciál byť špičkovou: Sestry Drobne premenili svoj dlhoročný sen na realitu

Kariéra

Všetky tri študovali v Miláne, no každá iný smer. Aj tento aspekt, inšpiroval napokon sestry Drobne, aby svoje skúsenosti, spojili do jedného spoločného projektu. Dnes si plnia sen a robia, to čo milujú. Ich tvorba je nadčasová, pohodlná a vyznačuje sa skutočnou kvalitou. Sú dôkazom toho, že aj lokálna značka, má obrovský potenciál stať sa globálnou.

Sú skromné, veľmi milé, ochotné a priateľské. Snažia sa vždy vyjsť maximálne v ústrety, potrpia si na kvalitu a poctivosť. Áno aj také sú sestry Drobne. Mladé, krásne, ambiciózne ženy, ktoré túžia robiť tento svet krajším. Prostredníctvom lásky k móde, umeniu a našej krajine. Ak milujete slovenský dizajn, tieto ženy ho ovládajú dokonale. Po všetkých stránkach.

Kto za Drobne stojí? 

Drobne sme založili spolu - tri sestry (Zuzana, Katarína, Terézia) s pôvodným priezviskom Drobne, aj keď dnes už sme každá vydatá a máme rozdielne priezviská.

Ako vznikla myšlienka založiť ho?

Vždy sme mali vzťah k móde a dizajnu, študovali sme módne návrhárstvo (Katarína), architektúru (Zuzana) a ekonómiu (Terézia) v Miláne.

Po štúdiu sme každá nejaký čas robili svoj smer a potom sme sa rozhodli vytvoriť vlastný projekt, kde by každá mohla uplatniť svoje vzdelanie a zároveň robiť niečo čo nás baví spoločne.

Kúsky, ktoré ponúkate sú naozaj jedinečné. Na čom si pri ich tvorbe dávate záležať? 

Pri tvorbe našej značky "drobne" chceme vždy vytvoriť veci, ktoré sú nositeľné, ale zároveň originálne strihom, či farbou. Máme rady oversize modely, ale veľakrát ich prestriedame aj niečím viac ženským. Máme rady v móde vtip, a to keď sa neberie príliš vážne. Snažíme sa, aby vždy vynikla osobnosť a nie oblečenie. 

Čo všetko u vás nájdeme?

Okrem našej značky ´drobne´ ponúkame u nás v kamennej predajni a na e-shope, aj doplnky a oblečenie od mladých slovenských dizajnérov.

Čo sa týka štýlu vecí, tak ponúkame veci na bežné nosenie, ale aj extravagantnejšie veci a najnovšie aj pyžamá. Čiže dá sa u nás obliecť naozaj na hocijakú príležitosť.

Dá sa biznis na Slovensku, realizovať s nadhľadom a vášňou alebo je to náročné?

Bez vášne by sa asi vlastný biznis (nielen na Slovensku) nedal robiť, ale určite to nestačí. Musíme riešiť veľa vecí, o ktorých sme predtým toľko nevedeli.

Vždy je v čom sa zlepšovať a učiť. Nie je to určite ľahké a treba investovať veľa času, no na druhej strane, ak máte víziu a veríte v to čo robíte, prináša to aj pocit slobody a radosť.

Ako vyzerá proces tvorby?

Nová kolekcia/modely, vždy vzniká nejakou inšpiráciou. Následne kolekciu alebo nový model kreslím (Katarína), diskutujeme ako a čo bude lepšie vyzerať, vyberáme vhodný materiál, potlač, skúšame prototyp strihu... Keď sme spokojné a všetko sedí, tak vyrábame veci vo viacerých veľkostiach.

Napríklad k návrhu pyžama, nás inšpirovala samotná doba, kedy musíme byť momentálne viac doma ako niekde medzi luďmi, čiže pyžamo sa stalo väčšou súčasťou nášho šatníka ako kedykoľvek predtým.

Chceli sme aby aj tento druh oblečenia bol trochu viac chic, preto vzniklo toto hodvábne pyžamo v bledoružovej a zelenej farbe.

Ktorý kúsok je pre vás úplnou srdcovkou? 

Všetky tri máme rady oversize kimoná, ale tak isto máme obľúbene naše cullot nohavice a vesty, z našej kolekcie FW2020. Nesmie tak isto chýbať nejaký kúsok, od našich obľúbených dizajnérov.

Čo by ste odporučili ako darček pre ženu vo veku po 20 - tke, po 30 - tke, po 40 - tke z vášho portfólia?

Po 20 tke - kabelku od Vivien Babicová, alebo mikina Lukáša Krnáča

Po 30 tke - nohavice s vysokým pásom a kropnutú košeľu/mikinu 'dobne', 

Po 40 tke - Náš set 'drobne' : cullot nohavice/ dlhá košeľa s krátkou vestou

Pre každú vekovú kategóriu je vhodný aj doplnok/šperk, či už od Marty Juhasz, alebo Tineally...

Čo máte na svojej práci najradšej?

Kreatívny aspekt práce, kedy môžme vymýšľať nové kolekcie a projekty. Stretávať ľudí z podobného odvetvia, hlavne počas doby predkorokovej.

Ale hlavne nás teší to, keď sa niekomu páčia naše veci a rád ich nosí a cíti sa v nich dobre.

Čo je na druhej strane náročné?

Zladiť dokopy všetky stránky podnikania spolu s materskou dovolenkou a momentálne aj s karanténnymi opatreniami. Tým, že sme tri, tak sa dá aj táto situácia ako tak zvládnuť.

Chceli by ste Drobne ešte niekam posunúť?

Určite áno, stále je priestor na zlepšovanie, či už výroby našej značky, aj celkovo distribúcie.

Učíme sa za pochodu, stále hľadáme a skúšame nových dodávateľov materiálov, vymýšlame nový packaging produktov a podobne.

Aká je vaša vízia vrámci budúcnosti?

Chceli by sme aby sme boli ako značka dostupné na viacerych miestach, v ideálnom prípade aj v zahraničí. Aj keď sme lokálna značka, chceme myslieť a pôsobiť globálne.

- Najčítanejšie -