Presunúť na hlavný obsah

MBPFW SS22: Jeden z najúspešnejších dizajnérov Zoltán Tóth x Virvar: Kolekcia R E je pokračovaním jeho diplomovej práce

Móda

Nedeľný večer Mercedes-Benz Prague Fashion Week patril predstaveniu novej kolekcie Zoltána Tótha s názvom R E. Prvýkrát pod záštitou komplexnej platformy Virvar.

V nedeľu v rámci Mercedes-Benz Prague Fashion Week v hlavnom večernom programe predstavil Zoltán Tóth svoju najnovšiu kolekciu pod názvom R E. Poprvýkrát pod záštitou platformy Virvar.

Čítajte tiež:  MBPFW SS22: LAFORMELA MAINLINE 22. Móda inšpirovaná konskými dostihami a džokejmi

Zoltán Tóth, čerstvý absolvent magisterského štúdia UPRUM - Ateliéru designu odevu a obuvi Prof. Liběny Rochovej, na tohtoročnom MBPFW predstavuje rozšírenú a rozpracovanú verziu svojej diplomovej práce. Kolekcia je voľným pokračovaním silného konceptu, v ktorom sa autor kriticky vyjadruje k súčasnej problematike módneho priemyslu a udržateľnosti. R E je v tomto kontexte odkazom nielen na všeobecný motív návratu, ale tiež výzvou k inovatívnemu procesu pri výrobe konfekcie s fokusom na intímny prístup.

R Ecyklácia je tu prítomná nielen vo forme (predtým už použitých) materiálov (hodváb, polyester, bavlna) z návrhárovho vlastného ‘dead-stocku’ a iných latentných zdrojov, ale tiež v samotnej podobe jednotlivých odevov, ktoré sú rovnako ako strihy, podľa ktorých sú konštruované - môžu byť časom transformované a R Estylované do nových, aktuálnejších alebo funkčnejších podôb.

Tóth sa snaží aplikovať privátnu skúsenosť a vnútorné kontemplácie viazané na dramatické zmeny v spoločnosti do odevov tak, aby ich nielen zrkadlili, ale tiež ponúkli plnohodnotné riešenia. Pozerá sa na problém od samého začiatku a R Edefinuje tak celý proces produkcie.

Autor sa v siluetách drží nielen nadčasovej klasiky, ale ako vždy prichádza s vlastným riešením - osviežuje prvky riasenia, nasčítava objem alebo R Ešifruje základné outline - pri tvorbe je tak často prítomná juxtapozícia, kde v looku efektívne stavia objekt k užším "spodkom". Pracuje nielen s tvarom, ale tiež s textúrou a predovšetkým farbou, kde sa svieže kombinácie stali už nezameniteľným Zoltánovým rukopisom.

Kolekcia je rovnakým dielom nadčasová, ako je "fresh", vždy však zostáva sofistikovaná. Dizajnér sa tak ešte viac obracia ku svojej náročnejšej klientele, ktorá premýšľa a žije v širších súvislostiach. Pýta sa nielen po estetike, ale aj po pôvode, zdrojoch a celkovom etickom procese výroby, pričom je tu veľmi rozumne zachovaný aj pomer ceny a kvality. R Esponsibility.

Architektúra a geometria sú jedny z kľúčových a stálych inšpiratívnych zdrojov Zoltána Tótha. Tentokrát prichádzajú nielen ako inšpirácia, ale rovno v dvoch konkrétnych špeciálnych spoluprácach.

textilný dizajnér Juraj Straka (Textile Studio JS), ktorý pracoval dlhé roky pre módne domy Schiaparelli a Dries van Noten, navrhol pre Zoltána originálne autorské potlače, ktoré pracujú s vyobrazením konštrukčných detailov krajčírskeho strihu. Vo svojej kolekcii potlačí naviac využil sustainable materiály s certifikátom GOTS, recyklovaný polyester a polyester s certifikátom GAS a ECONYL®.

Slnečné okuliare od dizajnérky Lucie Koldovej, ktoré navrhla pre českú značku Alex Monhart, sa upgradovali pre potreby show. R Enovácia, kde sa recykloval pôvodný tvar a zmenila sa len farebnosť skiel. O zodpovedajúcu úpravu sa láskavo podieľala Optika Anděl. 
Pleteniny boli vyrobené v ateliéri Ivy P.

Neprehliadnite: Mysli lokálne, konaj globálne: Tvrdí žena, ktorá na jednom mieste sústreďuje úsilie česko-slovenských módnych návrhárov

Kolekcia R E vznikala za podpory J&T, ch prezentáciu v rámci MBPFW zastrešuje komplexná platforma na podporu CS dizajnu, ViVRVAR Bratislava.

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe