Presunúť na hlavný obsah

Robíte pred letom do plaviek brušáky? Zabudnite na tento cvik a nahraďte ho inými

Fitness

V niektorých krajinách sú dokonca zakázané. Reč je o brušákoch, ktorým v honbe za krajším bruchom ešte stále verí značná skupina ľudí, Je na čase to vyvrátiť.

Poznatky a pokrok v medicíne či poznaní nášho tela nás privádza k novým informáciám. To, čomu sme verili kedysi, je zrazu úplne inak. Platí to aj v prípade obľúbeného cviku – brušákov.

Fyzioterapeuti a profesionálni tréneri sa zhodujú na tom, že tento cvik už by mal patriť len do minulosti. Napriek tomu je ešte stále veľmi obľúbený a populárny. Môže to však znamenať len slabú informovanosť o tom, čo všetko spôsobujú. A tak sme sa rozhodli prispieť k zmene a vyvrátiť ich „super efekt“ na naše brucho. 

Inšpirujte sa:  4-týždenný plán na chôdzu, ktorý roztopí neželané tuky: Vďaka tomuto programu schudnete na želanie

Brušáky ako cviky by mali byť minulosťou

Cvik, pri ktorom si myslíme, že precvičujeme svaly na bruchu a v skutočnosti si ničíme chrbticu. Nehovoriac o tom, že po brušákoch často siahajú ľudia s nadváhou a obezitou, čo v ich prípade predstavuje vysoké riziko poškodenia si chrbtice ako aj mnohých iných častí tela. 
Pri brušákoch neposilňujeme vnútorné svalstvo ako pri iných, efektívnejších a komplexnejších cvikoch. Práve vnútorné svaly sú dôležité pri chudnutí a formovaní brucha, ale aj stredu tela a správneho držania tela.

Alternatívou ako nahradiť cvik v podobe brušákov je napríklad plank alebo doska. Je to jeden z najefektívnejších cvikov, ktoré posilňujú core. A nie je zďaleka aký jednoduchý, ako si niektorí ľudia myslia. Tí ho po väčšine prípadov nevykonávajú správne. Tak ako pri všetkých cvikoch, aj tu je mimoriadne dôležité, aby bol cvik vykonaný technicky správe a k tomu, aby sme to vedeli je najlepšia konzultácia s fyzioterapeutom alebo profesionálnym trénerom. Vhodnými cvikmi na posilnenie brucha sú tiež cvik mačka, ktorý sa používa pri rôznych rehabilitáciách a technikách správneho dýchania. Cvik nožnice je tiež veľmi efektívnym cvikom na brucho.

Neprehliadnite: Najsledovanejšia časť ženského tela: Z pohľadu mužov je to práve táto, ktorú si všímajú najviac

Chudnutie z jednej partie neexituje, chudne sa z celého tela

Jedným z najväčších mýtov súvisiacich práve s cvikom brušákov je chudnutie z jednej partie tela – v tomto prípade z brucha. Lokálne chudnutie neexistuje. Chudne sa z celého tela, aj keď to na prvý pohľad nemusíte vidieť. Tréning celého tela a rovnomerné ubúdanie tuku z tela je jedinou cestou k úspechu a rovnako tak aj v prípade zbavovania sa tukových vankúšov okolo brucha. Zapojte celé telo a spaľovanie pôjde rýchlejšie. 

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe