Presunúť na hlavný obsah

Tip na umelecký víkend: V Danubiane si prídu na svoje milovníci športových áut a umenia Andy Warhola

Zábava

BMW M oslavuje 50 rokov: V Danubiane aj s BMW M1 Art Car by Andy Warhol a taktiež s najrýchlejším barom na svete BMW M3 Pick up so šampanským Moët & Chandon.

Oslavy 50 rokov od založenia divízie BMW M majú viacero podôb. Okrem predstavenia špeciálnych modelov je ich súčasťou aj výnimočná výstava THE PRIVATE COLLECTION by BMW v bratislavskej galérii Danubiana.

Čítajte tiež: Životopisný film Elvis ohúril Cannes, na festivale zožal viac ako desaťminútový aplauz

Na podujatie THE PRIVATE COLLECTION by BMW v Danubiane prišlo okrem priaznivcov značky a milovníkov umenia aj niekoľko vzácnych hostí na kolesách. Najväčšou hviezdou je ikonické BMW M1 ART CAR, pričom ide o prvé vozidlo z kolekcie Art Car, ktoré sa vôbec objavilo na Slovensku. BMW Art Car je kolekcia 19 vozidiel značky BMW, na ktorých sa od roku 1975 umelecky prejavili najvýznamnejší umelci danej doby. Najčastejšie ich pomaľovali, no nájdu sa aj výtvory, ktoré sú sochami či posúvajú výsledné dielo do priestoru medzi fyzickým a digitálnym svetom. Viaceré z týchto umeleckých vozidiel štartovali dokonca na významných pretekoch, najčastejšie na 24-hodinovke v Le Mans.

Návštevníci si môžu výstavu v bratislavskej Danubiane pozrieť už od 21. do 26. júna a to od 10:00 do 18:00 hod. 

Najvýznamnejší oslávenec

Vozidlá BMW M pútajú pozornosť vždy a všade, kde sa ukážu. No jeden model nad všetkými vyčnieva. Je to BMW M1, ktoré sa vyrábalo v rokoch 1978 až 1981 a jeho tvary navrhol slávny taliansky dizajnér Giorgetto Giugiaro. Išlo o prvé vozidlo, ktoré vyvíjala priamo divízia BMW Motorsport a okrem úspešného pôsobenia na pretekárskych okruhoch očarilo aj na bežných cestách. Andy Warhol zrealizoval ideu vozidla BMW M1 ART CAR podľa svojich umeleckých predstáv za 28 minút a minul pritom 6 kilogramov farby. Vozidlo bolo štvrtým BMW Art Car v poradí a v roku svojho vzniku štartovalo na pretekoch 24 hodín Le Mans, kde v celkovom hodnotení obsadilo vynikajúcu šiestu priečku.

Neprehliadnite: Chystáte sa tento rok do Chorvátska? Zistili sme, čo vás tam po ceste čaká a kde si to naozaj užijete

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe