Presunúť na hlavný obsah

Chystáte sa tento rok do Chorvátska? Zistili sme, čo vás tam po ceste čaká a kde si to naozaj užijete

Cestovanie

Goran a Boris sú bratia, Chorváti, žijúci na Slovensku. A koho iného pred cestou na dovolenku vyspovedať ako ľudí, ktorí týmto miestom žijú. My sme zistili, čo vás cestou tam čaká, kde sa vám oplatí ubytovať a aj to, čo všetko vám táto krajina ponúka, ak v nej máte roky odžité. Pozrite sa spolu s nami, na obľúbenú destináciu, z iného uhla pohľadu.

 

Ste bratia, ktorí sa rozhodli ukázať Slovákom, Chorvátsko tak trochu inak. Zážitkovejšie, autentickejšie, osobnejšie a celým svojim ja. Vidieť, že do svojej práce, dávate kus seba. Kto vlastne za Casa Storija stojí? 

Za Casa Storija aj SecretIstria stoja dvaja Chorváti, žijúci na Slovensku. Sme takí Chorváto - Slováci. Ponúkame zážitkové pobyty s pozitívnou energiou pre ľudí, ktorí radi uvidia a zažijú nové veci. Nebukujete si dovolenku, ale feeling. 

Vo vašom ponímaní, prečo práve Istria a podnikanie tam? 

Istria ma krásnu prírodu, krásne more, skvelé jedlo a chutné víno. Čo viac si želať. Keď človek robí, čo ho baví, tak nepodniká, ale žije!

Čím je pre vás výnimočná? 

Istria je najnavštevovanejší región v Chorvátsku. Je regiónom krásneho azúrového mora a špeciálne sa považuje za jednu z najlepších lokalít na pestovanie a výrobu olivového oleja. Istria je miesto “benátskej” histórie, s romantickými miestami a kamennými domčekmi ako je Rovinj, Groznjan alebo Bale.

Neprehliadnite: Tbilisi je mesto bohaté na architektúru i gastronómiu: Východná Európa sa stáva novým objavom pre turistov

Je miestom prírodného národneho parku “Kamenjak”, ktorý ukrýva tajné zátoky a nedotknutú prírodu. Istria je v skratke, miesto plné života, Istria je čarovná. 

Aké boli v tomto smere vaše začiatky?

My ešte stále začíname. Objavujeme, spoznávame, stretávame a hlavne nasávame. Nasávame nové zážitky, aby sme našim hosťom priblížili zážitkovú dovolenku na Istrii. A to sme ešte stále skutočne v úvodnej fáze. Fáza dva už bude nový booking portál, ktorý bude obsahovať tie najlepšie vily na Istrii, všetky budú overené priamo nami, aby sme ľuďm vedeli doporučiť len to najlepšie a len to najzaujímavejšie. Bude to naša SECRETistria, ktorá bude OPEN pre všetkých.

Máte nejaké rady pre Slovákov, kým sa sem vyberú? 

Áno máme! Cestujte, spoznávajte a žite! Objavujte čaro Istrie a dovolenka bude lepšia a zážitkovejšia. Ak treba, pomôžeme! Sme predsa Chorváto-Slováci. 

Aké typy ubytovania ponúkate a ktoré je pre vás srdcovkou? 

Sústreďujeme sa na rodinné domy s bazénami, ktoré sú charakteristické svojim dizajnom alebo jedinečnou polohou. Srdcovkou by som označil všetky naše nehnuteľnosti, nakoľko v každej, máme kúsok seba. 

Tipy na miesta, ktoré sú must see? 

Nebudeme prezrádzať naše tajomstvá. V momente, keď si niekto u nás rezervuje dom, tak mu prezradíme všetky tajné miesta, ktoré je určite potrebné navštíviť. Na tajnom zozname, sa nachádzajú vynikajúce reštaurácie, skryté vinárstva a tajné zátoky. 

Nie je náročné spojiť život na Slovensku s podnikateľským prostredím v Chorvátsku? 

Keby by to bolo easy, tak by nás to nebavilo. Náročné veci nás posúvajú do zážitkovejších oblastí a to nás nesmierne baví. 

Koľko času trávite v Chorvátsku a koľko na Slovensku? 

Ráno pijeme kávu v Bratislave, večer pijeme víno na Istrii. Je to tak blízko.

Viete si predstaviť zostať tam opäť žiť?

Nevieme si predstaviť nežiť medzi Chorvátskom a Slovenskom. Slovensko máme v srdci, Chorvátsko v krvi! Jedno bez druhého nejde.

Praktické rady pred vstupom do Chorvátska: 

 • Ideálne je pred cestou vypĺňať formulár EnterCroatia pre ľahšie a rýchlejšie vybavenie na hraniciach.
 • Do Chorvátska môžeme aktuálne vstupovať aj bez potvrdenia o teste alebo potvrdenia o očkovaní, či o prekonaní ochorenia COVID-19. Stačí iba občiansky preukaz alebo pas. Chorvátsko totiž zaradilo Slovensko medzi zelené krajiny.
 • Zmena by mala nastať od 1. júla 2021, kedy začnú Chorváti prijímať „Digitálne certifikáty EÚ o ochorení COVID“ (EUDCC). Držitelia EUDCC môžu vstúpiť do Chorvátska bez ďalších obmedzení (testovania alebo karantény) pod podmienkou, že ich osvedčenie obsahuje buď:

Doklad o vakcinácii, platný pri týchto podmienkach:

 • 14 dní po druhej dávke alebo 14 dní po prvej dávke, ak sa očkovacia látka podáva v jednej dávke (Janssen/Johnson&Johnson&Johnson)
 • medzi 22 a 42 dňami od prvej dávky očkovacej látky Pfizer, Moderna alebo Gamaleya
 • medzi 22 a 84 dňami od prvej dávky očkovacej látky AstraZeneca
 • Dôkaz o obnove po pandémii COVID-19, platný 180 dní (minimálne 11 dní po pozitívnom výsledku testu na COVID-19).

Negatívny výsledok testu na COVID-19. 

 • PCR aj rýchle antigénové testy sú akceptované.
 • Platnosť: 72 hodín pre testy PCR, 48 hodín pre skúšky RAT
 • Deti mladšie ako 12 rokov sú oslobodené od požiadaviek na testovanie alebo karanténu.

Mohlo by vás zaujímať: Slovenka Barbora zažila na Bali svoju svadbu snov: Čo všetko však obnáša svadba v zahraničí?

 • V Chorvátsku je povinné nosenie ochranných masiek/rúšok vo všetkých zatvorených priestoroch (vrátane MHD) a otvorených priestoroch - na uliciach a iných verejných miestach, všade tam, kde nie je možné dodržať bezpečnostnú vzdialenosť 1,5 metra. 
 • Otvorené sú kaviarne  na vonkajších terasách a reštauračné zariadenia aj v interiéri s dodržaním nariadení Úradu verejného zdravia Chorvátsku

- Najčítanejšie -