Presunúť na hlavný obsah

Leto na Slovensku: Retro chalupy, kde sa človek vráti ku koreňom si vás získajú na prvý pohľad

Cestovanie

Aj vy premýšľate kam vycestovať, keď sa uvoľnia opatrenia? Zatiaľ sa zdá, že leto na Slovensku bude vrámci cestovania stále dominovať. Ak túžite po tak trochu netradičnej dovolenke, vráťte sa spolu s nami v čase. Tieto retro chalupy sú skutočnou oázou pokoja a balzamom na dušu.

Modrá v Nebi, Štiavnické vrchy

Za siemimi horami, siedmimi dolami, na okraji toho najčarovnejšieho lesa a lúk, nežije škriatok Rákosníček, ale stojí rozprávková Modrá chalúpka. Modrá v Nebi je je skrátka láska na prvý pohľad. Hotový balzam pre dušu. A to že jej história je viac ako tristoročná, pridáva nielen na atraktivite, ale zdôrazňuje aj jej autentický, no nezameniteľný ráz.

Ak milujete návrat v čase, ste niekým, kto zbožňuje retro kúsky, toto miesto oceníte všetkými desiatimi. Manželia Bea a Ľubo, ktorí tvoria srdce, tohto miesta - v malom slovenskom raji, nazývanom Nebo nad Štiavnicou, tu absolútne všetko, premysleli do posledného detailu. Každý jeden kus nábytku, či doplnkov, je vyberaný tak, aby podčiarkol celkovú atmosféru tohto miesta. 

"Prvú chalúpku sme kúpili s úplne klasickým zámerom – mať únik na samotu, do prírody – na inzerát.  Postupom času, ako sme toto miesto odkrývali, boli sme ním stále viac a viac fascinovaní. Postupne sme objavili na tomto kopci viaceré chalúpky v jednej línii, ktoré kedysi v minulosti tvorili jednu okrajovú štiavnickú osadu. Boli a sú z nich ďalekosiahle výhľady z jednej strany, z druhej za nami už len lúky a les. V takmer neprekonateľnej húštine boli desiatky rokov ukryté čarovné banícke domčeky – avšak v absolútne zdevastovanom stave. My sme v nich s manželom videli výnimočné čaro štiavnickej minulosti, všetci naši známi a priatelia skôr ruiny vhodné už len na zbúranie."

"Celý proces renovácie trval 8 rokov, kým sme sa prepracovali k „záchrane“ 4 takýchto pôvodných baníckych domov. Cieľom bolo zamedziť, aby sa domy zbúrali a namiesto nich postavili nové v rôznych importovaných štýloch, ktoré sú dnes tak moderné. Je to žiaľ dnes realita vo všetkých regiónoch, že individuálne záujmy prevažujú nad históriou a autenticitou regiónu. Práve výnimočnosť Štiavnice nás motivovala, aby sme obnovili pôvodný charakter týchto baníckych domov..."

V Modrej chalúpke nájdete prelínanie nezabudnuteľných retro kúskov, s modernými prvkami. Nás úplne dostala pôvodná pec, ktorá je centrom kuchyne, hojdacia sieť v spálni, či zachované trámy. Nájdete tu obývačku, jedáleň, tri spálne a kúpeľňu.

Mohlo by vás zaujímať: Stanovanie trochu inak: Vyskúšajte Glamping, trend, ktorý je pohodlnejší ako luxusný hotel

Okrem toho, má chalupa 2 terasy, saunu, drevenú kaďu pre 6 osôb, priestrannú záhradu s bohatým vybavením pre deti - detský domček, veľká trampolína, hojdačky, preliezky, lúky za domom, množstvo drevených hračiak a kníh. To všetko je veľkou pridanou hodnotou a rodičia to dobre vedia. Všetko spolu tvorí dokonalý súlad a prostredie, si buď na prvý pohľad zamilujete alebo nie. My však rozhodne tipujeme tú prvú možnosť. 

"Starý dom síce ľahko zbúrate, ale jeho atmosféru a energiu nikde na e-shope, alebo v obchodnom dome nekúpite. V novom dome vzniká až po desiatkach rokov... Súčasne to odráža našu filozofiu „pomalšieho“ životného štýlu, kedy nepotrebujete stále nové lacné veci kupovať, aby ste mohli kvalitne bývať alebo inšpiratívne bývať či oddychovať... "

Unikátna poloha v lone prírody je oázou kľudu a pokoja, ktorý najmä v dnešnej dobe, všetci tak veľmi potrebujeme. Nachádza sa len 5,6 km od centra Banskej Štiavnice.

Je to ideálny východiskový bod na túry do okolia - v tomto období, sa pokojne vyberte na Počúvadlo, Sitno, Evičkino jazero, neprehliadnite tajch Vindšachta, Banské múzeum v prírode, či sa vydajte na dobrodružnú cestu k šachte Maximilián. Pokiaľ cestujete s deťmi a chcete im našu krajinu, kultúru a tradície priblížiť z inej - krajšej perspektívy, toto je určite tá správna cesta. 

Zelená chalupa, Štiavnické vrchy

Zelená chalúpka je mladšou sestrou Modrej. Nájdete ju kaskádovito nižšie na kopci, no to jej rozhodne neuberá z atraktivity. Práve naopak. Ranný výhľad odtiaľto je dychberúci. Pripadáte si, že svet máte na dlani. Snúbi sa tu romantické prostredie s minulosťou a tvoria spolu nádherný ucelený systém. 

Je to chránená kultúrna pamiatka, úplne precízne zrekonštruovaná, so zachovaním pôvodného štýlu, s čo najväčším citom, k štiavnickým interiérom. Obrovský benefitom je priestranná terasa, pod starým orechom. Toto miesto má skrátka nezameniteľnú atmosféru, vo všetkých smeroch. Ak milujete príbeh Anny zo Zeleného domu, tu si tak budete pripadať.

"Zrealizovať takýto celok si vyžaduje slušný projektový manažment od strategického plánovania, cez ľudské a materiálové zdroje, cez tvorbu originálnej vizuálnej identity až po stavebno-technické riešenia zakončené dobre nastavenou prevádzkovou činnosťou tohto mini-komplexu. Zapájate všetky svoje schopnosti a zručnosti."

"Navyše aj vložené hodiny ručnej práce sú obrovská pridaná hodnota, keď sa vám bezútešná ruina mení na poklad priamo pod rukami. Nie je to však klasická stavebná činnosť. Tým, že ide o renovácie autentických historických baníckych domov, je to súčasne veľké uspokojenie, že prispejete k záchrane niečoho, čo vás presahuje... Pokiaľ to bude v našich silách, budeme aj naďalej toto miesto rozvíjať...

Všetko, čo potrebujete tu skrátka nájdete. Kuchyňa s jedálňou, spálňa pre štyroch, kúpeľňa, kaďa, to všetko poskytne útočisko pre zamilované páry, no rovnako aj pre rodiny s deťmi. Ako hovorí sama majiteľka, toto miesto je priam terapeutické. Nemáte potrebu z neho nikam odchádzať, iba energiu, z okolitej zelene do seba kumulovať. Útulnosť, láska, pokoj a harmónia. To tu pod jednou strechou, zaručne nájdete. 


"Podľa môjho názoru, však renovácia domov pri samotných interiéroch nekončí. Začali sme projekt obnovy aj pôvodných vidieckych záhrad, avšak s ohľadom na meniace sa prírodné podmienky. Sejeme a sadíme rastliny podporujúce včely a iný hmyz, menej náročné na vodu, pracujeme v tomto skalnatom teréne na záchyte dažďovej vody a pod."

Prečítajte si: Geotermálne minerálne kúpele Blue Lagoon na Islande: Exkluzivita na tomto svete a dokonalý relax

"Podľa mňa až keď sa zrenovovaný dom prepojí vo svojej prirodzenosti s okolím (rozumej bez tují a golfového trávnika navôkol) – a navyše udržateľným spôsobom, až vtedy je dielko dokončené..."