Presunúť na hlavný obsah

Slow traveling a pandémia menia pohľad na výber destinácie: Zabudnuté miesta na Slovensku sú oázou pokoja

Cestovanie

Tieto miesta spája mnoho. Sú uprostred nádhernej, panenskej prírody, kde líšky dávajú dobrú noc a ráno vás prebúdza len presvitanie slnečných lúčov cez okno. Pozitívum pandémie je najmä to, že človek nájde vzácne poklady v srdci vlastnej krajiny. A tieto adresy, stoja rozhodne za pozornosť.

Hacienda na Orave, Novoť

Tak ako prezrádza samotný názov, toto kúzelné miesto nájdete úplne mimo civilizácie, v strede lúk, polí a ničoho. Majitelia si ho naozaj vysnívali a ich rukopis je tu cítiť na každom kroku.

Hacienda sa nachádza v malebnej dedinke Novoť, na hraniciach s Poľskom. Je ideálnym východiskom na výlety plné oddychu, neplánovania a objavovania. Tu si vychutnáte zimnú atmosféru naozaj ako z rozprávky. Hoci je toto miesto celoročnou destináciou, v zime má predsa len o niečo väčšie čaro. 

Erika a Ďuri, Haciendu budovali od prvého klinca. Azda aj to, dáva tomuto miestu autentickú tvár a nenahraditeľnú unikátnosť. "Bol to ako "veľký tresk"! Prišli sme na krátky pobyt do Novote. To čo tento kúsok Slovenska ponúka, ohúri tak mocne, že sme neodolali a odchádzali s kúpnou zmluvou pozemku a biznis plánom v hlave."

Prečítajte si tiež: Ria žije s mužom vinárom a tromi deťmi rozprávku na slovenskom vidieku: Takto zvláda prácu i veľkú rodinu

"Hneď sme vedeli, že chceme prostredníctvom Haciendy ukázať najkrajší kút rodnej zeme. Miesto, kde Hacienda stojí, je ideálne na moment zabudnutia, na starosti bežného života. Verím, že u nás sa podarí ľuďom len tak byť, nič nemusieť, len chcieť, tešiť sa... Možnosť sa stíšiť, aby počuli tlkot sŕdc svojich blízkych," prezrádza Erika Gabašová Gajdošová.

Hacienda je veľmi citlivo zasadená do prostredia a vyzerá, že súčasťou tohto miesta, bola odjakživa. Kombinácia dreva, kože, kameňa, očarí takmer každého. Navyše človek okamžite navníma, že Erika je umelkyňa so zmyslom pre krásno.

Každá izba je ladená v inom štýle. Ocitnete sa tak tradičnej Goralskej izbe, vo voňavom Oriente, čistej Škandinávii, či si môžete dopriať snívanie v Glamour izbe. Všetko je tu nielen zladené, ale aj to pôsobí veľmi harmonicky. Dokonca niektoré diela, ktoré Erika maľovala, nájdete aj v izbách.

Vyváženosť a pokoj, sú synonymom Haciendy. Schúľte sa do vlnenej deky, zabudnite na starosti uplynulých dní a len buďte sami sebou. Toto miesto vás skrátka prinúti odložiť mobil, zatvoriť laptop a vychutnávať si prítomnosť. A možno aj to je vec, ktorú sa v aktuálnom období, máme všetci naučiť.

Dychberúce výhľady na zasnežené ihličnany, pôsobia ako obraz z maliarskeho plátna. No a to ticho, ktoré tu vládne, si vás úplne podmaní. Dokonca aj keď cestujete s deťmi, to funguje.

"Prepojenie s prírodou. Možnosť byť bližšie k nebu s nohami na zemi." Tento pocit tu zažije každý. No a bonus pre romantické duše - krajší pohľad na hviezdy sa vám inde nenaskytne!

Vybavenie: Kuchyňa, jedáleň, veľká obývačka, 2 kúpeľne, 4 spálne,  detský kútik, záhrada, obrovská terasa, hojdačka. To všetko vám toto miesto ponúka.

Čo tu môžete robiť: Orava je krásny región v lete i v zime. Svoje si nájdu malí a veľkí. Oravská železnica, priehrada, zámok, plte, výlet loďou na Slanicky ostrov, Hviezdoslavova hájovňa, Múzeum oravskej dediny či zimná lyžovačka v Lesnej, Krušetnici, v Hruštíne zaujme isto obe kategórie. Na svoje si prídu i turisti, či sa už vydajú na Babiu horu, Pilsko alebo Roháče. V okolí Haciendy sú nádherné prechádzky, v zime bežkárska trať. Novoť susedí s Poľskom. Ďalšie možnosti vyžitia ponúkajú teda i naši severní susedia.

My osobne odporúčame dlhé prechádzky, ruka v ruke, večerné sánkovačky, bežky, variť si obľúbené jedlá, piť kvalitné víno a rozmaznávať sa. Kúsok od tohto miesta nájdete aj ranč so zvieratkami, kde si môžete zajazdiť na koňoch. A to je v zime iná romantika, no nie? 

Usadlosť pod Kriváňom

Horská usadlosť pod Kriváňom, nie je jedna ale dve. Chaty Medovka a Dúška, dávajú ľuďom pocit samoty, v očarujúcom prostredí, neďaleko Východnej. Môžete si vybrať tú, ktorá vyhovuje vašim preferenciám, vrámci počtu osôb, či skôr lahodí vášmu oku. Obe sa nachádzajú uprostred nedotknutej prírody v Tatranskom národnom parku a poskytujú skutočne ubytovanie, na svetovej úrovni. 

Celý koncept je navrhnutý na princípe otvorenosti k prostrediu, kde sú situované. Stávate sa tak súčasťou divokej, panenskej prírody a zároveň neprichádzate o pocit bezpečia a komfortu vo vnútri. 

Po príchode vás čaká raňajkový balíček, aby ste si nemuseli robiť starosti s tým, čo hneď v prvé ráno pripraviť. To je naozaj milé gesto, ktoré poteší. Ak sa vám nechce variť, môžete si dopriať aj služby osobného kuchára, ktorý vám príde navariť priamo do chaty. A to sa veru v tomto čase, tiež počíta. 

Všade tu cítiť Škandináviu, nakoľko toto miesto bolo navrhnuté švédskymi dizajnérmi, s dôrazom na dokonalý komfort. Započúvajte sa do ticha prírody a vychutnávajte si súkromie a luxus. 

Usadlosť pod Kriváňom je ako stvorená pre dvojice, ktoré potrebujú opäť vrátiť do vzťahu vášeň, či rodiny s deťmi. Úplná samota, lesy, pohľad na hory, to všetko v človeku vyvoláva pocit stíšenia. 

Vybavenie: kuchyňa, jedáleň, 2 spálne, kúpeľna, práčovňa, terasa

Čo tu môžete robiť: Táto oblasť, ponúka množstvo možností pre turistiku, cyklistiku alebo návštevu rôznych atrakcií v okolí. Keď to situácia dovolí, urobte si výlet na Farmu Východnú, ktorá ponúka prehliadky farmárskeho dvora a netradičné spoznávanie tradičných farmárskych prác.Určite nevynechajte jazdu na koni, ktorá vás prevedie Východnianskou prírodou. Je to len neďaleko. Veľkou výhodou je, že ju môžu absolvovať aj rodiny s deťmi a to bez ohľadu na to či už mali alebo nemali skúsenosť s jazdením na koni. 

Mohlo by vás zaujímať: Slovenka Andrea odišla do sveta a dnes organizuje Eco Yoga pobyty: Ozdravuje nimi telo i planétu zároveň

- Najčítanejšie -