Presunúť na hlavný obsah

Slovenka Andrea odišla do sveta a dnes organizuje Eco Yoga pobyty: Ozdravuje nimi telo i planétu zároveň

Fitness

Andrea Bagiová je modelka z prestížnej agentúry Elite Bratislava, ktorá sa v istom momente začala venovať aj joge. Práve tá ju zaviedla ešte ďalej a dnes robí osvetu v najdiskutovanejšej oblasti, akou je jednoznačne záchrana planéty a ekológie ako takej.

Modeling je nielen o perfektnej postave, ale aj o vyžarovaní. Práve joga dokáže ponúknuť človeku akúsi kalokagatiu. Kedy nastal u teba prvý kontakt s ňou?

Prvýkrát som jogu skúsila na Miami asi pred 10 rokmi. Vtedy som ešte preferovala tréningy vo fitness centre a ponúkali tam nové skupinové hodiny jogy. To ešte joga nebola taká rozšírená, ako je dnes. Chcela som ju vyskúšať. Skúsila som, ale bolo to pre mňa skôr cvičenie a ponaťahovanie sa, rozhýbanie celého tela. Vnímala som to skôr cez to fyzické telo. 

Asi o rok neskôr som jogu skúsila znovu v New Yorku, keď som sama bola v inom citovom rozpoložení (v ten deň som od rána cítila akúsi ponorku so svojimi spolubývajúcimi :)), a cítila som, že potrebujem niečo, čo by ma ukľudnilo. V ten deň som sa rozhodla ísť na hodinu jogy do fitness centra, kam som chodievala cvičiť, a to hneď 2x - ráno a podvečer. A už po prvej hodine som sa cítila neporovnateľne lepšie. Po večernej hodine, akoby zo mňa všetky tie pocity hnevu a frustrácie úplne opadli a cítila som sa úplne inak, ako ráno. Cítila som akýsi vnútorný pokoj, a postupne som začala viac vnímať to, že joga nás vedie k našej vnútornej rovnováhe. S dievčatami sme nakoniec mali super večer a odvtedy som pri joge ostala. 

Prečítajte si: Rozhovor: Markéta miluje podmorský život a perly: Nápad spojiť perly s punkom prerástol do úspešného projektu

Dnes si lektorka jogy, ako tebe joga zmenila život a čomu učíš svojich klientov?

Či mojich klientov niečomu učím, to neviem, môžem len dúfať. A čo si berú z hodín, to je asi veľmi individuálne. Pre mňa prvá hodina Yin jogy bol ďalší neopísateľný pocit. Cítila som sa doslova ako znovuzrodená. Vtedy som ešte nevedela, že budem niekedy viesť hodiny yin jogy, ale vedela som, že ak raz budem viesť hodiny, toto je to, čo by som chcela odovzdávať ďalej klientom. Ten pocit, tú energiu, to, čo som po hodinách zažívala aj ja.
Na  hodinách "Yin-ky" človek zistí, že sa vie aj zastaviť. Zrazu dokáže zadržať tých milión myšlienok, ktoré má a začne viac vnímať a počúvať svoje telo. Je tu a teraz, pritom si je vedomý, že dýcha a ako dýcha, lebo aj na to niekedy zabúdame. V pozíciách uvoľňujeme a naťahujeme svaly, vyživujeme kĺby a väzivá. Športovci to poznajú ako strečing, ale na Yinke sa tých športových 10 minút natiahne na 60 či 75 minút :). 

Posledné tri roky sa venujem hlavne Yin joge, ostávame v pozíciách niekoľko minút, čo je dlhšie ako v iných štýloch jógy. V pozíciách sa nehýbeme, a v tom tkvie to tajomstvo. Telo vo vnútri pracuje, čo je esencia Yang = pohyb a navonok je nehybné, čo je esencia Yin = nehybnosť. Yin a yang spolu neustále tancujú, nielen v joge, ale aj v živote.
Učíme sa ostávať v nehybnosti, bez reakcií na podnety mysle, v nepohodlných pozíciách hľadať pohodlné miesto, byť vnímavý a to, že v pokoji a s čistou hlavou sa aj s každým problémom v živote vieme popasovať lepšie. Čo si natrénujeme na podložke/yoga karimatke, to si vieme preniesť aj do života. Myslím, že ľudia sa na hodinách jógy učia aj oddýchnuť si. 

Mohlo by vás zaujímať: Sekáčové kráľovstvá: Štýlové second handy ako novodobá odpoveď na presýtenosť

Hovorí sa, že joga nie je len šport alebo aktivita, ale životný štýl. Ty sama si aktívnou v rámci ekológie a v Indonézii, kde žiješ, pomáhaš čistiť životné prostredie. Kde vznikla prvotná myšlienka eco jogy?

Myšlienka eco-jogy vznikla práve tu na Sumatre, v Indonézii, keď zimné dobrovoľnícke programy českej neziskovej organizácie Prales Dětem, s ktorou som tu, skončili a ešte nezačali letné. Počas tejto pauzy od práce s dobrovoľníkmi som začala rozmýšľať, ako by sa pomoc planéte dala prepojiť s jogou, a či sa to vôbec dá. V tom čase sa už stavala jogová miestnosť na ostrove, ktorá bude slúžiť aj ako edukačné miesto pre lokálne deti, aby sa začali aj oni viac zaujímať o svoje okolie a prostredie, v ktorom žijú. Aby sa niečo naučili nielen o prírode a zvieratách, a prečo sú dôležité, ale takisto aj o odpadkoch a prečo ich nehádžeme na zem či práve rovno do mora. Uvidia to v dokumentárnom filme, spoločne vyzbierame odpadky na ostrove a toto bude aj súčasť nášho Eco-Yoga pobytu. Jeden deň s deťmi. 

Morský ekosystém a koralové útesy sú v stave ohrozenia. V čom sa snažíš v tejto situácii pomáhať?

Áno, koralové útesy a morský ekosystém sú dnes v alarmujúcom stave, ako celá naša planéta. Spôsobené tým, ako rýchlo žijeme, bez rozmýšľania nad dopadmi nášho konania a tým, ako budú žiť ďalšie generácie (po našich deťoch), len pre náš momentálny blahobyt a blahobyt našich detí. Teraz máme dostupné všetko, ale nemáme mieru, nevieme si povedať dosť. Chceme všetko, teraz hneď a veľa, alebo len to najlepšie. Kde je však miera? Všetko potrebuje balans, všetko potrebuje byť vyvážené. Za posledné roky túto mieru a rovnováhu nachádzam aj ja, a to práve tu v Indonézii. 

Je dôležité sa o témach ekológie a ochrany prírody vzdelávať, a veľkú službu v tomto robia aj dokumentárne filmy. Odporúčam pozrieť si napríklad dokument na YT '50 minutes to save the world'. Natočili ho dvaja surferi z Hawaia, ktorí zistili, že nielen u nich na Hawaii, či v Austrálii sú útesy už takmer odumreté, ale aj na ďalších miestach na svete v rovníkovom pásme. Je tam veľa zaujímavých informácií, čo sa morského ekosystému týka.

My v Indonézii zbierame naplavené odpadky na plážach na ostrovoch, chránime ohrozené druhy morských korytnačiek, ktoré sem chodia klásť vajíčka, a čo sa týka každodenného života, používame len ekologické čistiace či hygienické prostriedky, pôde a vode neškodné. Čo sa opaľovania týka, opaľovacie krémy napríklad musia byť coral-friendly, hlavne bez dvoch škodlivých zložiek oxybenzone a octinoxate, ktoré sú jednou z príčin odumretých koralových útesov.

Organizuješ Eco Yoga eventy, ktoré sú akýmsi prepojením „ozdravenia“ tela, ale i prírody. Ako prebiehajú?

Eco-Yoga pobyt je po vzore dobrovoľníckych pobytov už spomínanej neziskovej organizácie Prales Dětem a teda je spojený s dobrovoľníckymi aktivitami, ako je čistenie pláži a oceánu od odpadkov, a s hodinami jogy, ráno a večer. Už samotné čistenie odpadkov je akási očista a meditácia zároveň. More má liečivé účinky, to poznáme z dovoleniek a v spojení s lokálnou zdravou a vegánskou stravou si náš organizmus oddýchne aj od mäsa a živočíšnych výrobkov. Tým, že celý pobyt sme poňali s Katkou zo Zenflow štúdia ako očistný, nevedela som si ho predstaviť bez elixírov od slovenskej Malinny, ktoré sú práve na prečistenie organizmu a regeneráciu buniek.
Ale už len to, že spomalíme na takomto mieste, je pre telo a dušu ozdravné.

Oceány, ale aj pláže sú preplnené plastami, bez ľudskej pomoci sa ich však nezbavíme. Ako „mobilizuješ“ ľudí k tejto peknej myšlienke pomôcť „ozdraviť“ našu planétu?

Ľudí priamo nemobilizujem :) Ani by som nikomu nehovorila, čo má robiť. Ale z fotiek na Instagrame či na Facebooku, (aj keď momentálne nie som veľmi aktívna, pretože tu na Sumatre máme veľmi limitovaný signál) vedia tí, čo ma sledujú a moji blízki, čo robím. 
Veľmi ma poteší, keď mi kamarátka napíše, že už nenosí svoje kožené kabelky, ale plátenné tašky, druhá, že už nevyhadzuje doma do komunálneho odpadu zbytky ovocia a zeleniny, ale začala kompostovať. Ďalší, že chodia vo voľnom čase zbierať odpadky vo svojom okolí a v lesoch, kam chodia s deťmi na prechádzky, alebo jedia menej mäsa, alebo si nosia do práce jedlo v krabičkách, či obmedzili nákupy oblečenia. Malá zmena u každého z nás má pozitívny dopad na našu planétu. Som rada, že vidím aj svoje okolie, rodinu, kamarátov, známych robiť menšie či väčšie zmeny vo svojich životoch. Verím, že veľký dopad má práve to, ísť príkladom. Ľudia potom začnú veci meniť aj sami. 

Je niečo, čo ťa na tejto situácii napriek tvojim poznatkom prekvapilo?

Prekvapujú ma informácie o pytliačení zvierat. Napríklad, prečo ľudia lovia korytnačky alebo ich vajíčka a ako ich lovia. Korytnačky sa lovia pre ich mäso, zdroj zárobku miestnych. Korytnačie vajíčka sú akýsi vyšší status ľudí, ktorí vám ich ponúknu a lovia sa tak, že korytnačkám o plutvy priviažu lano s kameňom. Korytnačky tak neodplávajú a pytliaci si ich znovu nájdu na rovnakom mieste. Stále ma prekvapujú charaktery ľudí, práve v tom negatívnom zmysle slova.

Neprehliadnite: Kvetiareň si vás získa na prvý pohľad: Dve mladé baby priniesli na Slovensko úplne nový koncept, je skutočne jedinečný

Plánuješ svoje aktivity naďalej niekam posúvať a prípadne ich rozširovať o niečo nové?

Ešte na pár mesiacov plánujem ostať na Sumatre s organizáciou Prales Dětem. Keď sa momentálna situácia u nás, ale aj všade na svete ukľudní, a bude sa môcť znova bezpečne cestovať, mali by sa otvoriť aj letné dobrovoľnícke programy. Doma pokračujem so skupinovými, ale aj privátnymi hodinami Yin jogy v Zenflow štúdiu a Eco-Yoga pobyt plánujeme zatiaľ na apríl 2021. Okrem toho pracujem ešte na jednom projekte, prezradím len to, že sa to týka Yin jogy a klienti si budú môcť zacvičiť so mnou aj doma :).

Ak by si sa mohla prebudiť do rána, v ktorom by sa zmenil svet, aký by mal byť tvojimi očami? Tvoje prianie?

Prebudiť sa do rána s vedomím, že máme čistý vzduch, čisté rieky, zväčšujúce sa lesy, či zvyšujúci sa počet zvierat... S vedomím, že ľudia nevedia, čo je to ubližovať sebe, zvieratám či celkovo planéte…a sú šťastní….s tým, čo je, s tým, čo majú….nepotrebujeme viac. Všetko potrebné máme.
To by bolo moje prianie. Moje šťastné ráno :) aj keď šťastné rána mám aj teraz :).