Z administratívy do luxusných destinácií po celom svete. Slovenka Katarína má prácu snov
Rodáčka z Brezovej pod Bradlom žije životom, ktorý by bral azda každý. Už nejakú dobu sa venuje sprostredkovaniu luxusných dovoleniek, čo jej umožňuje navštíviť tie najkrajšie rezorty po celom svete.
Katka, keď sa človek pozrie na váš profil na Instagrame, má pocit, že žijete život snov. Čo je vlastne vaším povolaním a ako ste sa k tejto práci dostali?
Áno, naozaj to tak vyzerá, no nie je to úplne tak. Denne pracujem 10-12 hodín, nakoľko som v neustálom kontakte s klientmi, ktorí majú záujem o dovolenku. Hodiny, niekedy aj dni, navzájom komunikujeme a diskutujeme o požiadavkách, aby som mohla vypracovať ponuku a zaradiť do nej tie najlepšie hotely, ktoré budú vyhovovať predstavám klienta.
Mojim povolaním je predaj, sprostredkovanie dovoleniek. Vybrala som si iný spôsob predaja ako ostatné cestovné kancelárie a agentúry. Zamerala som sa na oslovenie klienta prostredníctvom sociálnych sieti. Pochopiteľne môj profil musí najskôr niečím zaujať, aby prilákal pozornosť ľudí.
Cestovanie je mojou vášňou už roky. Pracovala som 9 rokov v administratíve a popritom zdieľala fotky z mojich ciest na Instagrame, cez ktorý ma ľudia začali oslovovať s poradenstvom a cestovateľskými otázkami. A tak vznikla myšlienka začať pracovať v cestovnom ruchu. Riskla som to, dala som výpoveď, dohodla si spoluprácu s cestovnou agentúrou, s ktorou roky cestujem aj ja a začala robiť to, čo ma baví a naozaj napĺňa.
Spolupracujete s hotelmi? Ako vlastne vyzerá tento proces?
S hotelmi nespolupracujem. Cestujem na vlastné náklady a spoznávam tie hotely a destinácie, ktoré si sama vyberiem a ktoré chcem spoznať. S hotelmi spolupracujú najmä blogeri a influenceri, cez ktorých sa chce hotel zviditeľniť. Nebránim sa takejto spolupráci, no v prvom rade chcem cestovať pre vlastné potešenie a napísať o hoteloch pravdivú recenziu. Aj preto mi ľudia dôverujú. Ak by som mala spolupráce, musela by som napísať to, čo požadujú a žiadne negatíva. V prvom rade si tiež chcem oddýchnuť a načerpať energiu, nie neustále pracovať.
Prečítajte si aj: Mladá slovenská štylistka Nina Ford obliekala aj Helenu Christensen: Čo všetko stojí za touto prácou snov?
Navštevujete tie najluxusnejšie hotely a destinácie sveta. Ktoré to napríklad boli a ktoré vás najviac zaujali? Viete vybrať jednu, ktorá je vašou srdcovkou?
Cestujem od svojich 16-tich rokov a za tú dobu sa destinácii nazbieralo naozaj veľmi veľa. Nepáči sa mi len exotika, ale aj Európa. Luxus znamená pre každého niečo iné - pre niekoho súkromie, pre iných výberový alkohol v nápojovom lístku, kvalitný matrac a dobrý spánok, výhľad na more, michelinský kuchár, pre niekoho to môže byť domček v korunách stromov bez elektriky... Tie najluxusnejšie hotely som zatiaľ navštívila v Maledivách, v Ázii, v Indonézii, v Emirátoch a USA. Mojou srdcovkou je Indický oceán - Maledivy, Seychelly, Maurícius, Zanzibar. Nájdete tu nie len prekrásne more a pláže, ale aj prírodu a skvelých ľudí. Z Európy nedám dopustiť na Taliansko. Mám túto krajinu precestovanú od severu na juh, no stále ostáva veľmi veľa krásnych miest a oblastí, ktoré na mňa ešte čakajú a veľmi sa teším kedy opäť do Talianska zavítam. V posledných rokoch som si však obľúbila aj Grécko.
Dá sa spočítať, koľko krajín ste doteraz navštívili? Je ešte vôbec krajina, do ktorej by ste sa chceli vybrať?
Počet navštevovaných krajín som prestala počítať pred dvoma rokmi. Vtedy ich bolo cca 53. Za posledné dva roky som bola vycestovaná každý mesiac, niekedy aj dvakrát do mesiaca. Destinácie, ktoré by som chcela ešte navštíviť je veľmi veľa. Aktuálne ma lákajú Azorské ostrovy, Faerské ostrovy, chcela by som spoznať menej známe grécke ostrovy Pharos, Skiatos, Paros, Samos, Ydra. Ale aj severské krajiny Nórsko, Fínsko, Švédsko a z exotiky Havajské ostrovy, karibský ostrov Sv. Lucia, Cookove ostrovy, Turks & Caicos, Galapágy... Z miest ma láka napríklad Singapur, Kapské mesto, Kodaň, Tel Aviv, Tokio.
Ako vyzerá váš rok? Koľkokrát do roka cestujete do zahraničia a ako vlastne vyzerá váš pracovný deň či rodinné sviatky ako Veľká noc alebo Vianoce?
Odkedy mám možnosť pracovať z akéhokoľvek miesta na Zemi, tak cestujem takmer každý mesiac. Môj pracovný deň trvá cca 12-16 hodín. Ráno zapnem počítač a Instagram. Každý deň dostávam správy a emaily so záujmom o dovolenku. Začnem komunikovať s klientom, detailne zisťujem jeho požiadavky. Nasleduje vypracovanie ponuky a buď si klient vyberie alebo diskutujeme a hľadáme ďalej. Niekedy tento proces trvá dve hodiny, niekedy dva týždne. Objednávky, zmluvy, faktúry, zálohy, doplatky, letenky, online check-iny, seatingy v lietadle, účtovníctvo to všetko patrí k mojej práci. S ponukami a objednávkami končím o 17:00 a potom si skontrolujem instagramový účet, poznačím si nových klientov na ďalší deň, ktorých musím riešiť, odpíšem na správy a aj keď neostáva moc času na spravovanie samotného IG účtu snažím sa byť aktívna a pridávať fotky, príspevky atď.. môj pracovný deň končí až neskoro večer.
Cez víkend sa snažím nepracovať. Využívam ho ale na vzdelávanie, čítam cestopisy, recenzie hotelov, detailne skúmam polohu rezortov, pláže, ubytovanie a tak ďalej. Vždy v nedeľu si spisujem nových klientov, ktorí mi písali počas víkendu a pripravujem sa na nový týždeň. Práca je aj počas sviatkov (Veľká noc, Silvester) kedy odlieta najviac ľudí na dovolenky a je potrebné urobiť online check in a poslat boarding passy/palubné lískty deň pred odletom. Takže žiadne vylihovanie pri vianočnom stromčeku a rozprávkach. :)
Pri takejto práci musí byť mimoriadne náročné skĺbiť pracovný a osobný život. Ako sa to darí vám? Máte čas na to stýkať sa s priateľmi, s rodinou?
Áno, je to veľmi náročné. Zatiaľ sa mi nepodarilo skĺbiť pracovný život s osobným, ale pracujem na tom. Prišla som totiž do stavu kedy si začínam uvedomovať, že všetok svoj čas venujem práci. Je to pravdepodobne z toho dôvodu, že moja práca je aj moje hobby a neviem preto odlíšiť prácu od zábavy a voľného času. Prestala som spoločensky žiť, stretávať sa s priateľmi, športovať, starať sa o svoje zdravie...Vvkendy sa tak snažím tráviť s mojimi najbližšími a pracujem na tom, aby som si dokázala mať viac voľného času pre seba.
Mohlo by vás zaujímať: Tipy na najlepšie dovolenkové destinácie na leto: Kam sa bude dať cestovať a ako to ovplyvní koronavírus?
Oslovujú vás ľudia s konkretnými požiadavkami alebo si nechajú poradiť? Ktoré destinácie sú mimoriadne in?
Konkrétne požiadavky má takmer 50% mojich klientov. Väčšinou ide o tie isté požiadavky. All inclusive stravovanie, pekná piesková pláž, výhľad na more, novší hotel s dobrými recenziami, detský kútik, alebo hotely len pre dospelých, vzdialenosť od letiska do hodiny. Ak však viem, že klient chce navštíviť napríklad Maledivy prvýkrát, tak sa snažím zistiť či radi šnorchlujú a potápajú. Vtedy zaradím do ponuky rezorty, ktoré sa nachádzajú na ostrove s koralovým útesom, ktorý je blízko brehu, aby si mohli vychutnávať každý deň krásy podmorského sveta. Alebo či preferujú čistú pieskovú, priezračnú lagúnu bez koralov, ktorá je vhodnejšia pre rodiny s malými deťmi. Či im vyhovuje väčší alebo menší ostrov, ubytovanie na pláži alebo vo vilách nad vodou. Či je podmienka vila s bazénom alebo nie. Či uprednostňujú ostrovy, ktoré sú bližšie k letisku a sú dostupné súkromnou loďou alebo môžu byť aj vzdialenejšie ostrovy dostupné iba hydroplnánom... Málokedy sa stane, že klient vie presne, v ktorom hoteli chce dovolenkovať. Väčšinou nechajú výber na mňa a spoliehajú sa na moje znalosti a prehľad.
Je reálne, aby sa bežný človek dostal na luxusnú dovolenku? Pre koho sú takéto dovolenky určené a v akom rozpätí sa pohybujú ceny?
Závisí to od toho, na aký štandard je človek zvyknutý a čo pre neho znamená luxus. Pre niekoho je to vôbec prvá dovolenka pri mori, pre niekoho prvá dovolenka v exotike. V 5 hviezdičkovom hoteli v exotike je možné dovolenkovať od cca 3500 eur - pri týždňovom pobyte pre dve osoby so stravou a s letenkami. Ceny sú veľmi rozdielne. Ten ozajstný luxus však začína pri 5-ciferných sumách.
Momentálne panuje vo svete nepriaznivá situácia kvôli koronavírusu. Ako to ovplyvňuje váš pracovný, ale aj osobný život? Museli ste so svojimi klientmi riešiť krízového situácie?
Pri tejto otázke mám slzy v očiach. Je to zlé. Na cestovný ruch má táto situácia katastrofické dopady. Neviem odhadnúť, koľko cestovných kancelárií a agentúr bude musieť zatvoriť prevádzky. V mesiaci marec, keď sa uzatvorili hranice, zatvorili sa letiská a letecké spoločnosti začali rušiť lety, nastal totálny chaos a panika. V zahraničí sa nachádzali desiatky mojich klientov, ktorých som okamžite kontaktovala, oboznámila ich o aktuálnej situácii a postarala sa o ich bezpečný a včasný návrat domov. Niektorým sa museli prebookovať lety, niektorí chceli odísť domov skôr, niektorým nebol umožnený odchod z rezortu, pretože v ňom prebiehalo testovanie na covid-19 a do výsledkov testov nemohli odísť a zmeškali odlety... Bola to dráma. A aj stále je.
Najbližšie 3 mesiace cestovný ruch nebude fungovať vôbec. Budú to nevyčísliteľné straty, nulové zisky, žiadne príjmy. Momentálna situácia je veľmi náročná nie len po pracovnej stránke, ale aj psychickej. Treba sa postarať o všetkých klientov, ktorí mali cestovať v najbližších mesiacoch a nie je im to umožnené. Je nevyhnutné non-stop komunikovať s touroperatormi a leteckými spoločnosťami, ktorí sa v takejto situácii vyskytli tiež prvýkrát, aby som vedela poskytnúť klientom aktuálne informácie a ich možnosti.
Ja som takisto zrušila dovolenku v exotike ešte vo februári a aj plavbu loďou, na ktorú som mala nastúpiť v apríli. V máji mám naplánované turecké mesto Cappadocia, v júli každoročné Chorvátsko... v prvom rade sa musím teraz sústrediť na prácu a doriešiť vzniknuté problémy. Až potom si vydýchnem a budem dúfať, že čoskoro budeme môcť opäť bezpečne cestovať.
Môže vás zaujímať: Originálna slovenská značka šperkov Metaformi: Dokonalý biznis dokáže vzniknúť aj netradičným spôsobom