Presunúť na hlavný obsah

Na svoju prvú cestu sa vybrala v 18-tich: Slovenka Andrea vás inšpiruje natoľko, že budete chcieť ihneď vyraziť aj vy

Slovenské celebrity

Na svoju prvú veľkú cestu sa vybrala v 18-tich. Musela si však na ňu poriadne zarobiť. Stálo to za to. Pri pohľade na profil tejto Slovenky sa budete chcieť okamžite pobaliť aj vy.

Túto Slovenku ste už možno zaznamenali predovšetkým na sociálnej platforme Instagram. Práve tu jej cesty sleduje viac ako 60-tisíc ľudí, pre ktorých môže byť Andrea Zahurancová značnou inšpiráciu. O svojom cestovaní nám čo-to porozprávala v krátkom rozhovore. 

Prečítajte si: Mirka z Biela Clothing vďaka svojej vášni zmenila prácu: Jej móda sa šije na Slovensku, látku však musela zháňať inde

Tvoj Instagram je plný fotiek z ciest. Máš vôbec zrátaný počet krajín, ktoré si už stihla navštíviť?

Presný počet precestovaných krajín neviem. Nerátam to, nevidím v tomto trende veľký zmysel, a najmä, som viac za pomalé a intenzívne cestovanie. Pokojne aj mesiac. Ak človek strávi dva dni napríklad v rozľahlej Namíbii, má síce "bodík" navyše, avšak vidí len to percento toho, čo krajina naozaj ponúka. Hlavné mestá často nie sú zrkadlom tej tradičnej kultúry, histórie a tradícií, tak preto si radšej vyhradím i mesiac, aby som krajinu mohla spoznať do hĺbky.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Andrea Zahurancova (@andreazahurancova),

Sklamala ťa niektorá krajina, alebo naopak, bola nad tvoje očakávania?

Sklamať, ma nesklamala zatiaľ žiadna. Fascinovala každá. Niektoré viac, niektoré menej, no ja som všade bola doteraz spokojná. Žiadne miesto predsa nie je "sklamaním", len realitou a cestujem preto, aby som tú realitu mohla vidieť. Predstavy či prehnané očakávania si vopred nevytváram. Najviac sú môjmu srdcu blízke Irán, Namíbia, Mjanmarsko, Škótsko, Azorské a Faerské ostrovy či Maroko.

Mohlo by vás zaujímať: Talentovaná návrhárka, ktorá stojí za zrodom najštýlovejšej Češky: Nestojíme o followerov, klienti sú dôležitejší

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Andrea Zahurancova (@andreazahurancova),

 

Na čo sa sústrediš pri výbere destinácie?

Mňa to láka tam, kde je stále autentickosť. Kde môžem ešte stihnúť cestovať predtým, ako sa tam navalia davy turistov. Irán sme tak napríklad stihli. Šli sme tesne po tom, čo spustili "visa on arrival" a víza už tak neboli nezohnateľné. Síce aktuálne kvôli politickej situácii Irán nie je veľmi lákavý, posledné roky je však na prelome turistického boomu. 

Veľa ľudí sa pri otázke cestovania "vyhovára" na finančnú situáciu. Myslíš, že peniaze skutočne do veľkej miery tieto veci ovplyvňujú, alebo je to len výhovorka?

Je to asi individuálne. Ja som šla na prvý väčší trip, keď som mala 18 rokov. Chcela som ísť do Malajzie a Indonézie, tak som si našla dve práce, obmedzila zbytočné výdaje a šetrila. Je to mimo komfortu, no pre mňa bolo cestovanie lákavejšie, ako materiálne záležitosti. Možno je to o nastavení priorít a mysle. Myslím, že všetko sa dá a najmä cestovanie je tak veľmi dostupné finančne i jednoduchosťou, ako nikdy doteraz.

Neprehliadnite:Krásna Slovenka Zea po boku Paulieho Garanda žiari: Po tom, čo odišla zo Slovenska sa od jej 18-tky veľa zmenilo

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Andrea Zahurancova (@andreazahurancova),

Na Instagrame máš skutočne veľký úspech so svojimi fotkami. Myslíš si, že keby si necestovala, bola by si pre ľudí a firmy, s ktorými spolupracuješ, rovnako zaujímavá?

Neviem. Ak by som necestovala, bola by som asi iná osoba. Mala by som rozdielne zmýšľanie, odlišné priority a život. Ak by som necestovala, určite by som investovala čas do inej aktivity, lebo som rada aktívna. Ale polemizácia o tom "čo keby som nebola" mi veľmi nejde, zameriavam sa na svoju aktuálnu pozíciu. 

Ovplyvňuje Instagaram miesta kam sa vyberieš?

Určite ma niektoré fotky zo zaujímavých miest inšpirujú. Viac ma však inšpirujú knihy a dokumenty, seriály a ľudia, ktorých stretávam na cestách, ich príhody a zážitky. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Andrea Zahurancova (@andreazahurancova),

Keďže tvoj účet je predovšetkým o fotkách z ciest, ako veľkú pozornosť im venuješ? Využívaš na fotenie telefón alebo máš profesionálnejšie vybavenie?

Fotím iba na svoj telefón. Nie som fotograf, a tak svoj Instagram beriem skôr ako miesto, kde si zbieram svoje zážitky a pekné momenty. Tak, ako ich vidím ja - fotka možno niekedy nie je vizuálne pekná, ale má v sebe okamih/emóciu, ktorá mi utkvela v pamäti. Upravujem ich v mobile, častokrát iba cez instagramové editovacie nástroje. 

Keby si mala dať ľuďom tri odporúčania do života, ako by zneli?

Nezacykliť sa do rutiny. 
Otvoriť sa nápadom a inakosti.
Počúvať viac seba ako ostatných (takže vlastne nemusíte ani mňa či tieto rady...)

Pozrite si: VIDEO: Krištáľové krídlo a červený koberec: Matej Tóth s kúzelnou manželkou, ocenená Sima Martausová v ľudových motívoch

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Andrea Zahurancova (@andreazahurancova),

- Najčítanejšie -