Presunúť na hlavný obsah

Mladá slovenská štylistka Nina Ford obliekala aj Helenu Christensen: Čo všetko stojí za touto prácou snov?

Kariéra

Nina Ford je jednou z najznámejších slovenských štylistiek. Na konte má spolupráce s magazínom Feminity, ale fotila i pre Vogue. Nina nám otvorene porozprávala, čo všetko obnáša práca, pre ktorú by niektoré ženy boli ochotné urobiť čokoľvek.

Nina Ford momentálne žije hlavne v Bratislave, kde aj vyrastala.  Absolvovala vysokú školu v Kodani, University of Copenhagen, program Film and Media a momentálne pôsobí ako freelencer. Jej práca sa vyznačuje minimalizmom, dokonalým prepojením detailov a čistých línií. Porozprávali sme sa s ňou v krátkosti o tom, čo všetko obnáša tento druh práce, i o tom, čo robí ona preto, aby si medzi konkurenciou naďalej udržala svoje pevné miesto. 

Akému stylingu sa momentálne venuješ najčastejšie - magazínom, reklamám alebo osobnému?

Čo sa týka práce stylistu, najčastejšie pracujem na editoriáloch pre módne magazíny, alebo na foteniach lookbookov a kampaní pre rôznych klientov. Okrem toho sa spolu s fotografkou Patríciou Kvasňovskou venujem vytváraniu vizuálnej komunikácie a komplexnému poradenstvu značkám, od brand identity, art direction, cez digital design.

Prečítajte si: Originálna slovenská značka šperkov Metaformi: Dokonalý biznis dokáže vzniknúť aj netradičným spôsobom

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Nina Ford (@ninaford_),

Spomenieš na svoj prvý "job"? Kedy to bolo a koho ste fotili?

Ak si dobre spomínam, prvý styling som robila pre agentúru Elite. Konkrétne išlo o fotenie foto testov pre new faces (čo sú úplne prvé fotky, ktoré má modelka vo svojom portfóliu) a fotili sme Barboru Bruškovú.

Naviedol ťa na túto cestu niekto, alebo to bola od začiatku tvoja voľba a primárny plán?

Styling nebol môj plán, aj keď pamätám si, ako som v detstve pravidelne vyberala susede ‘outfit’ na druhý deň do školy. K stylingu ma priviedla fotka. Počas môjho pôsobenia v Kodani som trávila veľa času v uliciach s foťákom v ruke a všetko dokumentovala. Po čase som mala potrebu nafotiť niečo ‘vlastné’, tak som obliekla kamarátku do požičaných vecí (asi taká klasická story). Následne som pôsobila ako asistentka tamojším stylistkám a ‘pričuchla' tak k reálnym foteniam s veľkou produkciou.

Prvý impulz však prišiel od mojej najlepšej kamarátky Patrície Kvasňovskej. Tá začala v tom čase pracovať v agentúre Elite ako bookerka a zároveň fotiť spomínané foto testy. Vtedy sme nafotili naše prvotiny a tvoríme spolu dodnes, za čo som veľmi vďačná.

Mohlo by vás zaujímať: Fotografka Kristiana Kóňa zachytáva emócie a radosť zo života: Inšpirujte sa jej cestovateľskými tipmi na rok 2020

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Nina Ford (@ninaford_),

Mnoho žien považuje túto prácu za "dream job", ale nemajú úplnú predstavu o tom, čo to v realite obnáša. Mohla by si to stručnejšie rozvinúť?

Ak ide o fotenie, kde vymýšľame koncept spolu s fotografkou/fotografom, prvým krokom je vytvorenie moodboardu, tj. súboru inšpiračných fotiek, ktoré zadefinujú smer fotenia po vizuálnej a obsahovej stránke. Tomu sa prispôsobuje celý styling. Ten hľadám online, v ateliéroch dizajnérov, alebo v obchodoch. Pri požičiavaní vecí značiek veľkých módnych domov je potrebné ‘looky' requestovať dostatočne vopred prostredníctvom ich PR agentúr. Ostatné oblečenie fyzicky vyzdvihujem deň pred fotením, nakoľko je možné si ho zapožičať len na limitovaný čas.

Záleží od typu fotenia, niekedy je priestor na kreovanie stylingu priamo na pľaci, kedy pracujem viac pocitovo. Inokedy je potrebné mať ‘looky' vopred pripravené a zabezpečiť tak čo najbezproblémovejší priebeh fotenia. Deň po fotení je potrebné všetky stylingy nepoškodené vrátiť.

Neprehliadnite: Na svoju prvú cestu sa vybrala v 18-tich: Slovenka Andrea vás inšpiruje natoľko, že budete chcieť ihneď vyraziť aj vy

Čo je na tejto práci podľa teba najťažšie?

Rozhodne nosenie nespočetného množstva Ikea tašiek!

Dnes je na trhu množstvo talentovaných ľudí, ktorí sa snažia presadiť v tomto smere. Je náročné udržať si poziíciu v konkurenci? Čo všetko robíš preto, aby si  „nevypadla“?

Hlavné ja nastavenie. Ja osobne to nevnímam tak, že si musím udržať pozíciu voči konkurencii, ale chcem si zachovať svoj tvorivý proces. Ten je pre mňa hnacím motorom.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Nina Ford (@ninaford_),

Ktorá práca bola pre teba doteraz najťažšia, no mala si z nej zároveň veľmi dobrý pocit?

Najväčší ‘challenge' bolo pre mňa fotenie cover story pre VOGUE CS s Helenou Christensen v jej letnom sídle. Pred fotením som cítila pocit zodpovednosti voči redakcii a rešpekt voči Helene samotnej. Spätne mám na toto fotenie veľmi pekné spomienky. O to viac, že sa editoriál fotil v Dánsku, kde som 4 roky žila.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Nina Ford (@ninaford_),

Často spolupracuješ aj so slovenskými módnymi či beauty značkami. Ako vnímaš ty posun tejto scény u nás od tej doby, čo si so stylingom začala?

Myslím si, že si značky dávajú čoraz viac záležať na kvalite ich vizuálnych výstupov, dbajú na detaily a chápu dôležitosť spolupráce s profesionálmi. Vidia priame prepojenie medzi offline a online komunikáciou so zákazníkom a predajom ich vecí.

Ktoré slovenské značky ťa v poslednej dobe zaujali najviac a prečo?

Medzi moje obľúbené značky patria často tie, s ktorými aj spolupracujem, keďže sa navzájom vždy nejak pritiahneme a sadneme si po estetickej a ľudskej stránke. Medzi nimi je Petra Kubíková pre jej pedantné spracovanie, Nehera pre ich nadčasovosť, Jakub Straka a jeho svetre, ktoré ešte len uvidíte a pochopíte prečo, Zoltán Tóth pre jeho cítenie, Katarína Drobná a Kristína Ptačin pre ich ženskosť a Buffet Clothing pre ich funkčnosť. Každý dizajnér ma však osloví už len tým, že mu môžem prostredníctvom jeho výtvorov nahliadnuť do hlavy. Musím spomenúť aj Pavla Dendisa, Terezku Feňovčíkovú, I am not a robot, Drevenú Helenu, Natáliu Repkovskú, Petru Kovacs, Maju Božovič, Mira Saba, Michaela Kováčika, alebo Andreu Pojezdálovú. Určite som na niekoho zabudla!

Pozrite si tiež: VIDEO: Michaela Kocianová exkluzívne pre Feminity: Tieto veci nikdy nechýbajú v jej kabelke

Na záver menšia rada od teba ako odborníka: 5 kúskov, ktoré by mali mať ženy, čo sa snažia zostaviť si kapsulový šatník? Do čoho by mali určite investovať?

Neviem, ako to cítia ostatné ženy, ale pre mňa sú to:

1. jeany, ktoré dobre sedia

2. kvalitný kabát

3. pohodlné kožené topánky

4. oversized sako

5. simple top

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Nina Ford (@ninaford_),

- Najčítanejšie -

Diskusia k článku

comments powered by Disqus