Presunúť na hlavný obsah

Sekáčové kráľovstvá: Štýlové second handy ako novodobá odpoveď na presýtenosť

Móda

Kým tesne po revolúcii išlo takmer o spoločenskú samovraždu, dnes sekáče budujú okolo seba komunitu, ktorej ide viac ako len o „fashion“ postoj. Nevadí, ak ste v nakupovaní z druhej ruky nováčik, čas zorientovať sa máte práve teraz.

Keď som bola malá, chodiť do secondhand obchodov sa rovnalo spoločenskej samovražde. Bolo to niečo ako nevedieť, ako sa volajú všetky členky Spice Girls alebo keď vás pri vybíjanej vybrali do tímu ako poslednú.

V dobe, keď polovica Slovenska cestovala za nákupmi do Rakúska a H&M sa rovnalo takmer západnému luxusu, bolo nakupovanie v sekáčoch hocičo, len nie cool. Postkomunistické 90-tky a ranné 00‘ boli o konzume, nápisoch Ed Hardy a všetkom, čo trochu voňalo po peniazoch. 
S masami rovnakého oblečenia, ktoré po jednom nosení strácajú tvar, a so sezónnymi výpredajmi každý mesiac sa dnes aj stredoeurópska eufória z fast fashion konečne začína vytrácať. Pretože nie všetko, čo je „za dobrú cenu“, je naozaj dobré. 

Celý módny priemysel je na rozmedzí a nikto presne nevie, kam smeruje. V tomto chaose plnom „buzz words“ ako udržateľnosť, sustainability, slow fashion sa v plnej sile a s mileniálskym šmrncom k slovu hlási znova second hand. 

Novodobé second handy majú mnoho podôb. Už dávno to nie sú iba hrabárne s oblečením, ktoré bez ladu a skladu visí pri sebe. Second handy sa premenili v kurátorované priestory tej najoriginálnejšej módy. Sú to vody, v ktorých lovia nielen tínedžeri, ale aj tá najvyššia cieľová skupina. 
Second hand je nielen spôsob, ako nájsť alternatívne kúsky za zlomkové ceny. Vo svete, keď si viac a viac uvedomujeme, že každá kúpa ovplyvňuje životné prostredie, je nakupovanie vo vintage obchodoch tou zelenšou alternatívou.

Inšpirujte sa: Originálne slovenské tenisky, ktoré ovládli svet: Čo stojí za úspechom značky Novesta, ktorá boduje vo svete?

Viete si predstaviť, že: 

Na jedno bavlnené tričko sa minie 2 900 litrov vody, k tomu si pripočítajte spotrebu elektriny, čas šičky strávený pri práci, skladovanie trička vo veľkých skladoch, následnú preprava u spálené palivo... Tričko zo second handu má toto všetko dávno už za sebou. Preto kúpou oblečenia z druhej ruky šetríme zdroje (a jasné, okrem iného aj peňaženky). Stále však aj tu platí pravidlo CPW (cost per wear), teda „ceny za nosenie“. Vyberajte si kúsky s rozvahou, aby ste ich nosili čo najviac a aby sa vaše investované peniaze nosením zúročili. 
Menší konzum a väčšia obľuba vintage kúskov však neteší úplne každého. Zákazníci ohľaduplní voči prírode so snom o lepších eko-zajtrajškoch sú nočnou morou všetkých CEO fast fashion reťazcov. Spomínané H&M napríklad posledné roky vykazuje výrazne nižšie zisky, americké Forever 21 vyhlásilo bankrot a zatvára všetky pobočky po svete. 

Sekáčové kráľovstvá

Secondhandová móda je veľký biznis. Pôvodne z charitatívnej činnosti, ktorá po druhej svetovej vojne bola pre mnohých ľudí jediným zdrojom ošatenia až po novodobú odpoveď na jej presýtenosť. Secondhandové oblečenie je momentálne na vzostupe. Aj preto švédsky reťazec s fast fashion zakladá svoj vlastný obchod, kde bude svoje oblečenie po výkupe predávať ďalej. Second hand je totiž rozhodne lepší a aj lacnejší variant ako recyklácia oblečenia. Mnohé látky obsahujú zmesi zlúčenín, ktoré sa jednoducho vôbec nedajú rozložiť a z celkového objemu všetkého oblečenia, ktoré sa zozbiera, sa dá skutočne na nové recyklovať len 0,1 %. Preto je používanie toho, čo už máme, a úmyselné podporovanie second handu jednou z tých (zatiaľ) najlepších alternatív. 

Kam sa teda máte vybrať po svoj ekologický nákup z druhej ruky? 

Berlín

Štýl, ktorý miluje neskrotená techno mládež a aj celebrity. V Berlíne nakupuje v sekáčoch naozaj každý a tento trend vizuálne ovplyvňuje hlavné mesto Nemecka už roky. 
Za málo peňazí veľa štýlu nájdete v Garage Berlin, kde si budete po nejakej dobe pripadať ako v klipe Thrift Shop od speváka Macklemore. 
Pre estetický zážitok, ktorý rovnako ako šatník poteší aj Instagram účet, by som vás zase nasmerovala do vintage obchodu s názvom Grus Grus na Schererstrasse 7. Umenie po stenách sa strieda s vyberane vyselektovanou módou. K tomu ešte šálka kávy z miestnej kaviarne a o dokonalý nákupný zážitok je postarané. 

Bratislava

Nosene – kto žije v Bratislave, tomu určite tento koncept dávno niečo hovorí. Nosene vznikol ako odpoveď na klasické second handy. Starostlivo vyberané kúsky, estetický interiér a namiesto podivného sekáčového puchu voňavé oblečenie. V našom hlavnom meste rozhodne jedno z miest, ktoré kráča s dobou a medzinárodnými trendmi. 

Praha 

Recycle by love sídli na Veverkovej ulici v tej najhipsterskejšej časti mesta. Okolo tohto recycleing second handu už dávno narástla komunita ľudí, ktorí chcú viac ako iba mainstreamové oblečenie. Na veľkej popularite naberajú aj pravidelné dvojtýždňové second hand pop-upy od mladého startupu s názvom 1981. 

Neprehliadnite: Slovenky vyrábajú ekologické legíny: Aké boli ich začiatky a čo bolo na vlastnom biznise najťažšie?

 

Sekáčový trend neunikol ani tejto online dobe. Vďaka obľúbenosti ojedinelých kúskoch patria predajné vintage Instagram účty medzi najnovší hit. A tak nakupujete objavy z rôznych kútov sveta kliknutím prsta a jednou direct message. Skúste to aj vy! Od účtov, ako sú @lulavintageprague @nimfa__ @stillevenstore, si čoskoro vytvoríte malú závislosť. 

Ak ste v nakupovaní módy z druhej ruky nováčik, vďaka týmto konceptom zistíte, že second hand oblečenie môže byť okrem dobrej ekovoľby aj neskutočne štýlové!