Presunúť na hlavný obsah

Anja Rubik otvorene o udržateľnosti našej planéty: Moderná žena nemôže byť ignorantka voči móde a životnému prostrediu

Móda

Topmodelka Anja Rubik bola vzácnym hosťom na predstavení kolekcie H&M Conscious Exclusive 2019, ktorá prichádza s novými materiálmi udržateľnej módy. Kolekcia je doposiaľ najviac romantická a plná kvetov.

Pred pár dňami sme mali možnosť zúčastniť sa konferencie o udržateľnej móde, na ktorej nechýbala ani známa supermodelka Anja Rubik. Anja je dlhoročne spätá práve so švédskou značkou H&M a udržateľnou módou, ktorá spája trendy s inovatívnym prístupom. Je tiež tvárou kampane Conscious Collection, jarnej kolekcii, ktorá je taktiež venovaná udržateľnej móde.

Prečítajte si: Elegancia pre všetky moderné ženy, ktoré chcú byť IN: Vďaka týmto kúskom sa budete odlišovať od iných

Udržateľná móda, ktorá je romantická ako kedykoľvek predtým

Nosiť udržateľnú módu znamená, že sme súčasťou budúcnosti, súčasťou novej generácie, ktorá rozumie, že naša planéta je súčasťou nás a my sa o ňu musíme starať, udržiavať si ju a to naozaj najrýchlejšie, ako sa dá. Tohtoročná kolekcia H&M Conscious Exclusive, ktorú nám predstavili vo Varšave je inšpirovaná prírodou, životným prostredím a kvetmi. Je romantická a plná farieb.

„Páčia sa mi všetky kvetované šaty z tejto kolekcie, s čižmami dokážu vyzerať naozaj štýlovo. Táto kampaň je veľmi romantická. Robí udržateľnú módu viac cool, viac sexy, viac trendy. Ľudia majú predsudky, že udržateľná móda je nudná a strohá, ale to nie je pravda,“ myslí si supermodelka Anja Rubik. Ako povedala Anja, móda nie je o tom nasledovať trendy. Keď si všimnete významné osobnosti v módnom priemysle, oni nosia stále to isté, čo je pre nich charakteristické. Móda je skôr o budovaní svojej DNA, o štýle, o tom byť originálny. Veľa ľudí sa však cíti nudne, keď sa neustále neprevteľuje do trendov, a to by sa malo zmeniť.

Nové udržateľné materiály: Piňatex, Orange Fiber a Bloom Foam

Špeciálna línia H&M Conscious Exclusive 2019 neustále napreduje v inováciách a v použití materiálov v súlade s trvalo udržateľnou módou. Minulý rok na svoju kolekciu využívali plastové fľaše a rybárske siete zo dna oceánov. Tento rok prichádzajú s revolučnými udržateľnými materiálmi ako piňatex, orange fiber a bloom foam. 

Piňatex: Prírodný materiál z listov ananásu, ktorý je alternatívou k pokožke z celulózových vlákien.
Orange fiber: Hodvábna tkanina vyrobená z citrusových šupiek, ktoré zostanú po výrobe štiav.
Bloom foam: Elastická pena z biomasy z rias.

Do roku 2020 je cieľom H&M vyhnúť sa predaju neekologickej bavlny a do roku 2030 využívať iba 100% recyklovanú bavlnu alebo bavlnu z udržateľných zdrojov. „Milujem na H&M to, že robia „baby“ kroky. Toto je nový typ trendov. Nie je tu žiadna takáto značka „fast fashion“, ktorá sa rozhodla meniť veci pekne po malých krokoch, vzdelávať ľudí, robiť osvetu v rámci životného prostredia a udržateľnej módy, inovácie,“ vyjadrila svoje sympatie Anja.

VIDEO: Nahliadnite s nami do atmosféry, ktorú sme zažili vo Varšave počas vzdelávania sa o udržateľnej móde a záchrane planéty

Pod hladinou oceánu videla kopu plastov

Anja Rubik spolupracuje s organizáciou Parley for the Oceans, vďaka ktorej robí osvetu po celom svete. Keď chcela pomáhať, veľakrát jej povedali, ok tak zapózuj, prídi na tento event, ale jej sa to  zdalo byť málo, chcela pomôcť viac a spojiť sa v rámci tohto aj s viacerými značkami, vrátane H&M. Chcela priniesť ľuďom možnosť meniť svet. Mali by sme reagovať na súčasnú situáciu. Počasie sa posúva čím ďalej tým viac k extrémom, oceány sú plné plastov a keď nezačneme meniť veci teraz, do roku 2030 bude v oceánoch viac plastov ako rýb.

„Prvýkrát som o tom počula 6-7 rokov dozadu a rozhodla som sa preto, že sa rada potápam. Potápam sa veľa a dlho a to, čo som videla pod hladinou namiesto koralov bolo kopec plastov. A tak som sa spýtala, ako môžem v tomto pomôcť,“ spomína si Anja na tento šokujúci zážitok, ktorý zmenil jej pohľad na život a na svet celkovo.  Oceány zohrávajú aj v našom živote rovnako dôležitú úlohu ako lesy. Najlepším zrkadlom je naše zdravie a pleť, ktorá odráža všetko to, ako tu žijeme. „Oceány tvoria cez 50% kyslíka, každé druhé nadýchnutie kyslíka je z oceánu, nie len zo stromov lesov,“ vysvetlila nám Anja, ktorá sa tejto problematike venuje a snaží sa na ňu čo najviac upozorňovať aj prostredníctvom platforiem sociálnych médií, vrátane Instagramu. Edukuje spoločnosť tiež prostredníctvom svojho vlastného projektu Sexed. V krajine, ako je Poľsko má silné zastúpenie cirkev a kresťanstvo, ktoré hovorí o tom, že ochrana pred sexom je zlá. Anja sa snaží vzdelávať a vymedzovať tomuto názoru, pričom „bojuje“ tiež s ignoráciou politických kruhov pred problémami globálneho otepľovania.

Moderne zmýšľajúca žena nemôže byť ignorantka

Anja Rubik je ako supermodelka pre mnohé ženy vzorom. So svojou fanúšikovskou základňou väčšou ako milión followerov na Instagrame dokáže svojím životným štýlom ovplyvňovať masy a možno ju takisto radiť medzi influencerky. Zaujímalo nás preto, aký má pohľad na moderne zmýšľajúcu ženu 21. storočia a ako vidí jej životný štýl. „Je to žena, ktorá sa cíti skvelo, ktorá verí, že nič nie je nemožné. Žena, ktorá je uvedomelá o udržateľnej móde, životnom prostredí a je tolerantná, otvorená voči iným názorom. Myslím si, že moderná žena nemôže byť ignorantka,“ charakterizovala pohľad na súčasnú ženu Anja.

Ako Anja povedala v súčasnosti máme veľmi dobrú pozíciu vo svete, môžeme si sami zvoliť, ako chceme žiť. Máme neobmedzené možnosti. Ak chce žena byť doma s deťmi, môže, ak chce ísť do politiky, môže. Ženy sa neškatuľkujú do toho, čo by mali robiť, a to je veľmi dobré. Mať vlastnú voľbu, rozhodovať sa sama za seba je istý druh slobody, ktorú by sme si mali vážiť. „Som definitívne feministka, bojujem za rešpekt žien a tiež za práva žien. Ale to neznamená, že my ako ženy nemáme rady make-up, pekné oblečenie a podobne.“

Neprehliadnite: Nová vlna glamour štýlu ovládne jar 2019: Nepodliehajte módnym trendom, buďte spätá s prírodnými farbami

Krok za krokom to spolu všetci dokážeme

My ako ľudia máme spolu veľkú silu meniť veci, každý musí začať sám od seba a v malých krokoch. Treba si uvedomiť, že každý z nás má vplyv na to meniť veci. Môže to začať najskôr separovaním plastových fliaš, neskôr sa človek začne zaujímať o to, z čoho je odev vyrobený. Najťažší je prvý krok, no urobiť malé zmeny v živote je dnes veľmi významné. Nič nie je „malé“, všetko má veľký význam.

Je dôležité tiež, aby sa vláda zaujímala o tieto problémy a riešila ich prostredníctvom zákonov o životnom prostredí. Produkcia musí byť viac udržateľná, myslím si, že do roku 2040 by sme mohli kompletne správať sa k životnému prostrediu veľmi pozitívne. 

Čo však môže každý z nás začať meniť je svoj postoj k tomu, čo robíme každý deň a tým je aj oblečenie a jeho využitie. Máme pre vás zopár inšpirácií, ako s ním narábať zodpovedne a byť tak súčasťou udržateľnej módy.

1. Kupovať menej oblečenia a pozerať sa na etikety so zložením a výrobou.
2. Uprednostňovať prírodné materiály ako bavlna, vlna, prírodný hodváb...
3. Posúvať ho ďalej priateľom alebo iným ľuďom.
4. Priniesť oblečenie do H&M predajne, ktorá vám ho vymení za zľavu alebo poukaz.
5. Odniesť oblečenie do second-handov.

Kolekcia H&M Conscious Exclusive bude v predaji od 11. apríla v Eurovea a Conscious Collection vo všetkých predajniach a online.

Robíte niektorú z týchto činností?

spolu hlasovalo 21 ľudí

- Najčítanejšie -