Presunúť na hlavný obsah

Elegancia pre všetky moderné ženy, ktoré chcú byť IN: Vďaka týmto kúskom sa budete odlišovať od iných

Móda

Pôvab, ktorý nadobudnete v kombinácii s týmito jedinečnými kúskami z na dotyk hodvábnych materiálov. Na scénu prichádza elegancia 21. storočia, ktorej tajomstvo spočíva v tejto jednej veci.

Trendy sa neustále menia a móda sa vyvíja. Najnovším spoznávacím znamením moderne zmýšľajúcej ženy je jednoznačne vzťah k udržateľnej móde a k recyklácii a šetreniu životného prostredia nepochybne tiež. Siedma edícia H&M Conscious Exclusive prichádza s dvomi novými udržateľnými materiálmi. 

Dôraz na udržateľnosť módy

Šaty bez rukávov z materiálu ECONYL® s výšivkou z organickej bavlny a zelené kvetinové metalické žakárové dlhé šaty vyrobené z recyklovaného polyesteru. A čierny nohavicový kostým z kvetovaného žakáru má na zadnej strane saka otvorený rázporok a skrátené rozšírené nohavice pre moderný nádych.  „Odkedy som sa dozvedela o tejto kolekcii, veľmi na mňa zapôsobilo, čo reprezentuje, a rovnako príťažlivý je aj dizajn. Móda a udržateľnosť už nie sú v protiklade a myslím si, že opätovné používanie a recyklácia sú dôležitou iniciatívou módy. Je naozaj inšpiratívne vidieť takýto módny dizajn vyrobený z recyklovaných materiálov,“ hovorí modelka Christy Turlington Burns. 

Načerpajte inšpiráciu: Trendy kabelky, ktoré nás zaujali najviac: Tieto štýlové kúsky by chcela vlastniť doma nejedna žena

Exkluzívna kolekcia H&M Conscious Exclusive sa zaoberá krásnym spracovaním a silou ženskosti očami švédskeho umeleckého dua menom Karin a Carl Larsson. Ich umelecký a remeselnícky dom v Dalarne poskytol inšpiráciu pre potlač a farebnú paletu tejto módnej kolekcie. Z dlhých šiat na špeciálne príležitosti sa prešlo na samostatné kusy určené na každodenné nosenie. Objavujú sa tam silné, ale zároveň mäkké vibrácie, ktoré veľmi pripomínajú Karin a jej vzťah k záhrade − stotožňuje sa to tiež so ženami súčasnosti.

„Verím, že v porovnaní s minulosťou už ľudia neuvažujú o udržateľnosti a móde ako o samostatných subjektoch. Cieľom Conscious Exclusive je napríklad posunúť sa vpred vo vývoji a inovácii udržateľnej módy. Začlenením najnovších technológií do udržateľných textílií sme prijali výzvu urobiť udržateľnú módu takú, aby bola špeciálna na niekoľkých úrovniach,“ porovnala súčasnosť s minulosťou kreatívna poradkyňa Ann-Sofie Johansson. Mala by byť krásna na pohľad i na dotyk, aby si ju ľudia uchovávali a aby bola vyrobená s cieľom udržateľnosti.

Hlavná inovácia v Concsious Exclusive kolekcii?

„Jedným z aspektov kolekcie Concsious Exclusive, na ktorú som vždy hrdá je to, ako sme pokročili, udržateľné tkaniny sa menia na žakár a výšivky. Tento rok sme v spoločnosti prvýkrát pracovali s materiálom ECONYL®, čo je 100% obnovené nylonové vlákno vyrobené z rybacích sietí a iných nylonových odpadov“, objasnila. Vytvorili z neho čipkové šaty, ktoré vyzerajú absolútne ohromujúco na pohľad i na dotyk. „Používali sme tiež prvý raz recyklované striebro na šperky inšpirované umením a remeslom. Toto striebro je vyrobené zo šrotu s minimálnym dopadom na životné prostredie. Rovnako tak ďalšie udržateľné látky ako organický hodváb, organická bielizeň, organická bavlna, TENCEL™ a recyklovaný polyester.“

Trvalá udržateľnosť musí byť súčasťou všetkého, čo módny priemysel robí. Okrem spomínanej exkluzívnej kolekcie, aj iné spoločnosti pracujú s udržateľnými textíliami. Keď sa prechádzate v obchodoch tohto módneho reťazca, vidíte na niektorých veciach zelenú visiacu etiketu. Znamená to, že držíte výrobok, ktorý pozostáva najmenej z 50% vedomého materiálu.

Neprehliadnite: Zvonové nohavice sú späť a sú sexi ako nikdy predtým: Retro štýl zažíva svoj veľký módny návrat!

Manažérka oddelenia enviromentálnej udržateľnosti Cecilia Brännsten si myslí, že začať treba od seba a spoločnými silami dokážeme zmeniť veľa. „Som presvedčená, že ostatní sa pridajú. V našej spoločnosti chceme dosiahnuť to, aby udržateľná móda bola prístupná pre každého, vrátane ceny a to bez toho, aby sme ohrozovali kvalitu či štýl. Máme vášeň pre módu a tiež našu planétu takže sme vždy premýšľali o tom, ako ovplyvniť svet okolo nás.“ 

Kam bude tento „eko trend“ pokračovať?

Spoločnosť H&M neustále hľadá inovatívne materiály a procesy, ktoré môžu urobiť ich produkty udržateľnejšie a kolekcia Conscious Exclusive bola vždy skúšobným priestorom. Podľa slov Cecilie Brännsten by bolo úžasné, keby sme sa na začiatok vedeli dohodnúť, že uzavrieme slučku. Inými slovami, opätovné použitie a recyklácia všetkých textilných vlákien na nové použitie s cieľom vyhnúť sa väčšiemu množstvu textílií na skládkach, zníženie dopadu na životné prostredie súvisiaceho s výrobou surovín a šetrenie prírodných zdrojov. H&M využíva širokú škálu recyklovaných tkanín ako je recyklovaná bavlna, polyester, vlna a polyamid. V budúcnosti je  ich cieľom ešte viac materiálov z recyklovaného odpadu po spotrebiteľovi.

Topmodelka Michaela Gabriel Hlaváčková na titulke Feminity jar 2018 v šatách z kolekcie H&M Conscious Exclusive 

Pridáte sa k trendu nosenia udržateľnej módy na záchranu životného prostredia?

spolu hlasovalo 29 ľudí

Áno
19
Nie
10

- Najčítanejšie -