Presunúť na hlavný obsah

5 kľúčových trendov na zimu 2020: Sme si isté, že niektoré z týchto vecí máte aj vo vašom šatníku

Móda

Móda v zime dokáže byť rovnako hravá ako v inom období. Hrejivé materiály a overené strihy odevov, vám zabezpečia štýl, v ktorom sa budete cítiť sebaisto a chic.

Aristokratický životný štýl a móda sa navzájom prelínali a ovplyvňovali, o čom vypovedajú aj módne trendy na jeseň/zimu 2019/2020. Oslava kultu mladosti je zakorenená hlboko v nás, aj keď v súčasnosti čelíme za to kritike. Nikto nám však nemôže brániť v tom, aby sme sa cítili slobodne a nespútane. Definíciu mladosti si totiž určuje každý z nás. 

Inšpirujte sa: Jediný styling, kedy sú počas zimy dovolené telové silonky: Vyhnite sa módnemu faux pas raz a navždy

Móda sa vyvíjala všade tam, kde sa pohybovala spoločenská smotánka, nevynímajúc jazdecké pólo. Sexidol Arthur „Boy“ Capel, anglický hráč póla, ukázal mladej Gabrielle Chanel svet bohatých a vplyvných práve na mieste, kde vládnu kone. Boli to práve milenci, ktorí ju inšpirovali v navrhovaní modelov pre ženy, pardon pre dámy. Arthur bol jedným z nich. Coco Chanel búrala dogmy v móde a servírovala štýl ovplyvnený pánskym šatníkom. Ženská silueta a elegancia pritom zostali v pôvodnej DNA. 
Kôň, ktorý kedysi slúžil ako dopravný prostriedok, sa stal luxusom spoločenskej elity. Pre vybranú spoločnosť dnes predstavuje pólo spoločensko-kultúrny zážitok na tej najvyššej úrovni. Z niečoho, čo bolo kedysi masové a dostupné, sa teda stalo privilégium. Už len ovládanie koňa je umením, nehovoriac o tom, že koňovi sa nevyrovná ani ten najviac nablýskaný model auta. 
Luxusné módne impériá si zase hľadajú cestu bližšie k mase. Zatiaľ čo v minulosti boli pre vybranú elitu, dnes sú pre všetkých. Bariéry sa stierajú. Silní módni hráči si teda musia poradiť s čoraz rastúcim trendom lokálnych dizajnérov, ktorí si okolo seba zoskupujú mladú generáciu. Generačný cyklus mapuje to, čo tu už kedysi bolo, mení sa len forma a sociálny aspekt. Sonda do histórie nám vždy ponúkala inšpiráciu strihov a štýlov. Materiály v hlavnej úlohe a technologické spracovanie sa stávajú námetom až súčasnej tvorby. Móda čelí obrovskému tlaku a pozerá sa na ňu cez prsty ako na nepriateľa planéty z obavy o budúcnosť. Second hands sa obliekajú do nového šatu, čím sa vytvára nový reliéf módy. 

Klobúky

Výraz spoločenského postavenia, ktorý sa preniesol do statusu individuality. Poukazuje na to, že aj v rámci dlhodobo vybudovaného konzistentného štýlu si môžete tvoriť vlastnú identitu. Dizajn ostro ladených klobúkov vytvára moderný dojem a zmysel pre krajčírstvo je  zachovaný. Mestská nenútená elegancia, ktorej korene siahajú ďaleko do histórie, formuje mladú nezávisle a kriticky rozmýšľajúcu ženu s jasným názorom. 

Mušketierske čižmy

Mušketierske čižmy svojou variabilitou pohltili súčasnú módnu scénu. Stehenné čižmy so stabilným podpätkom boli rovnocennými partnermi k modelom módnych domov ako Isabel Marant, Jimmy Choo, Alberta Ferretti a mnohých ďalších. Do celkového vzhľadu vnášajú esenciu divokej ženskej stránky splynutej s prírodou v obklopení tých najslobodnejších a najvernejších spoločníkov, akými sú kone. 

Úpletové svetre a kocky

Kašmírový a vlnený sveter patria medzi poklady zimy. Kultivovaná zdržanlivosť, s akou prichádzajú Victoria Beckham a Chanel, vnášajú do šatníka žien uniformný štýl úzko spojený s buržoáznou triedou. Vzor v podobe kociek dostáva voľnosť vďaka voľne padnúcim nadrozmerným veľkostiam kabátov pánskeho štýlu. Nosia sa tiež peleríny bez rukávov, tie tu dlho neboli. Výnimočný vánok poslednej prehliadky jeseň/zima 2019/2020 z dielne Karla Lagerfelda uzatvára jednu z kapitol rozprávky, ktorú snívala nejedna z nás. 

Kabát z ovčej kože

Kabát vo vzhľade ovčej kože je kultovou záležitosťou každej zimy. Model, odjakživa spätý s vidiekom, sa plynutím doby stal žiaducim kúskom v luxusnej móde. Francúzska módna návrhárka Isabel Marant s ním vykúzlila niekoľko variantov stylingov, ktoré s využitím ostatných trendov tohtoročnej sezóny dokonale splynú. 

Neprehliadnite: Najteplejšia bunda sezóny zima 2020: Trend z prehliadkového móla sa nosí v uliciach takto

Prešívané bundy a kabáty

Odľahčená forma búnd či kabátov mapuje túžby a požiadavky súčasnej modernej ženy. Prešívané kabáty športového ducha, ktoré sa objavili na prehliadkovom móle módneho domu Dior a Bottega Veneta, sa ihneď preniesli do IT sveta a spôsobili cunami v tomto digitálnom priestore. Sú vnímané doslova ako „performance art“ a spolu s tzv. „chunky boots“ vytvárajú nenapodobiteľné duo.

- Najčítanejšie -