Presunúť na hlavný obsah

Nádherné svahy, zasnežená krajina, horský vzduch: Najlepšie ingrediencie na nezabudnuteľnú zimnú dovolenku

Cestovanie

Aj v aktuálnej situácii si môžete užiť, sneh, hory a dokonca aj lyžovačku. Síce inak ako sme boli doposiaľ zvyknutí, no verte, že to bude stáť za to.

Kolíska pokoja

Miesto ležiace medzi Tatrami a Pieninami, s názvom Osturňa, je adresou, kde si vychutnáte absolútny pokoj, harmóniu a nezávislosť. Už ako budete prechádzať dedinkou, dostane vás miestna architekúra. Nádherné dreveničky s modrými okenicami, aktuálne zakryté snehovou perinou, sú niečo, čo upúta na prvý pohľad. Nie nadarmo sa Osturni hovorí aj druhý slovenský Vlkolínec.

Cestou narazíte na terasovité políčka, na ktorých v minulosti ľudia ťažko pracovali, uvidíte mohutné štíty Belianskych Tatier, ale aj vápencové kopce Pienin, vztýčené nad Dunajcom. V tejto malebnej dedinke vybudovali manželia Tužákovci, skutočnú Kolísku pokoja. A pre toto miesto ani lepší názov nemohli vymyslieť. 

"My s manželom žijeme v Bratislave, avšak obaja sme zo severovýchodu Slovenska, preto stále nás to ťahá sem, nakoľko tu máme rodiny a priateľov, radi sa sem často vraciame. No tých priateľov máme už mnoho aj v Bratislave, a to bola práve myšlienka, ukázať kus našej krásnej prírody aj im a nakoniec všetkým ľuďom, ktorí chcú vymeniť rutinu a každodenný stres z práce, uponáhľané dni a hluk mesta za pokoj, ticho u nás na vidieku.  Preto ľudom chceme dať nielen dovolenku, ale aj čas na utriedenie myšlienok, na aktivity, na ktoré bežne čas nemajú, na pozorovanie hviezd z terasy, či čítanie kníh."

Chalúpka má 5 spální - 3 spálne sú 2 lôžkové, 2 sú 3 lôžkové, nájdete tu priestrannú spoločenskú miestnosť s krbom, spojenú s kuchyňou, dve kúpeľne a čarovnú terasu. Skvelé je, že majitelia mysleli aj na najmenších hostí, takže veci ako detský kútik, potreby pre drobcov, či dokonca zábrana na schody, je niečo, čo tu nechýba a každý rodič to viac ako ocení. 

Toto miesto ponúka priestor presne na aktivity, ktoré počas bežných dní odkladáte. Odrazu zistíte, že aj pri deťoch si dokáže kávu vychutnať teplú, prečítať knihu, že sa nemusíte neustále nikam ponáhľať a opäť sa stanete pánmi svojho času. Pokiaľ potrebujete únik z reality všednosti, v aktuálnej dobe je toto dokonalý výber. Ideálne je ak počas pobytu necháte vypnutý televízor.

Skúste tu opäť nájsť sami seba - v tichu, obklopení nedotknutou prírodou a s horami na dlani a kopou snehu. Určite si pribaľte aj lyže a sánky. Áno, aktuálne síce vleky nefungujú, no vyšľapať si svah tak ako kedysi, má tiež svoje čaro, no nie? 

"Pre hostí sme vytvorili miesto, z ktorého sála pokoj a ticho, aj preto jeho názov Kolíska pokoja vystihuje podstatu, ktorú dopĺňa komorná, rodinná atmosféra. Taká, aby sa hosťom nechcelo od nás odísť a aby sa radi k nám vracali. Aby nemuseli hladať krásne miesta za hranicami, ale doma, lebo máme čo ponúknuť. Myšlienka úniku z mesta a triedenie myšlienok, utužovanie vzťahov a trávenie kvalitného času, sa napĺňa."

Ak chcete stráviť plnohodnotný a zmysluplný čas s rodinou, Kolísku pokoja skrátka pripíšte na svoj travel list. Za nás rozhodne áno. Počas celého roka. Nadýchate sa horského vzduchu a užijete si vidiek plnými dúškami. Kravy na lúkach, ovečky na kopcoch, hustý les na dosah, boli pre nás láskou na prvý pohľad. A čo sa v dnešnej dobe dvojnásobne ráta je, že chalúpku nájdete v kategórii "safe" ubytovaní. 

Tipy na výlety:

  • Samotná obec je svojou dĺžkou vhodná na rodinné prechádzky. Máte možnosť ísť k jazerám, ktoré sú aj značené turistickými značkami. Prístup až k samotnému jazeru je však zložitý a preto to neodporúčame absolvovať s deťmi. Skúste ísť po značkách, kým to deti nevzdajú. 
  • Pekná je aj prechádzka na kopec k televíznemu vysielaču, kde sa vám pri slnečnom počasí, ukáže dych berúca scenéria Vysokých Tatier, ktorá je cieľom množstva fotografov. Počas prechádzky obcou natrafíte aj na drevenicu, v ktorej sa natáčal film Noční jazdci. 
  • V zimnom ako aj letnom období odporúčame rodinnú prechádzku prielomom Dunajca. Nenáročná trasa pre malých i veľkých ma svoje čaro v každom ročnom období.
  • V zime máte možnosť bežkovať, lyžovať, či sánkovať sa.
  • V blízkom okolí si pozrite Jezerské jazero, obec Ždiar, Bachledovu dolinu s Chodníkom v korunách stromov, ako aj blízke poľské pohraničie (momentálne nedostupné) s Czorstynskim jazerom, Niedzickzm zámkom ako aj obcou Niedzica, ktorá je rodiskom Michala Dočolomanského. 

Prečítajte si: 20 najúspešnejších modeliek, ktoré prerazili za hranicami: Slovenky patria medzi najžiadanejšie vo svete a tu je dôkaz!

Nebo nad Štiavnicou - Biela chalúpka

O Nebe nad Štiavnicou sme už písali. Ale o Bielej chalúpke, ktorá je jeho najmladším členom, veru nie. A to je chyba. Bea a Ľubo, sú manželia, ktorí majú nielen zlaté srdce, ale aj ruky. Podarilo sa im totiž na Slovensku vytvoriť dokonalé nebo na zemi. Nájdete ho v Banskej Štiavnici a tvoria ho štyri chalúpky, ktoré sa nachádzajú kaskádovito uložené, azda v najkrajšej časti tejto oblasti. Dychberúce výhľady, pokoj, absolútne nádherná príroda, milí ľudia a ticho je niečo, čo si vás získa hneď v prvom momente. 

"Prvú chalúpku sme kúpili s úplne klasickým zámerom – mať únik na samotu, do prírody – na inzerát.  Postupom času, ako sme toto miesto odkrývali, boli sme ním stále viac a viac fascinovaní. Postupne sme objavili na tomto kopci viaceré chalúpky v jednej línii, ktoré kedysi v minulosti tvorili jednu okrajovú štiavnickú osadu. Boli a sú z nich ďalekosiahle výhľady z jednej strany, z druhej za nami už len lúky a les. V takmer neprekonateľnej húštine boli desiatky rokov ukryté čarovné banícke domčeky – avšak v absolútne zdevastovanom stave. My sme v nich s manželom videli výnimočné čaro štiavnickej minulosti, všetci naši známi a priatelia skôr ruiny vhodné už len na zbúranie."

Biela chalúpka je zatiaľ ich najmladšou, no ako sme Beu spoznali, je nám jasné, že rozhodne nie poslednou. Ideálnou voľbou je pre jednu rodinu, či skupinu kamarátov, ktorí patria medzi kreatívne duše a hľadajú priestor, na vlastnú realizáciu. Interiér je absolútne prepojený s prírodou. Chalúpka je totiž zovretá skalou a divoko rastúcou, storočnou záhradou. Práve prepojenie minimalistického interiéru so skalou a zeleňou za oknami má obrovské čaro. Sála z toho magickosť a autenticita zároveň. 

"Naše presvedčenie je, že originálne autentické stavby má význam zachrániť. Starý dom síce ľahko zbúrate, ale jeho atmosféru a energiu nikde na e-shope, alebo v obchodnom dome nekúpite.  novom dome vzniká až po desiatkach rokov... Súčasne to odráža našu filozofiu „pomalšieho“ životného štýlu, kedy nepotrebujete stále nové lacné veci kupovať, aby ste mohli kvalitne bývať alebo inšpiratívne bývať či oddychovať."

Pokiaľ teda patríte medzi milovníkov histórie, nedáte dopustiť na slow travel, zaujíma vás viac ako len povrch vecí, ale zbožňujete detaily, lepšiu cestovateľskú mozaiku ako ponúka toto miesto nenájdete, za to vám ručíme. A to sme toho prešli už naozaj veľa. 
 
"Podľa môjho názoru, renovácia domov pri samotných interiéroch nekončí. Minulý rok som začala projekt obnovy aj pôvodných vidieckych záhrad, avšak s ohľadom na meniace sa prírodné podmienky. Sejeme a sadíme rastliny podporujúce včely a iný hmyz, menej náročné na vodu, pracujeme v tomto skalnatom teréne na záchyte dažďovej vody a pod. Podľa mňa až keď sa zrenovovaný dom prepojí vo svojej prirodzenosti s okolím (rozumej bez tují a golfového trávnika navôkol) – a navyše udržateľným spôsobom, až vtedy je dielko dokončené..."

Tipy na výlety:

  • Starý a Nový zámok, Kalvária sú absolútny základ. Tajchy sú fenomén tohto miesta. Skúste túru z Neba na Počúvadlo (cca 1:15 min) resp. až priamo na Sitno, či túru z Červenej studne na hrad Marcus. V zime však zvážte svoje možnosti a zistite si terén.
  • Určite nevynechajte kaviarničku Ruin bare, reštauráciu 4 sochy, či novootvorený Rebellion Streetfood a Lemberg Bistro. Všetky ponúkajú možnosť take away, takže gastro zážitok si môžete dopraiť aj v tomto období. Aj keď v pohodlí chaty. 

Neprehliadnite: VIDEO: Barbora Brušková cestuje ako modelka po svete: Prezradila kabelkové tajomstvá, tieto veci má vždy pri sebe

- Najčítanejšie -