Presunúť na hlavný obsah

Vyberte sa na miesta, na ktoré cestujú aj turisti z okolitých krajín, no vy o nich zrejme budete počuť prvýkrát

Cestovanie

Tohtoročná situácia, v značnej miere prispela k tomu, že deti boli doma naozaj dlhý čas. A mnohí z nás s nimi. Vyrazte na miesta, ktoré sú bezpečné, magické a v lone prírody. Zahraniční turisti na ne nedajú dopustiť, no veľa Slovákov ich ešte neobjavilo.

Príroda ako na dlani: Nebo nad Štiavnicou

Pod lesom, v lone prírody, no zároveň na skok od srdca Banskej Štiavnice, objavíte miesto, na ktorom len stačí otvoriť dvere a zážitky už čakajú. Nebo nad Štiavnicou je absolútne magické. Verte, že nezabudnuteľná dovolenka, vás tu čaká počas celého roka. Doslova rozprávková chalúpka, ktorú manželia Bea a Ľubo s láskou zrenovovali, bola pôvodne baníckym domčekom, no v dezolátnom stave. Dnes pôsobí ako vystrihnutá z detskej knižky.

"V takmer neprekonateľnej húštine boli desiatky rokov ukryté čarovné banícke domčeky – avšak v absolútne zdevastovanom stave. My sme v nich s manželom videli výnimočné čaro štiavnickej minulosti, všetci naši známi a priatelia skôr ruiny vhodné už len na zbúranie," prezrádza Bea. 

"Celý proces renovácie trval 8 rokov, kým sme sa prepracovali k „záchrane“ 4 takýchto pôvodných baníckych domov. Cieľom bolo zamedziť, aby sa domy zbúrali a namiesto nich postavili nové v rôznych importovaných štýloch, ktoré sú dnes tak moderné. Je to žiaľ dnes realita vo všetkých regiónoch, že individuálne záujmy prevažujú nad históriou a autenticitou regiónu. Práve výnimočnosť Štiavnice nás motivovala, aby sme obnovili pôvodný charakter týchto baníckych domov..."

Snúbi sa tu pokoj, láska, harmónia a dychberúce výhľady. A dokonca aj človek závislý od techniky ako ja a môj muž, tu zistí, že menej je niekedy viac. Odrazu nepotrebujte umývačku riadu, televízor, mobil neviete kde je. Naše dieťa sa počas troch dní ani raz neopýtalo, či si môže pustiť rozprávky. Zápaľte si večer sviečky, v krbe, schúľte sa do deky, či si vonku urobte ohnisko. Tá atmosféra, ktorú tu zažijete je neopísateľná. To treba skrátka prežiť. Ak hľadáte miesto na absolútny reset, v lone prírody, no zároveň na skok od mesta, toto je jasná voľba. 

"Vytvorili sme miesto na oddych 5 km od centra mesta, avšak na polosamote ponorené do zelene nášho okolia s výhľadmi až po Nízke Tatry, s možnosťou všetkých ostatných výnimočných benefitov Štiavnice (Štiavnické vrchy, tajchy, festivaly, umenie, úžasnú energiu starého mesta...). Tým , že sme ho otvorili pre ľudí na krátkodobé ubytovanie, okrem skúsenosti so záchranou tohto miesta tu stretávam naozaj zaujímavých ľudí, ktorí ocenia náš cieľ zachovať toto miesto. O bohatý zdroj endorfínov mám postarané," dodáva na záver. Za nás tu naozaj zažijete skutočný waaau pocit. Dokonalé!

Tipy na výlety:

  • Starý a Nový zámok, Kalvária sú samozrejme základ. Rozhodne odporúčame Tajchy, ktoré sú absolútny fenomén tohto miesta. Skúste túru z Neba na Počúvadlo (cca 1:15 min) resp. až priamo na Sitno, či túru z Červenej studne na hrad Marcus. A určite sa potúlajte aj Botanickou záhradou, no a deti rozhodne očarí Slovenské banské múzeum.
  • Ak patríte medzi milovníkov kávy a gastronómie, nevynechajte kaviarničku Ruin bare, reštauráciu 4 sochy, či  novootvorený Rebellion Streetfood a Lemberg Bistro

Prečítajte si: 20 najúspešnejších modeliek, ktoré prerazili za hranicami: Slovenky patria medzi najžiadanejšie vo svete a tu je dôkaz!

Súkromie horského chaletu, v štýle glamour: Chalet Rebeca

Pokoj, súkromie a praktická poloha s pestrou škálou aktivít je niečo, čo dáva tomuto miestu rozhodne pridanú hodnotu. Donovaly sa v poslednom období, stali samé o sebe mimoriadne atraktívne, vďaka tomu, čo ponúkajú. Vykročte z dverí, priamo na turistický chodník, bežkársku trať či lyžiarsky svah. 

Toto miesto je vhodné pre aktívnu dovolenku, či leňošenie. Naozaj je stvorené pre rodiny a priateľov. Nadštandardne vybavený chalet s ubytovacou kapacitou 6 dospelých a dvoch detí, si vás získa priestorom, ktorý má skutočne dušu. Cítiť, že majitelia do tohto miesta dávajú kus seba a to sa v dnešnej dobe mimoriadne počíta.  

"Chatu sme postavili úplne od základu, čím sme si splnili jeden z našich veľkých snov. Manželka ju kompletne navrhla a dala zariadiť podľa našich vlastných predstáv, čisto z prírodných materiálov, hlavne kvalitného dreva. Staré drevo má dušu a nikdy nesklamalo," hovorí majiteľ Ivan.

Spoločenský priestor sa skladá z útulnej, plne vybavenej kuchyne, obývačky, detského kútika  a veľkorysej exteriérovej terasy, s nádherným výhľadom. Tá je zároveň ideálnym miestom na grilovačky, či posedenia pri dobrom víne. Nájdete tu dve spálne na poschodí, takže aj v prípade, že cestujete s deťmi, môžete si vychutnať večer s priateľmi, kým najmenší členovia posádky hore snívajú.

Vonku je super vybavené detské ihrisko a miesto, kde si aj v zime môžete uvariť guláš, či varené víno. Navyše majitelia plánujú urobiť aj súkromný wellness, čo bude rozhodne veľkou pridanou hodnotou. No a potom si už len užívajte čaro prírody a okolia, ktoré je dokonalé 365 dní v roku.  

"Na Donovaloch sú najkrajšie štyri veci. Jar, leto, jeseň a hlavne zima. Sneh sa vie dostaviť už začiatkom jesene. Také kardio pri jeho odpratávani, aperol s priateľmi na terase, výhľad na kopce a zjazdovky, to sú naše osvedčené odpovede na zlú náladu."

A čo sa v dnešnej dobe dvojnásobne ráta je, že Chalet nájdete v kategórii "safe" ubytovaní. Znamená to bezkontaktné odovzdanie chaty. Ak hľadáte adresu, ktorej synonymom je pokoj, pohodlie, nezávislosť, tu ste určite správne. 

Tipy na výlety: 

  • Lanovkou sa dať s bicyklami vyviezť na Novú Hoľu, na jar a jeseň ponaháňať medvede nad Korytnicou.
  • Nikoho nesklame pešia, alebo ebike turistika, ktorýmkoľvek smerom.
  • No a ak chcete naučiť svoje ratolesti lyžovať, nie je lepšia lyžiarska škola, ako práve tá donovalská.

Neprehliadnite: VIDEO: Barbora Brušková cestuje ako modelka po svete: Prezradila kabelkové tajomstvá, tieto veci má vždy pri sebe

- Najčítanejšie -