Presunúť na hlavný obsah

Užite si leto v bezpečí a objavujte krásy Slovenska: Tu si horúce mesiace vychutnáte aj napriek tomu, že neprekročíte hranice

Cestovanie

Pokiaľ ešte chcete toto leto stráviť na Slovensku a cesty do zahraničia vás nelákajú, tu si ho užijete v perfektnej atmosfére so všetkým, čo k dobrej letnej dovolenke patrí. Tieto miesta sú nielen krásne, ale zažijete v nich všetko - piesok, vodu, letné drinky a navyše budete mať hory ako bonus za chrbtom.

Salamandra resort hotel - dovolenka s horami za chrbtom, no s príchuťou dní pri mori

Aj dovolenka na Slovensku môže byť perfektná. Ak ste sa tento rok rozhodli podporiť domáci cestovný ruch a chystáte sa objavovať krásy našej krajiny, máme pre vás niekoľko inšpiratívnych tipov, kde si prídete na svoje. Tentokrát sme sa zamerali skôr na rodiny s deťmi. Jedno je však isté, sem sa budete vracať so zlatou pravidelnosťou. 

Vrámci letnej dovolenky s deťmi je náš nr. 1 tip, rozhodne Salamandra resot hotel. Nájdete ho ukrytý v Štiavnických vrchoch, obkolesený nedotknutou prírodou. To prostredie, ktoré tu je, možno definovať ako nezameniteľné.

Naozaj si tu budete pripadať ako niekde v pri mori. Pri hoteli je urobený beach bar s pieskom, kde si viete dopriať letný drink a drobci sa prebavia s lopatkou a kýblikom. To je pre tých s nižšou vekovou kategóriou.

Ak patríte medzi akčnejšie typy, pred hotelom je Hodrušský tajch, ktorý poskytuje útočisko najmä počas letných dní. Deti určite osloví kŕmenie rybičiek, či kúpanie, ktoré si otužilci dokážu vychutnať už v tomto období. 

Hneď vedľa hotela je lanovka, ktorou sa v lete môžete vyviesť na vrchol a odtiaľ podnikať cyklotúry. Túto variantu určite odporúčame skôr, ako si to hore do kopcov vyšľapať na bicykloch, s dvomi malými deťmi. Skúšali sme obe, no tá prvá je určite lepšou voľbou.

Cyklotrasy si voľte podľa náročnosti a schopností. Pre deti je fajn červená cesta, ktorú sme si vyskúšali, na ostatných vás môžu nemilo prekvapiť veľké kamene a prevýšenia. Ak máte menšie deti, odporúčame vziať si aj trax, kedy môžete krpcov to kopcov trošku potiahnuť.  

Pre deti je však pri hoteli aj slušne vybudovaný pump track, kde si dobre zajazdia a vy budete mať pár minút pre seba. Celkovo okolie je skutočne prispôsobené najmenším. Od trampolín, šľapacích autíčok, detského ihriska, či menu v reštaurácii. 

Neprehliadnite: Talentovaná Slovenka Zuzana pracovala pre Alexandra McQueena: Keď pochopila jednu vec, ťahalo ju to ešte ďalej

A tu už sa dostávame do interiéru. Pokiaľ sa chystáte dovolenkovať s dvomi deťmi, odporúčame rezervovať si apartmán. Budete mať dostatok miesta, obývačku, dve spálne, čo určite poteší rodičov, ktorí si po celom dni budú chcieť dopriať aj chvíle pre seba. S jedným dieťaťom vám úplne stačí klasická izba, keďže priestor aj v tých je veľkorysý. 

Určite si doprajte večere, ktoré sú famózne a o gastronimický zážitok, v tomto prípade budete mať  na check liste naviac. Majú aj detské menu, takže opäť rodičom časť stresových faktorov, ohľadom stravy odpadá.

Pre nás bolo veľké plus, že si potrpia aj na kvalitu samotných surovín a zaléží im na tom, čo vám na tanieri ponúku.

A ak ste doteraz vždy od večere odbiehali, lebo bolo treba riešiť niečo okolo detí, tu vám to nehrozí. Hneď vedľa reštaurácie je totiž detský kútik, kam môžete drobcov v okamihu, kedy im je dlho pri stole vypustiť. Toto považujeme za veľký benefit. 

V hoteli je ak wellness a bazén, kde si opäť na svoje prídu všetci členovia rodiny. V aktuálnej koronovej dobe je fajn si vždy ráno nahlásiť čas, kedy sa tam chystáte. Zabezpečuje to ideálny počet hostí v tejto časti hotela a navyše aj celkovo prispieva k bezpečnosti. Je tu plavecký bazén, vírivka, bazén pre deti a množstvo pomôcok na plávanie pre najmenších, ktoré môžete používať. 

Tipy na výlety:

Okolie Štiavnice je miestom, kde si dokážete užiť naozaj všetko. Od turistiky na horách až po večere v autentických a jedinečných reštauráciách. Ide o to, čo hľadáte. My nedáme dopustiť na malý denný okruh, ktorý v pohode absolujete s krpcami, no zároveň si vychutnáte tieto momenty aj vy.

 • Ráno raňajky v hoteli Salamandra
 • Kŕmenie rybičiek v Hodrušskom tajchu
 • Ranná bicyklovačka po hrebeňoch
 • Obed v Štiavnici - určite skúste reštauráciu 4 sochy, ak máte radšej street food, nevynechajte Rebellion streetfood, krpcov potešia tiež langoše, ktoré sú oproti streetfood
 • Poobená kávička a pohár Prosecca v Opera Prosseco Bar
 • Prechádzka ku Kalvárii
 • Návrat na hotel, večera, detský kútik
 • Bazén a wellness procedúry pre rodičov (áno asi sa budete musieť prestriedať)

Chalet Salamandra - keď je príroda, ekológia a zmysly v jednom súlade

Chalet Salamandra je mladším bratom hotela. Ak cestujete ako partia kamarátov, s deťmi, ideálnejšia voľba snáď neexistuje. Môžete totiž využívať všetky služby hotela, no vo vlastnom priestore, kde okrem seba a svojich blízkych nič neriešite. Pred Chaletom nájdete vlastné ohnisko, terasu a hneď za oknami máte nádherný les. Čo viac si priať, no nie? 

"Chalet je ideálnu voľbou pre všetkých, ktorí pre svoj pobyt vyhľadávajú súkromie a ocenia prírodné, ekologické materiály. Les tu možno vnímať skoro všetkými zmyslami, keďže je jedinou kulisou tohto priestoru."

V interiéri sa snúbia prírodné prvky, ktoré boli pri tvorení použité s dôrazom na ekológiu, takže ak si potrpíte aj na tieto aspekty, tu si prídete na svoje. Nájdete tu 5 plnohodnotných izieb, nádhernú obývačku s množstvom dizajnových prvkov aj detský kútik na poschodí. Za nás, sen všetkých rodičov. 

Dokonca si môžete na večeru objednať kuchára z hotela, ktorý vám pripraví jedlo priamo pred vašimi očami. Minimálne raz, by ste si takýto zážitok mali dopriať, keďže sa nielen dobre najete, ale aj veľa vecí naučíte.

Všetky ostatné služby hotela, si môžete vychutnať rovnako ako keby ste v ňom boli ubytovaní. Vrátane exteriérových atrakcií, spomínaného detského kútika, ktorý bude zrejme v lete, mimochodom fungovať opäť aj s babysittingom (aktuálne to však kvôli epidemiologickým opatreniam, stále tak nie je).

Tipy na výlety:

 • Starý a Nový zámok, Kalvária sú samozrejme základ.
 • Rozhodne odporúčame Tajchy, ktoré sú absolútny fenomén tohto miesta.
 • Skúste sa vybrať na Počúvadlo, resp. až priamo na Sitno. 
 • Určite sa potúlajte aj Botanickou záhradou. 
 • Deti rozhodne očarí Slovenské banské múzeum.
 • Ak patríte medzi milovníkov kávy a gastronómie, nevynechajte kaviarničku Ruin bare, či  Lemberg Bistro. 

Chata BlueBerry - pre dobrodružné, nehotelové typy, preferujúce adrenalínovú dovolenku

Ak sa radíte skôr do kategórie dobrodružnejších typov, nevyhľadávate hotely a radi si vychutnávate samotu a prírodu okolo, skúste Chatu BlueBerry. Prelínanie prírody a moderných vecí je niečo, čo toto miesto dokonale vystihuje. 

BlueBerry sa nachádza v Demänovskej doline, rovno pod lesom a verte, že o zážitky tu rozhodne nebudete mať núdzu. Úplne komfortne sa sem zmestí 8 ľudí, keďže chata má 4 spálne, priestranú obývačku s kuchyňou a jedálňou, ktoré tvoria srdce celého priestoru. Videť, že majitelia si potrpia na detaily a uvedomujú si, že práve tie tvoria celok. Hojdačka v obývačke, kachľová pec - to všetko sú  na prvý pohľad drobnnosti, no na výnimočnosť tohto miesta vplývajú. 

"Zrub prepája hlavne prírodu, historicky overené materiály a výrobky, taktiež aj moderné prvky a je nenútene osadený do prostredia. Poukazuje na to, že dá sa to aj týmto systémom a treba len akceptovať niekoľko faktorov. Viac menej mám pocit, že to vyjadruje aj moju osobnosť, pretože zrub som staval z veľkej miery svojpomocne a dal som do toho všetku svoju energiu a hlavne srdce."

"V zrube dominujú prírodné farby, najmä hnedá, zelená, žltá a kontrast k nim dotvára biela. Viete že zelená farba ukľudňuje? Ak máte akokoľvek zlý deň, a sadnete si do kresla, rozkúrite oheň v obrovskej kachľovej zelenej peci tak sa Vaše problémy zrazu stratia s iskrami hore v komíne a deň je hneď krajší," prezrádza majiteľ Juraj Dzúrik. 

V lete je toto miesto skvelý útočiskom pre tých, ktorí majú predsa len radi o pár stupňov nižšie teploty, keďže aj toto les ponúka. Vyberte sa na zber lesných jahôd, či čučoriedok, spoznávajte stromy, naučte deti, čo sú vrstevnice, alebo len tak "vegetujte" na terase. Pripravte si dobrý guláš, ugrilujte niečo a krpci sa zatiaľ vybláznia na trampolíne, či hojdačkách. Ideálna kombinácia pre všetkých. 

Tipy na výlety:

 • V letnom období si určite urobte túry po okolí, pretože príroda, ktorá tu je si vás okamžite podmaní. Okolie chaty, ponúka skvelý priestor na nenáročnú turistiku, ktorú zvládnete aj s deťmi.
 • V letnom období potešia "vodné typy" okolité aquaparky - Tatralandia a Bešeňová
 • Pozrite sa do jaskyne Slobody
 • Skúste bobovú dráhu v Pavčinej Lehote
 • Nevynechajte cestou z chaty ani Donovlakovo - toto je hotový raj pre deti a ani o nich nebudete vedieť

Prečítajte si aj: Z administratívy do luxusných destinácií po celom svete. Slovenka Katarína má prácu snov

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe