Presunúť na hlavný obsah

Slovenka Barbora zažila na Bali svoju svadbu snov: Čo všetko však obnáša svadba v zahraničí?

Cestovanie

Každá žena túži prežiť svoj svadobný deň najkrajšie, ako sa len dá.

Ako si predstavujete svoj svadobný deň? Niektoré ženy v tom majú jasné, niektoré to menia na poslednú chvíľu. Podobne na tom bola Slovenka Barbora, ktorá sa s manželom Patrikom nakoniec rozhodla prežiť svoj veľký deň na jednom z najobľúbenejších miest na svete - na Bali. Čo všetko takáto svadba obnáša, si môžete prečíťať v nasledujúcich riadkoch.

Mohlo by vás zaujímať: Magická svadba a nádherné šaty známej českej influencerky: Takýto deň D by chcela zažiť asi každá žena

Ako dlho trvala príprava svadobného dňa od momentu, keď ste si povedali, že idete do toho až po samotný deň obradu?

Zasnúbili sme sa v júni a svadba bola v decembri, takže zhruba pol roka.

Vždy si plánovala práve takýto typ svadby? 

Nie. No vždy som si hovorila, že by som chcela malú svadbu. S manželom máme veľké rodiny, nikdy nás však predstava o svadbe so 100 a viac ľuďmi nelákala. Boli sme na pár svadbách, kde bol veľký počet hostí a vraveli sme si, že ak raz náhodou budeme mať svadbu, tak len blízka rodina.

Tak prečo práve Bali?

Pretože Bali obaja milujeme. Bola to pre nás láska na prvú návštevu, keď sme tam boli prvýkrát na dovolenke rok pred svadbou. Atmosféra ostrova, dobrosrdečnosť ľudí si nás hneď získali.
Ešte v deň zásnub sme sa začali rozprávať o svadbe, o tom, čo by sa nám každému páčilo. Až nakoniec manžel navrhol - "a čo tak ísť na Bali a spojiť to aj s dovolenkou pre našich najbližších?"
Tak sme tento nápad s malou dušičkou navrhli rodine a nadchli sa rovnako ako my.

Prečítajte si: Jennifer Lopez svadbu odkladá. Vydávať sa mala už o pár týždňov v Taliansku, napriek chýram o nevere

Čo všetko si potrebovala mať vybavené pred odletom? A čo si povybavovala až na mieste?

Tu je dôležité sa rozhodnúť, či pár plánuje obrad oficiálny alebo neoficiálny. My sme pôvodne chceli oficiálny obrad, tak som si cez indonézsku ambasádu na Slovensku zisťovala potrebné náležitosti. Aj keď som si našla svadobnú agentúru na Bali, oni my poslali zoznam "podmienok", čo treba splniť pred samotným obradom.
Približne 4 mesiace pred svadbou som si povedala, že OK, idem sa pustiť do riešenia tých papierovačiek. Keď som si k tomu detailne sadla, oblial ma studený pot. Bolo potrebné dať preložiť pasy, rodné listy, doklad o spôsobilosti manželstva najskôr do angličtiny a následne do indonézštiny. Keďže priamo na Bali Slovensko nemá svoju ambasádu, po svadbe by sme museli letieť do Jakarty, kde by nám potvrdili, že sme uzavreli manželstvo. Vybavenie všetkých týchto listín, letenky navyše a kopa kopa času nás doviedla k rozhodnutiu, že obrad spravíme neoficiálny a po návrate na Slovensko pôjdeme ešte na úrad v mieste bydliska. Niekto si môže povedať, že keď sme sa už rozhodli pre svadbu v zahraničí, prečo sme teda neobetovali čas na vyriešenie či už spomínaných prekladov alebo návštevu ambasády... Jednoducho nám to prišlo jednoduchšie tak, ako sme sa v konečnom dôsledku rozhodli. A vôbec to neľutujeme. Balijská svadba, aj keď bola neoficálna, pre nás navždy zostane tým našim veľkým dňom. 

A čo si povybavovala až na mieste?

Na mieste sme podpísali zmluvu s agentúrou, zopakovali sme si všetky požiadavky z našej strany, upresnili sme si ešte nejaké detaily, ako bola kytica a kvetinová čelenka, ktorú mi oni dali pripraviť. Miesto obradu, výzdoba boli dohodnuté vopred. Taktiež sme dostali možnosť vybrať si, či od agentúry zoberieme balíček foto+video alebo iba foto. Zobrali sme iba fotky, pretože nám to prišlo zbytočné na tak malú svadbu.
Zhodou náhod sme sa ale zoznámili s českým párom (Hanka - fotografka a Radek - kameraman), ktorí v tom čase boli tiež na dovolenke, no hľadali pár, čo bude mať svadbu na ostrove, pretože si plánovali rozšíriť svoje pracovné portfólio práve o svadbu, keďže dovtedy robili skôr promo fotky a videá hotelom a reštauráciám. Tak vďaka nim máme nádhernú pamiatku na náš veľký deň. Ich fotky sa mi páčia viac, ako tie od agentúry.

Neprehliadnite: Najkrajšie miesta na letnú svadbu: Kde si prídu na svoje nevesty, no aj všetci hostia?

Čo by si odporučila nevestám, na čo si majú dať pozor pri vybavovaní a čo naopak, nemusia hrotiť?

Pri svadbe v zahraničí je podľa mňa základ dobrá agentúra. Či už si vyberiete lokálnu alebo slovenskú/českú pre jednoduchšiu komunikáciu. Základ je vybrať skutočne dobrú. Preto treba venovať aj pozornosť recenziám, prípadne skúsiť kontaktovať priamo ľudí, ktorí už majú s agentúrou skúsenosti (na FB nie je problém takto niekomu napísať). Ak je všetko s agentúrou odkomunikované správne, všetky predstavy, požiadavky, myslím si, že potom sa už iba stačí tešiť na ten deň. Svadbu si treba užiť a nie sa stresovať z toho, aby bolo všetko tip-top. Jasné, že každá chceme vyzerať dokonale, chceme, aby sa každý bavil, aby všetko dopadlo najlepšie ako len môže. No potom sa môže stať, že si ten deň neužijeme tak, ako sme chceli. A predsa len, býva jediný v živote (väčšinou...).

Podľa čoho ste volili miesto obradu?

Podľa pocitu. Googlila som si nejaké svadobné lokácie na Bali. Veľa bolo takých, že priamo v hoteli na svojich plážach alebo v súkromných kaplnkách organizovali svadby, alebo boli miesta vo vnútrozemí s výhľadom na džungľu. Keďže bola svadba v januári, keď je na Bali obdobie dažďov, vnútrozemie som z výberu zrušila, nakoľko som mala pocit, že je tam väčšia pravdepodobnosť, že bude pršať. Tak som googlila ďalej, až som natrafila na obrázok svadby na útese - WOW. A bolo rozhoduté. Kontaktovala som našu balijskú svadobnú agentúru, že mám predstavu o svadbe na tomto útese.

Keď sa tak spätne ohliadneš, je niečo, čo by si urobila inak?

Asi by som si priala, aby menej fúkalo, keďže mi cestou k oltáru skoro odfúklo závoj. A tým pádom sme nemohli použiť ani dron na ešte lepšie zábery. Ale všetko bolo, ako malo byť. Bol to nezabudnuteľný deň pre nás aj našich blízkych a doteraz naň spomíname.