Presunúť na hlavný obsah

Príbeh lásky kráľovnej Alžbety a Philipa: Od ťažkých začiatkov po krásne spoločné roky

Zahraničné celebrity

Kráľovná Alžbeta už je pri svojom milovanom manželovi Philipovi. Odišla za ním 8. septembra vo veku 96 rokov. Princ umrel vlani v apríli, manželku opustil ako 99-ročný. Alžbeta a Philip boli jeden druhému oporou vyše 70 rokov. Ich príbeh lásky je skutočne silný.

Alžbeta a Philip sa prvý raz stretli ešte ako deti a to pri príležitosti svadby Philipovej sesternice. Osudovým im ale bol júl 1939, kedy princezná Alžbeta robila spoločnosť svojmu otcovi - kráľovi  Jurajovi VI. - na návšteve námornej školy v Dartmouthe. Dôstojník Philip budúcu kráľovnú hneď zaujal, no čo bolo rovnako dôležité, zapáčil sa aj jej otcovi. Kráľ teda svojej princeznej nestál v ceste. Alžbeta a Philip si teda začali písať listy, ich kontakt však prerušila druhá svetová vojna. Philip počas nej slúžil v britskom vojenskom námorníctve.

Po tragickom období si k sebe opäť našli cestu, netrvalo dlho a prebehli zásnuby. Alžbeta prijala snubný prsteň ako 21-ročná. Bol rok 1947. Vtedy sa začal písať ich skutočný príbeh lásky. Ešte v ten rok si vymenili manželské sľuby, prisahali si, že spolu budú v dobrom aj v zlom, v bohatstve i chudobe, v zdraví aj chorobe. 

Prečítajte si: Kráľovná Alžbeta II. elegantná dáma už od narodenia: V 2 rokoch jej na základe tejto vlastnosti predpovedali sľubnú budúcnosť

Svadbe ale predchádzali isté podmienky, Philip sa napríklad musel vzdať svojich gréckych a dánskych titulov, aby mu bol pridelený len titul vojvoda z Edinburghu. Nadobudol teda  britské občianstvo a rozhodol sa pre priezvisko Mountbatten. Zaujímavý je aj fakt, že v deň svadby prestal fajčiť. 

Prvé roky manželstva si užívali naplno. Nemali toľko povinností, mali čas venovať sa jeden druhému. Narodili sa im deti - syn Charles a dcéra Anna. Žili na Malte, kde vojvoda pôsobil v námorníctve. Zlom v ich životoch prišiel v roku 1952, ktorý sa do histórie zapísal čiernymi písmenami. Náhle totiž zomrel Alžbetin otec - kráľ Juraj VI. Vtedy sa z 25-ročnej princeznej a mamy dvoch malých detí stala kráľovná Británie. 

Každý z dvojice sa s touto nečakanou udalosťou vyrovnával inak. Alžbeta sa sústredila na povinnosti, ktoré zo dňa na deň nadobudla, kým Philip, zatienený svojou manželkou, robil veci, ktoré nemal. Zanechal svoju sľubne rozbehnutú vojenskú kariéru, v médiách sa jeho meno spájalo so škandálmi, písalo sa o tom, že počas zahraničných ciest bol kráľovnej neverný, veľmi ťažko tiež niesol, keď po Alžbetinej korunovácii dostali jeho deti priezvisko Windsor, rovnako mal problém so sťahovaním do Buckinghamského paláca, ktorý nikdy nemal rád. 

Prečítajte si: Odhaľte tajomstvo dlhovekosti kráľovnej Alžbety: 96-ročná panovníčka sa držala týchto zásad, ktoré si môžete osvojiť aj vy

Ich manželstvo prešlo viacerými zaťažkavajúcimi skúškami, zmena k lepšiemu prišla po tom, ako Alžbeta poslala svojho Philipa na cestu okolo sveta. Po skoro polročnom odlúčení si k sebe znova našli cestu. Cez päťmesačnú pauzu si uvedomili, ako jeden druhému chýbajú a čo pre seba znamenajú. O pár rokov neskôr sa stali rodičmi ďalších dvoch detí - synov Andrewa a Edwarda.

Kráľovná a vojvoda dokázali ustáť neľahké obdobia a vždy nájsť riešenie či spôsob, ako svoje manželstvo zachrániť. Dnes vieme, že spolu boli 73 rokov od chvíle, kedy si vymenili obrúčky. Prakticky spolu strávili celý život a svoje sľuby dodržali doslova… ostali spolu v dobrom aj v zlom, v bohatstve i chudobe, v zdraví aj chorobe.

- Najčítanejšie -