Presunúť na hlavný obsah

Záver Fashion LIVE! 2022: Dizajnéri predviedli umenie preniesť minulosť do prítomnosti vlastným jedinečným spôsobom

Móda

Záverečný večer Fashion LIVE! spájala mnohých dizajnérov okrem tém udržateľnosti, reflexie celospoločenských či ekologických tém, aj idea návratu do minulosti, ku koreňom. V tej či onej podobe bola zastúpená skoro v každej kolekcii nedeľňajšieho večera v bratislavskom Nivy centre.

Zatiaľ čo nováčik na Fashion LIVE! Viktor Varg siahol po inšpiráciu do 70. a 80. rokov klubovej scény New Yorku, MARINÁ vytvorila celú kolekciu inšpirovanú umením avantgardy - výnimočným obdobím dejín umenia. Terézia Feňovčíková so značkou freier už niekoľko rokov za sebou odkazuje ku kultovej filmografii, kým Lenka Sršňová načrela do svojho archívu, aby opäť nechala zažiariť materiály zo svojich doterajších úspešných kolekcií. Vo veľkom štýle uzatvoril podujatie Martin Hrča, ktorý sa vracia ku koreňom doslova - ako nosný prvok svojej novej kolekcie zvolil variácie koreňových systémov rôznych rastlín.  

Čítajte tiež: VIDEO: Fashion LIVE! 2022: Druhý deň módneho sviatku, svojou tvorbou nadchli Michaela Ľuptáková a Boris Hanečka

Mladý talentovaný dizajnér Viktor Varg svojou módnou šou otváral posledný večer podujatia. Po ukončení štúdia módy v Miláne sa rozhodol pre návrat na Slovensko a na Fashion LIVE! sa objavil po prvýkrát. Na našu módnu scénu vstúpil kolekciou WORLD OF VARG.  Mieša v nej klasické pánske kúsky s dámskymi, pracuje s farebnými potlačami, extravagantnými látkami a detailmi. Celá jeho práca sa niesla v duchu pocitu voľnosti, inakosti, odvahy a extravagancie. Motív našiel v slovenskej móde 70. a 80. rokov v kontraste s newyorskou klubovou scénou toho istého obdobia. Z kolekcie vyžarovali tvorivá sila, jasný postoj, živá energia, grafity, rebélia, queer a divokosť. 


 

Značka MARINÁ, za ktorou stoji dizajnérka Marina Žiaková, na Fashion LIVE! predviedla kolekciu Polia inšpirovanú výnimočným obdobím dejín svetového umenia, umením avantgardy, a to predovšetkým tvorbou kyjevského rodáka Kazimíra Maleviča. Dizajnérka čerpala inšpiráciu v čistých a jasných farbách, geometrických tvaroch a kresbách, abstraktných formách a kompozíciách plôch Malevičovej tvorby. Pri outfitoch kolekcie Polia zostáva verná princípom minimalizmu a farebnej výraznosti. Kolekcia je vytvorená z prírodných materiálov, predovšetkým z vlny a je obohatená o doplnky z kože. Outfity sú vyrobené s maximálnym využitím materiálu a niektoré sú úplne bez odpadu.


 

Večer ďalej pokračoval prehliadkou mladých talentov Barbory Schevchuk, Jakuba Matiašoviča a Martiny Durikovic, tohtoročných semifinalistov súťaže Best Fashion Talent, ktorú spoločne organizujú podujatie Fashion LIVE a nezisková organizácia Slovak Fashion Council. Po odprezentovaní kolekcií všetkých troch dizajnérov na móle, odborná porota zložená z profesionálov, pedagógov, a zástupcov médií rozhodla a vyhlásila Martinu Durikovic

ako víťazku Best Fashion Talent. Porota predovšetkým vyzdvihovala vysoko udržateľné princípy v jej tvorbe - jedinečnú kombináciu inovatívneho materiálu s rôznymi umeleckými a remeselnými technikami (vyšívanie, potlač, háčkovanie, lepenie kryštálov…).

Mohlo by vás zaujímať: Fashion LIVE! 2022: Svoju tvorbu predviedli návrhári z Ateliéru 343, Jana Kurilak a záver patril Lukášovi Krnáčovi

Víťazná kolekcia mladej dizajnérky Martiny Durikovic, ktorá tvorí pod značkou MADbyMAD, je výsledkom jej dlhoročného experimentovania s bioplastickým materiálom. Martina je absolventkou bakalárskeho štúdia odboru ženskej módy na Central Saint Martins v Londýne a v rámci experimentu sa jej úspešne podarilo vyvinúť  „zero waste“ materiál, ktorý nadobúda formu transparentnej „koženej látky“. Výsledkom je kolekcia „kryštálových odevov“, ktoré je možné si uvariť doma, sú aj jedlé a plne kompostovateľné v záhrade, kde po dožití vyživujú rastliny. „Cook it! Wear it! Eat it! Vitalise plants with it !“, je motto, ktorým sa Martina riadi.

Na psychické problémy, ktoré vznikajú hlavne v tejto dobe, reaguje Barbara Schevchuk kolekciou 360°. Ambíciou jej kolekcie je snaha povzbudiť mladých ľudí, aby otvorene hovorili o svojich problémoch, ktoré vznikajú v dôsledku súčasného napätia vo svete a v spoločnosti. Jej tvorba je plná odkazov na street wear odevy, dôraz kladie na unisex strihy. V kolekcii používa materiál s autorskou potlačou s abstraktnými vzormi ľudského tela. Taktiež štruktúra ľudskej kože inšpirovala autorku na náhodné prešívanie látky a vytváranie objemných siluet. 
 
Jakub Matiašovič tento rok ukončil štúdium BA (Hons) Fashion Textile and Design (špecializácia Print) na Middlesex Univerzite v Londýne.  V novej kolekcii rovnako ako Barbara Schevchuk odkazuje na street wear, hľadá spôsob, ako opätovne použiť materiály a látky, ktoré sa zvyčajne používajú pri stavbách budov a dať im druhý účel použitia pri výrobe odevu namiesto toho, aby skončili na skládkach odpadu. Svojim odevom dodáva funkčnosť a pohodlnosť. V návrhoch potlače vytvára nové techniky, pri ktorých sa snaží preniesť vzhľad betónových budov do jeho látok.
 
Silnou inšpiráciou je pre už etablovanú dizajnérku Teréziu Feňovčíkovú, ktorá tvorí pod značkou freier, pánska móda so znakmi gendrovo neutrálnej módy, a tak je určená a vyhľadávaná aj ženami. Podľa vlastných slov dizajnérky, kolekciou romero chce priblížiť obsahom nevýraznú, ale popkultúrne príťažlivú postavu zombie, ktorú konfrontuje s realitou. Tento kreatívny postoj symbolicky a opakovane poukazuje na nadmernú  sebaprezentáciu v spoločnosti. Jej kolekcia je zostavená z jedného druhu nosného odevu, ktorým je plášť. Ďalším silným momentom jej tvorby sú návraty k niektorým ikonickým odkazom v rámci pánskej módy, využíva potlače a veľmi rafinovane pracuje s objemami. Jej oversize modely ponúkajú dostatočný priestor na vlastný experiment s kreovaním siluety a celkového vzhľadu. Dobrou správou je, že jej tvorba priťahuje k autentickému autorskému módnemu dizajnu aj mladšie publikum.

Hravý pohľad na svoju doterajšiu tvorbu priniesla na mólo dizajnérka Lenka Sršňová. Všetky modely sú vytvorené z doterajších kolekcií a unikátnych látok ateliérového archívu. Lenka rozvinula témy svojich predchádzajúcich kolekcií a tú aktuálnu doplnila o ďalšie kúsky. Reflektuje v nej témy, ktoré sú aktuálne pre odevný priemysel. Nesie sa v znamení udržateľnosti, zero waste, zodpovednosti, recyklácie a poukazuje na nadčasovosť dizajnérskych kúskov. Kolekciu MIXI predviedla Lenka netradičným spôsobom - namiesto osvedčenej formy catwalku, zvolila statickú módnu inštaláciu sprevádzanú hudobníkom Ferom Királym, ktorý hral na elekrický orgán. Silným momentom prezentácie bolo, keď sa k modelkám neskôr pridali hostia podujatia. Niektorí nosia Lenkine modely od začiatku jej tvorby.

Veľkým vyvrcholením bola pre návštevníkov 9. ročníka Fashion LIVE! práca dizajnéra Martina Hrču. Po minuloročnom úspešnom podujatí Fashion Ballet, rozvinul Martin všetky svoje talenty naraz a v kolekcii Meritum ukázal potrebný experiment, inovatívne postupy v kombinácii s tradičnými remeselnými technikami, originálnu pridanú hodnotu v módnom detaile a doplnkoch i krajčírske majstrovstvo. Martin zároveň zjemnil vizuálne tempo, ponoril sa do svojho vnútra a vrátil sa späť ku svojim koreňom. Jeho najnovšia kolekcia bola epickou výpravou do snového sveta samotného autora, ktorý si za nosný prvok zvolil variácie koreňových systémov rôznych rastlín a ktoré kolekcii dodávajú rozmanité DNA.