Presunúť na hlavný obsah

Movie inspo: Kožená bunda z kultového filmu Top Gun ako večný trend, ktorý zrejme budú nosiť aj naše deti

Móda

V šatníku ju máme takmer všetci a pravdepodobne ju budú nosiť aj naše deti. Reč je o koženej bunde tzv. „flight jacket“ alebo bomber. História tohto fashion kúsku siaha ďaleko do minulosti a počas nadchádzajúcej sezóny na seba strháva všetku pozornosť.

Aj túto jeseň a zimu návrhári vzdali poctu modelom, ktoré obstáli v skúške času. Trendy hlásia opätovný návrat k minimalizmu bieleho ,,tank“ tielka, korzetových siluet, bohatej pleteniny či dlhých sukní. Nie je žiadnym prekvapením, že jasným favoritom do sychravých dní bude nadčasová bomber bunda. Dizajnéri jej prepožičali viaceré podoby, vďaka ktorým je univerzálnejšia viac než predtým. Ako stvorená na večer od Prady či Elie Saab, ležérnejšia od Max Mary a oversize z dielne Isabel Marant. Nenáročným základom šatníka, ktorý nikdy nevyjde z módy, zostáva letecká verzia klasického bomberu. Absolútnym must-have kúskom módnych ikon je legendárny model MA-1 Alpha Industries (počiatky výroby od r. 1968), ktorý sa hodí ako k pánskemu štýlu, tak aj splývavým saténovým šatám.

Inšpirujte sa: Zimné topánky podľa typu postavy: Čo sa hodí jablku a po čom by hruška nemala siahnuť?

Armádny vzhľad zjemňuje reverzibilné oranžové vnútro, ktoré rozjasní aj tú najponurejšiu šeď, nehovoriac o jej pohodlnosti. Počiatok histórie leteckých búnd je zákonite spojený s nasadením bojových pilotov už počas prvej svetovej vojny. Americká armáda oficiálne založila Aviation Clothing Board v septembri 1917 a začala distribuovať ťažké kožené bundy s vysokým zavinovacím golierom, zapínaním na zips s chlopňami, priliehavými manžetami a pásom. V roku 1926 ich vzhľad zaznamenal mierne odchýlky od jej pôvodnej farebnosti a dizajnu z ovčej kože. So zdokonaľovaním leteckej techniky sa zväčšovali aj nadmorské výšky, v ktorých lietadlá operovali, a teplá letecká bunda sa stala nevyhnutnou súčasťou armádnej výbavy. Nebolo neobvyklé, že teploty v kabínach mohli dosahovať až -50 stupňov.

Dodnes najvyhľadávanejšou leteckou bundou zostáva model G-1, ktorý bol navrhnutý americkým námorníctvom a vyrábal sa  až do roku 1978. Vtedy ho kongres definitívne zrušil pre jeho obľúbenosť, ktorá zahlcovala systém zásobovania. Skutočnú legendárnosť tejto bundy však zabezpečil až hollywoodsky trhák Top Gun z roku 1986. Film, z ktorého sršala sloboda, splnený sen človeka o snahe vzlietnuť, fascinovala celú generáciu. Akčnú snímku režíroval Tony Scott a bola inšpirovaná reálnym výcvikovým programom amerických pilotov známym ako Topgun. Hlavnej roly poručíka Peta Mitchella sa zhostil Tom Cruise a Kelly McGillis sa predstavila v úlohe šarmantnej leteckej inštruktorky. Tvorcovia filmu uvažovali namiesto Cruisa obsadiť známejšieho Johna Travoltu, ktorého agent požadoval príliš veľký honorár, a tak zo zámeru zišlo. Po úvodnej premiére, ktorá sa konala 12. mája 1986 v New Yorku, film zaznamenal obrovský úspech a z Toma Cruisa sa stala celosvetová megahviezda. Napriek fikcii si príbeh musel zachovať armádnu autenticitu, no bez kostýmov, ktoré navrhla Bobbi Read (Flashdance), by nikdy nezískal taký obrovský a pretrvávajúci vplyv na globálnu módu. Spomeňme len bomberové bundy, armádne overaly, biele tričká, pánske bootcut rifle a samozrejme okuliare Ray Ban Aviator. Iba málo doplnkov v histórii zažilo také masívne oživenie a založenie osobitného kultu ako tento model okuliarov. Od roku 1936, kedy sa po prvýkrát začali predávať verejnosti (predtým ich skutočne nosili len piloti stíhačiek), postupne upadali, ale po premiére Top Gunu ich predaj stúpol o 40 % a je úspešný dodnes. Pri pohľade na outfity oboch hlavných hrdinov je zrejmé, že Bobbi Read nenútene a s ľahkosťou definovala základné kúsky nadčasového šatníka, ktoré napriek nálepke 80. rokov rezonujú dodnes. Aj keď je Top Gun opradený istým klišé (zasväteným okamžite napadne scéna z plážového volejbalu), v roku 2015 bola snímka právom uvedená do Národného filmového registra knižnice Kongresu USA ako hodnotná súčasť amerického filmového dedičstva. Na druhý diel s názvom Top Gun: Maverick si fanúšikovia museli počkať dlhých 36 rokoch, ktoré nesporne stáli za to. Akčný hit tentoraz Josepha Kosinskiho opäť prelomil rekordy a stal sa finančne najúspešnejším počinom tohto roku.

Neprehliadnite: Neforemné bundy, príliš široké kabáty, či nevhodné jeansy: Toto všetko vám pridáva kilá navyše

Ak túžite aj vy počas nadchádzajúcej jesene získať trocha cool faktora hollywoodskeho formátu, nie je nič jednoduchšie než zakomponovať bomber bundu aj do vašich outfitov. Kombinujte ju s cargo nohavicami alebo saténovými šatami v lodičkách, prípadne obľúbenými čižmami na platforme.

Objednajte si nové číslo tlačeného magazínu FEMINITY jeseň/zima 2022 s doručením priamo domov alebo v digitálnej podobe.

- Najčítanejšie -