Presunúť na hlavný obsah

Movie inspo: Výkladná skriňa módy z 90. rokov a kultový film Crueless (Bezmocná)

Zábava

Jednoduchosť je dokonalá sofistikovanosť. Citát Leonarda Da Vinciho nepochybne sprevádzal éru módy 90. rokov viac než akúkoľvek inú.

Ako opak predošlej farbami hýriacej dekády nastolila jasný diktát minimalizmu s jednoduchými strihmi, nenápadným objemom a unisex vzormi. Nenáročný sexepíl tohto plodného desaťročia sa síce niesol v umiernených odtieňoch bielej, šedej a čiernej, no na poli textilu priniesol viacero inovácií (vylepšený polyester, A-POC technológia, Tencel a iné). Výsledkom bol mestský look, ktorý mal spájať eleganciu, no i rebéliu žien ako keby vystrihnutých zo záberov slávneho Petra Lindbergha. Dizajnéri ako Martin Margiela, Helmut Lang, Jil Sander či Calvin Klein sa stali stelesnením tohto obdobia. Priniesli úplne iný pohľad na módu, objavili sa prvé pouličné kastingy, nadrozmerné a nedokončené modely, vyzdvihnutie androgýnnej krásy a dobre padnúcej bielej košele. 

Čítajte tiež: Movie inspo: Móda podľa neodolateľnej Sharon Stone v erotickom trileri Základný inštinkt

Bol to práve Calvin Klein, ktorý do svojich kampaní niekoľkokrát obsadil vtedy undergroundovú modelku Kate Moss ako heroin chic múzu a módna scéna zažila boom unisex oblečenia ako nikdy predtým. Odhalená spodná bielizeň, bavlnené tričká, ikonické rifle a šaty v štýle negližé boli takpovediac všade. Značka, ktorú Calvin Klein založil ešte v roku 1968 so svojím priateľom z detstva Barrym Schwartzom, od začiatku definovala americký ležérny štýl.

Kontroverzné návrhy Kleina zaujali pozornosť médií a jeho reklamy zachytávajúce tínedžerov v provokatívnych pozíciách (neustále sa polemizovalo, či ide o odkaz na skupinový sex alebo CK džínsy) sa stali legendárne. Na popularite jeho modelov pridali aj filmové produkcie, v ktorých sa objavili jeho stylingy. Dokonalým príkladom a zároveň výkladnou skriňou módy 90. rokov je dnes už kultový film Clueless (Bezmocná).

Prvý celovečerný počin kostýmovej výtvarníčky Mony Mayovej otvoril americké kiná 19. júla 1995 a outfity, ktoré vytvorila, zostali ikonickými dodnes. Hlavnú postavu tínedžerskej kráľovnej Cher na strednej škole Bronson Alcott v Beverly Hills si zahrala už vtedy pomerne známa Alicia Silverstone. Komédia je moderným spracovaním klasického románu Jane Austinovej Emma a typickým príbehom pubertálneho dohadzovania, ktoré z pochopiteľných dôvodov nemá šťastný koniec. Nevlastného brata a objekt túžby Cher Horowitzovej Josha si zahral Paul Rudd, ktorý nakoniec podľahne jej šarmu ako inak v bielych ,,mini slip dress“ šatách od Calvina Kleina. Mayova ako hlavná dizajnérka Clueless ešte v roku 2018 v rozhovore pre Interview Magazine prezradila, že jej looky mali byť akýmsi návratom k bezstarostnej ženskosti a protipólom grunge štýlu, ktorý bol na výslnív predošlej časti desaťročia.

K estetike minimalizmu 90. rokov sa dizajnéri cyklicky vracajú aj uprostred celosvetovej pandémie a kolekcie na jar/leto 2021 obsahujú silný odkaz tejto inšpiratívnej éry. 

Jednoduché a veľmi sexi modely s ostrým grafickým strihom predstavili značky Acne Studios, Jacquemus či Givenchy. Dojem čistoty a odľahčenia umocňujú transparentné materiály, v ktorých vyniká biela farba. Luxusné materiály a hladké línie dominujú značkám Chloé, Prada a Sportmax. Zdá sa, že oduševnený minimalizmus ako v móde, tak aj v našich bežných životoch je odpoveďou nielen módneho sveta na maximalistický konzum, ktorý v súčasnej krízou poznačenej spoločnosti nemá miesto. Nechajte sa inšpirovať kúskami, do ktorých sa oplatí investovať, a zostavte si už túto sezónu váš nadčasový šatník. Teraz ako kedykoľvek predtým platí motto ,,Menej je viac.“

Neprehliadnite: Farba roka 2021: Tieto dve kombinácie nás budú sprevádzať v nádeji na lepšie zajtrajšky

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe