Presunúť na hlavný obsah

7 potravín na posilnenie imunity: Odborník radí zaradiť do jedálnička tieto vitamínové bomby

Zdravie

Všetci si prajeme byť čo najmenej chorí. Lenže ako na to, keď si počasie robí, čo chce. Raz je teplejšie, inokedy zase fúka silný vietor alebo prší. Tieto výkyvy teplôt odnáša nielen naša psychika, ale aj telo. Čo teda zaradiť do jedálnička, aby sme posilnili imunitu a lepšie tak odolali vírusom a baktériám?

 

Červená paprika

Väčšinou na ňu narazíte ako na červený prúžok, ktorý zdobia sendviče alebo chlebíčky na návštevy. A popravde, je to škoda.
Červená paprika je nielen dobrá, sladká a šťavnatá, ale navyše ide o zeleninu s vysokým podielom vitamínu C a A.
Toto vitamínové duo chráni vašu pleť pred starnutím a zároveň funguje aj ako posilňovač imunity. Vďaka obsahu minerálov (najmä rutínu) je paprika aj prírodným liekom, ktorý napomáha predchádzať kôrnateniu ciev.

Odporúčanie: Zakomponujte červenú papriku do jedálnička. Hodí sa do zeleninových šalátov alebo tvarohových nátierok. Môžete ju ale využiť aj v teplej kuchyni, napríklad do cestovín, leča alebo plnených paprík.

Čítajte tiež: Metabolický vek hovorí, koľko rokov je nášmu telu: Vypočítajte si, ako ste starí v porovnaní s vekom a ako toto číslo znížiť

Citrusové plody

Sú šťavnaté a voňajú exotickým rajom. Už kedysi ich námorníci používali ako prírodný liek proti obávaným skorbutom. Vy si tento zdroj vitamínu C určite nenechajte ujsť. Podľa štatistík má z citrusov najviac „céčka“ pomelo, pomaranč a citrón. Ďalším bonusom týchto cudzokrajných plodov je dostatok vlákniny, ktorá čistí črevá a zlepšuje tak obranyschopnosť celého tela.

Odporúčanie: Pite každý deň nalačno vodu s citrónom. Dodá vám vitamín C a podpichne lenivý metabolizmus. Veľa citrusov, ako je pomelo alebo pomaranč, má príjemnú chuť, jedzte ich ako sladkú desiatu. Ale pozor, kvalita citrusov súvisí s ich uskladnením. Preto nikdy nekupujte plody vo vonkajších stánkoch. Pri nižších teplotách totiž namrznú a budú chutiť kyslo alebo horko. Navyše môžu začať hniť.
Pri nedostatku vitamínov telo trpí. Objaviť sa môže srdcová arytmia i kŕče.

Cesnak

Niekto ho miluje, iný zase veľmi nemusí. Pravdou však je, že cesnak obsahuje dôležitý minerál selén, ktorý má veľký vplyv na váš imunitný systém. Okrem toho táto zelenina obsahuje aj látku alicín, ktorá zvyšuje účinnosť selénu na posilnenie imunity. Je tiež prevenciou proti hnačkám, kvasinkovým infekciám či mykózam nôh.

Odporúčanie: Doprajte si cesnak v surovej podobe, využijete ho napríklad do tvarohových nátierok, šalátov alebo na ochutenie hrianok. Do teplých pokrmov ho pridávajte až tesne pred koncom, inak hrozí, že chuťovo zhorkne. Pokiaľ nemáte radi intenzívnu chuť cesnaku, pri čistení strúčikov z nich vykrojte stred, aróma potom bude menej intenzívna. Cesnak sa hodí do polievok, cestovinových omáčok, zapekaných pokrmov (najmä so zemiakmi), do gulášov, fašírok či pečeného mäsa (kurča, králik).

Poctivý vývar

Látky, ktoré sa uvoľnia z mäsa a kostí, najmä chondroitín, glukosamín sulfáty a zdravé tuky (vitamíny A, D, E a K), podporujú obranyschopnosť vášho tela. Bojujú proti zápalom a pôsobia upokojujúco na trávenie.

Odporúčanie: V slovenských kuchárkach sú recepty na množstvo vývarov. Každý z nich je ale vhodný na niečo iné. Napríklad slepačí je osvedčený ako prvá pomoc proti nádche, prechladnutiu alebo ako životabudič po ťažkom fyzickom vypätí (pôrod, operácia, úraz). Hovädzí vývar sa zase hodí proti opici alebo žalúdočným neurózam. Vývar zo sladkovodných rýb poslúži pri laktačných problémoch. Zeleninový pôsobí komplexne a dodá telu veľké množstvo živín, vitamínov a minerálov, ktoré potrebuje. Dôležité je, aby sa polievka varila pomaly 2 až 3 hodiny. V opačnom prípade hrozí, že varom zahubíte dôležité živiny.

Mandle

Práve tam sa nachádzajú látky, ktoré chránia telo proti vírusom. Nech už budete používať mandle akokoľvek, nikdy (ale naozaj nikdy) ich nelúpte, zbytočne by ste sa pripravili o ich zdravotné benefity. Pravidelná konzumácia mandlí zvyšuje imunitu a zlepšuje činnosť srdca. Mandle navyše obsahujú aminokyselinu arginín, ktorá uvoľňuje krvné cievy a podporuje krvný obeh.

Odporúčanie: Doprajte si nejakých desať mandlí denne. Ale pozor, obsahujú veľa vlákniny, takže pokiaľ to s nimi preženiete, môžete mať zápchu. Ak máte citlivejší žalúdok, namočte mandle cez noc vo vode, budú lahodnejšie. Zlepšia imunitu, podporia pevnosť vlasov a nechtov. Fungujú aj ako rýchly životabudič pri totálnom vyčerpaní a únave.

Brokolica

Obsahuje poriadnu dávku vitamínu A, C a antioxidantu glutatiónu. Ten je obzvlášť prospešný, pretože zabraňuje poškodeniu dôležitých buniek. Pokiaľ teda „haprujete“ s imunitou, usporiadajte brokolicové hody!

Odporúčanie: Z brokolice sa dajú pripraviť jednoduché jedlá, ako je napríklad brokolicový krém. Nezaberie vám veľa času a zvládne ho hravo aj začiatočník.

Neprehliadnite: Jedno z najškodlivejších dochucovadiel: Potraviny, ktoré ho obsahujú a mali by ste sa im radšej vyhnúť

Biely jogurt

Je svieži a lahodný, navyše obsahuje látky, ktoré priaznivo ovplyvňujú zloženie črevnej mikroflóry. Jogurt vám „napraví“ trávenie a pomôže telu lepšie vstrebávať dôležité minerálne látky a vitamíny. Na niektoré z nich narazíte aj v samotnom jogurte, napríklad na vitamín A, B2, B12, D a kyselinu listovú.

Odporúčanie: Dajte si jogurt s vločkami ako raňajky. Výborné sú aj jogurtové nápoje, ktoré vás osviežia. Kupujte vždy radšej biely jogurt a prísady do neho si vyberte sami, najlepšie čerstvé ovocie.