Presunúť na hlavný obsah

Kniha ako darček? Prečo nie!? Psychológ vám poradí, ako vybrať dobrú knihu pre ženu a ako pre muža

Lifestyle

Hľadáte darček na Valentína? Čo tak zabudnúť na otrepané tipy a darovať knihu? Nechajte sa viesť radou psychológa a určite vyberiete správne. A ak nie, poradíme vám, ako si nechcenými knihami ešte aj privyrobíte.

Ženský a mužský pohľad na svet sa líši vo viacerých aspektoch, vrátane spôsobu, akým pristupujeme k čítaniu. Čítanie je individuálny zážitok. Každý čitateľ pristupuje k literatúre svojím vlastným jedinečným spôsobom, avšak či chceme alebo nie, v určitých bodoch je čítanie mužov a žien odlišné, hovorí psychológ Róbert Braciník. Podľa jeho slov sú ženy emocionálnejšie a prejavuje sa to aj pri čítaní. Sú ochotné hlboko sa ponoriť do príbehu a vnímať emócie knižných postáv.

Pre ženy môže byť taktiež dôležité sledovať a analyzovať vzťahy medzi postavami. „To môže viesť k intenzívnejšiemu prežívaniu príbehov a väčšej empatii voči charakterom. Naopak, muži sa často zameriavajú na dej a akciu. Mentálny obraz príbehu si vytvárajú cez akčné momenty a nie cez emócie. Dôraz kladú skôr na vedecké koncepty alebo rozsiahle dejové linky, vysvetľuje odborník a dodáva: Či už sa do príbehov ponárajú muži alebo ženy, pre obe pohlavia platí, že čítaním sa aktivuje náš mozog, zlepšuje sa pamäť aj logické myslenie a dokonca sa stávame empatickejšími."

Čísla nepustia

Čísla z prieskumov a predajov kníh slová psychológa len potvrdzujú. Ženy sa o čítanie a knihy všeobecne zaujímajú viac, o čom svedčia aj výsledky nášho prieskumu o vzťahu Slovákov ku knihám, realizovaného s agentúrou 10/10 Communications. Až 81 % zapojených tvorili ženy,“ hovorí manažérka expanzie Knihobotu Eva Sabolová.

Dáta z prieskumu súhlasia aj s nákupným správaním na najväčšom knižnom secondhande, kde knihy výhodne nakúpite aj predáte. Na zákazkách sa ukazuje, že ženy robia viac objednávok v žánroch ako romantika, dobrodružstvo a psychologické romány, teda knihy, ktoré sa dotýkajú komplexných medziľudských vzťahov a spoločenských tém,“ vysvetľuje E. Sabolová. Ženy však nakupujú viac vo všetkých kategóriách, muži ich najviac doháňajú v prípade motivačnej literatúry. „Ak chcete darčekom skutočne potešiť, vyberajte predovšetkým podľa záujmov a konkrétnej povahy vašej partnerky či partnera – u žien sa však s dobrým románom trafíte takmer určite,“ dodáva.

Kde kúpite knižný darček za dobrú cenu? Tam, kde nechcené knihy aj predáte

Ako vidíte, kniha je fantastickým spoločníkom, ktorý nás aspoň na chvíľu môže odviesť od každodenného stresu a starostí. Preto je knižný darček vždy dobrým tipom, hoci aj na Valentína alebo vo všedný deň. Aby ste zaň nemuseli vyhadzovať „majland“, kliknite na Knihobot. Za dobrú cenu tu nájdete nové tituly, no aj také kúsky, po ktorých by ste v kníhkupectvách či antikvariátoch už márne pátrali. No a pokiaľ si knihu už nechať nechcete, tam, kde ste ju kúpili, ju aj predáte. 

- reklamná správa -