Presunúť na hlavný obsah

Martin Ďurinda

spevák, gitarista, skladateľ a textár

Martin Ďurinda

spevák, gitarista, skladateľ a textár
Miesto narodenia:
Bratislava
Vek:
61
Znamenie:
škorpión
Povolanie:
spevák, gitarista, skladateľ a textár

Štúdium


Je samoukom v hre na gitaru a klavír. Spievať ho učila jeho mama, Margita Ďurindová, ktorá bola hlasovou pedagogičkou na vysokej škole. V roku 1982 sa zapísal na Univerzitu Komenského v Bratislave, kde vyštudoval farmáciu.

Kariéra


Počas štúdia na vysokej škole sa stretol s Ďurom Černým a Paľom Horváthom, s ktorými založili rockovú skupinu s názvom „Tublat“, podľa mena zápornej postavy opičiaka z románu Tarzan (Edgar Rice Burroughsa), ktorý neskôr zmenili na názov Tublatanka.
Preslávil sa ako spevák a frontman tejto skupiny. Spočiatku vystupovali najmä v ľudových krojoch. V súčasnosti je už jediný člen pôvodnej zostavy. Najväčšiu popularitu zažil na prelome 80 – 90 rokov.
Medzi najväčšie hity patria Skúsime to cez vesmír, Dnes, Poďme bratia do Betlehema, Láska drž ma nad hladinou, Pravda víťazí, Pieseň pre Doda, Matka, Loď do neznáma, Spálená láska a mnohé iné.
V roku 1994 vydal sólový album Perfektný svet. Okrem toho vydal desať albumov s Tublatankou. Spolupracoval s Ilonou Csákovou, Mariánom Grexom, Dodom Dubánom, Martinom Sarvašom, Richardom Rikkonom, Ferom Griglákom, Whiskym, Olympicom, Pražským výberom a mnohými ďalšími.