Presunúť na hlavný obsah

Alexander Dubček

Politik
Alexander Dubček

Alexander Dubček

Politik
Miesto narodenia:
Uhrovec, Československo
Rodinný stav:
Ženatý
Vek:
71
Znamenie:
strelec
Povolanie:
Politik

Štúdium


Vyučený strojný zámočník

Študoval politické vedy v Moskve do 1958

Kariéra


Pán Dubček patril medzi slovenských komunistických politikov, bol ústrednou osobnosť Pražskej jari. V roku 1962 sa dostal na post tajomníka KSS, neskôr KSČ v Bratislave. Bol priaznivcom premien a ľudia, čo ho poznali ho označovali za príjemného, nekonfliktného a usmievavého človeka.
V januári 1968 bol Dubček zvolený za prvého tajomníka KSČ. Dubček bol a do dnešných dní aj je spájaný s reformným vývojom Československa. Dubčekove heslo Socializmus s ľudskou tvárou získalo takú dôveru občanov, akú nemala v dejinách svetového komunizmu v žiadnej krajine žiadna strana.
Po vpáde piatich armád Varšavskej zmluvy boli Dubček a niekoľkí ďalší politici zatknutí a predvedení do Moskvy, kde mali byť exemplárne potrestaní. Boli prinútení podpísať tzv. normalizáciu, čo vracalo stav na Slovensku o niekoľko rokov dozadu. Tento akt bol označovaný ako "kontrarevolúcia".
Predtým ako šiel do dôchodku, pracoval ako hospodársky pracovník v štátnych lesoch. V roku 1989 sa vrátil na politickú scénu, stal sa poslancom a predsedom slovenských sociálnych demokratov. Tri roky nato mal vážnu dopravnú nehodu, na ktorej následky zomrel.