Presunúť na hlavný obsah

Missy Elliot

raperka, skladateľka, textárka a hudobná producentka
Missy Elliott

Missy Elliot

raperka, skladateľka, textárka a hudobná producentka
Miesto narodenia:
Portsmouth, Virgínia, USA
Partner/ka:
Sharaya
Rodinný stav:
slobodná
Vek:
49
Výška:
167 cm
Znamenie:
rak
Povolanie:
raperka, skladateľka, textárka a hudobná producentka
Osobný web:
www.missy-elliott.com

Detstvo a dospievanie


Je jedináčikom. Už od štyroch rokov rada vystupovala a vždy bola triednym šašom. Kým jej otec pracoval ako námorník, žili v Jacksonville v Severnej Karolíne v karavane. Rada chodila do školy kvôli kamarátom, a aj keď učenie nepatrilo medzi jej obľúbené činnosti, vďaka IQ testom, ktoré potvrdili, že je nadpriemerne inteligentná, mohla preskočiť dva ročníky. Takto však stratila kamarátov, preto náročky prepadla, aby sa mohla vrátiť k svojím rovesníkom, do svojej triedy.
Mala ťažké detstvo. V ôsmich rokoch ju pravidelne znásilňoval jej, o osem rokov starší bratranec, až kým to po roku nezistila jej teta. Navyše, jej otec bol tiež násilník, takmer každý deň bil jej mamu a niekedy sa ušlo aj jej.
Keď mala štrnásť, spolu s mamou utiekli z domu. V súčasnosti s otcom komunikuje, ale tvrdí, že mu neodpustila.

Kariéra


V deväťdesiatych rokoch vytvorila Missy Elliott spolu s La Shawn Shellmanom, Chonitou Coleman a Radiach Scottom hudobnú skupinu „Sista“. Missy požiadala svojho kamaráta Timothyho Mosleyeho, ktorý je dnes známy pod menom Timbaland, aby sa stal producentom skupiny a pomohol im nahrať prvé skladby.
Po čase si skupinu „Sista“ všimol producent a člen skupiny „Jodeci“ De Vante Swing, ktorý im pomohol s nahrávacou zmluvou v newyorskej spoločnosti Elektra, pod ktorú spadala aj jeho spoločnosť „Swing Mob“. Práve on vymyslel Mosleymu prezývku Timbaland. Ten sa po zániku spoločnosti „Swing Mob“ pustil do práce s Missy a v roku 1996 spolu pomohli, dnes už bohužiaľ nebohej speváčke, Aalyiah k dvojitej platine za album „One in a Million“. Takto si vytvorili dostatočne zvučné mená a ich sólové albumy na seba nenechali dlho čakať.
K Missiným najväčším hitom patrí napríklad „Get Ur Freak On“, „4 My People“ alebo „Lose Control“.

Medzi jej najznámejšie spolupráce patria tie s Aaliyah, Whitney Houston , Mariah Carey , Janet Jackson , Destiny 's Child , Ciara, Mary J. Blige alebo Ruslana.