Zoznámte sa s talentovaným dizajnérom, ktorý si plní sny v Amerike: Úspešný Slovák Miki Bauer si išiel vlastnou cestou

Úspešný Slovák Miki Bauer vám priblíži nielen svoju prácu, ale aj vzťah k New Yorku a jeho naplnené túžby.

Prečítajte si rozhovor s talentovaným Slovákom Mikim Bauerom a jeho priateľkou Sunnie Brook

Prečítajte si rozhovor s talentovaným Slovákom Mikim Bauerom a jeho priateľkou Sunnie Brook

Zdroj: Archív M.B, S.B

Keď som ho oslovila ohľadom rozhovoru do jarného vydania Feminity, uvedomila som si, že jeho pracovná vyťaženosť môže byť prekážkou. Charizmatický Miki však ochotne súhlasil a porozprával o svojom živote za veľkou mlákou. Len 26-ročný dizajnér vás presvedčí, že talent a pokora sú najdôležitejšími faktormi na ceste za úspechom. 

Mohlo by vás zaujímať: Ako trávi svoj deň česká topmodelka Linda Vojtová? Kráska si žije v New Yorku svoj americký sen

V ktorom období života si zistil, že sa chceš venovať umeniu a dizajnu?

Do štrnástich rokov som robil väčšinou športy a kreatívne som poznal iba keramiku, na ktorú som chodil v rámci krúžku. Neskôr som ako tínedžer v Prahe spoznal umenie, dizajn a film, ktoré ma hneď zaujali. Ako18-ročný si odišiel žiť do New Yorku, kde si začal študovať na umeleckej univerzite Pratt Institute.

Aké boli tvoje začiatky?

Ja sa snažím riadiť mottom, že čo sa má stať, tak sa stane. Ak niečo hrotíš, tak sa to väčšinou pokazí, a to myslím profesionálne aj sociálne. Na škole sa prvý ročník nazýva Foundation Year, pretože ťa učia základné veci ako maľbu, kreslenie, film, dejiny umenia, 3D dizajn... V prvom ročníku sa nikto nešpecializuje na určité zameranie. Ja som bol prijatý na Pratt na grafický dizajn, lebo to bolo jediné, čo som poznal ako 18-ročný stredoškolák, keď som sa tam prihlásil. 

Čo ti dala táto univerzita a na čo si sa začal špecializovať?

V priebehu štúdia som zistil, že ma to nebaví, ale že ma láka priemyselný dizajn, tak som si zmenil vysokoškolské zameranie. V druhom ročníku, ak si v priemyselnom dizajne, tak v podstate znova podstúpiš taký Foundation year, ale zameriavaš sa len na dizajn, čiže predmety ako dejiny dizajnu a kreslenie. Až v treťom ročníku som začal naplno skúmať odbory dizajnu, ktoré pre mňa boli zaujímavé. Stolný dizajn inšpirovaný gréckou kuchyňou, dizajn hokejových chráničov a dizajn nábytku. 

Už počas štúdia na univerzite si začal dizajnovať nábytok na mieru. Čo konkrétne zahŕňala tvoja pozícia vo firme, kde si pracoval?

Jedna kolekcia tvorila 23 návrhov vonkajšieho nábytku. 9-mesačný projekt dizajnovania, sťahovanie firmy a výroba nábytku CNC frézovaním boli také najdôležitejšie projekty za tie tri roky. Okrem toho sa mi tam denne zamotalo fotenie, predávanie nábytku, navrhovanie pre súkromných klientov a rôzne stretnutia s dizajnérmi alebo potenciálnymi zákazníkmi.

New York je pre mnohých mestom snov a nekonečných možností. Aký skrytý význam má pre teba toto mesto?

V New Yorku som z veľkej časti objavil, kto som, a zatiaľ som tam najviac dospel. Vždy to bude mesto, ktoré mi ostane v srdci a vždy sa tam budem rád vracať. Je to mesto, ktoré naplnilo každú moju túžbu za posledných 7 rokov najmenej raz, a za to som mu veľmi vďačný. Skrytý význam je asi ten, že sa pozerám na NY ako na veľmi dobrého a dlhodobého kamaráta. Takého spoločníka, ktorého nemusíš vidieť pár rokov, a potom keď sa stretnete, tak je to, ako keby ste sa videli včera. Preto mi New York momentálne veľmi nechýba.

Ako by si charakterizoval svoj osobný štýl a aký dizajn ti je blízky?

Svoj módny štýl som adaptoval v New Yorku. Nepodlieham veľmi trendom, milujem čiernu a zo všetkého mám viac-menej len jeden kus. Kúpim si nový kúsok, až keď ten starý vynosím, a radšej mám jedny čižmy od Saint Laurenta ako štyri páry od Cole Haan. Čo sa týka nábytku, tak môj vlastný štýl gravituje ku Škandinávii a Mid-Century Modern. Ako napríklad Charles a Ray Eames, Le Corbusier, Harry Bertoia a Jens Risom.

Čím ťa ovplyvnil New York z hľadiska kultúry a umenia?

Vyučil ma a dal mi možnosť spoznať desiatky rôznych kultúr. Všetko je tam v podstate na dosah ruky a stačí sa len zviezť metrom. Umenie, tradičné či moderné, som spoznal väčšinou cez univerzitu.

V meste, v ktorom si našiel svoj druhý domov, si stretol aj svoju partnerku Sunnie. Čím ťa zaujala táto kráska z L. A.?

Keď si na to tak spomeniem, jej pohľad ma hneď zafixoval. Bolo tam veľmi veľa ľudí, ale ja som nikoho iného nevnímal. Bola ochotná dať mi svoje číslo a potom dvakrát odmietnuť rande. Na tretíkrát som sa už ani nepýtal, iba nadiktoval adresu a čas. Tak sme sa stretli na hodinu na kávu a ďalších päť hodín potom sme sa ešte prechádzali po Central Parku.

Aktuálne si získal novú prácu v L. A. Priblíž nám, o akú pozíciu ide a čo bude náplňou tvojej práce 

Pracujem pre Kelly Wearstler, veľmi talentovanú a úspešnú dizajnérku v Los Angeles. Moje zameranie je na návrh nábytku pre jej kolekcie a tiež rezidenčné a komerčné projekty. Je mi cťou, že môžem vo veku 26 rokov pracovať pre niekoho, od koho sa môžem toľko naučiť.

Nová práca priniesla aj nové výzvy a najmä sťahovanie do iné- ho mesta. Ako zvládaš túto životnú zmenu? 

Zmeny sa nebojím a vítam ju. Nemám pocit, že som v NY niečo ešte nestihol, takže som sa vedel pekne rozlúčiť. Chýbajú mi jedine kamaráti a vzťahy, ktoré som si tam vybudoval, ale taktiež verím, že pretrvajú vzdialenosť a čas. Do L. A. som sa tešil najmä na novú prácu, priateľku a ten opačný životný štýl, ktorý tu môžem mať. Celoročne surfovať, znovu mať auto a spoznávať krajinu, ktorá je oveľa viac prístupnejšia.

Akým vlastným životným mottom sa riadi Miki Bauer? 

Som si vedomý, že život nám nič nedlží. Radšej budem férový ako príjemný. Taktiež sa vždy snažím, aj keď je to niekedy ťažšie, byť pokorný.

Prečítajte si aj: Úspešná a ambiciózna Slovenka, ktorá podľahla "concept storu": Takto sa jej podarilo rozbehnúť biznis

Inšpiratívna hairdresserka Sunnie Brook, ktorá si išla vlastnou cestou

Ahoj Sunnie, v Amerike si známym menom a môžeš sa pochváliť úspešnou kariérou ako skúsená kaderníčka celebrít. Priblíž nám, ako vyzerali tvoje pracovné začiatky. 

Začala som svoju kariéru „za stoličkou“ a vlastnila svoj vlastný salón na niekoľko rokov. To ma naučilo, ako pracovať na rôznych typoch vlasov a tiež ako pracovať s rôznymi osobnosťami a potrebami klienta. V roku 2008 som vyhral svoju prvú medzinárodnú súťaž, ktorú organizoval Paul Mitchell. To ma priviedlo k objaveniu vášne pre vytváranie redakčných a tlačových prác. Krátko potom, som sa presťahovala do Los Angeles. Výrobné odvetvie v LA je založené výlučne na celebritách  a ja som začala spolupracovať so zvučnými menami ako Lana Del Rey, Chrissy Teigen, Hailey Baldwin, Colin Farrell, Imagine Dragons a Alanis Morissette.

Aký bol tvoj svetlý moment na začiatku tvojej kariéry, vďaka čomu si sa dostala na výslnie?

Bolo tam toľko výrazných momentov, za ktoré som tak vďačná! Práca s Lana Del Rey a Jamie Kingom na ich hudobnom videu Summertime Sadness. Je to krásny príbeh dvoch priateľov a ich emocionálneho priateľstva. Taktiež Alanis Morissette, keď pracoval na duete s Taylor Swift. Práve Alanis bol jeden z mojich dlhoroční klientov, ktorého som mala na zozname želaní. Ďalším bol Imagine Dragons v čase, keď vyhrali Grammy a urobili neuveriteľný výkon s Kendrickom Lamarom a vybuchujúcimi farbami na javisku! To vystúpenie stále patrí k jedným z mojich najobľúbenejších, ale dostať farbu z ich vlasov a kože pár minút potom kvôli účasti na červenom koberci bola ozajstná výzva!

V roku 2009 si sa kvôli nádejnej kariére presťahovala do Los Angeles, kde si začala spolupracovať so slávnymi osobnosťami. S kým si si najviac užila tvoju spoluprácu?

Každý klient je tak odlišný a každá udalosť alebo produkcie, ktoré robíme spoločne  nám prinášajú rôzne požiadavky. Milujem prácu s Hailey, ktorá môže nosiť čokoľvek a vyzerá v tom neuveriteľne. Chrissy Teigen je veľmi zábavná a stále chce skúšať niečo nové. Nedávno som pracovala aj s krásnou vychádzajúcou hviezdou Adriou Arjonou, o ktorej ešte budete zaručene počuť v nasledujúcich mesiacoch.

Páči sa ti vytvárať nadčasové looky, alebo dávaš prednosť niečomu prvoplánovo krásnemu?

Každý človek je plátno a mňa inšpiruje vytvárať a vyjadriť krásu rôznymi spôsobmi. Milujem dávať ľudom "aha" momenty s tým, že vytvorím účesy, ktoré vyzerajú sviežo a inovatívne.

Začala si s blogovaním a Youtubovým kanálom, kde zdieľaš tvoje cenné rady, skúsenosti a taktiež tým vzdelávaš rastúcu klientelu. Svoju prácu zdieľaš aj na Instagrame, kde máš viac ako 25 tisíc sledovateľov. Ako dôležité je pre teba byť na sociálnych sieťach v dnešnej dobe?

Sociálne médiá sa stali novou vizitkou alebo marketingom pre podnikateľov a sú dôležitým nástrojom pre propagáciu vašej značky. Snažím sa zostať v obraze a vedieť, čo sa deje na sociálnych sieťach a tiež ich používam ako nástroj, aby som naďalej pomáhala a inšpirovala mojich klientov.

Ktorý prvok tvojej práce máš najradšej? 

Prepojenie s ostatnými a to, že môžem byť kreatívna a pomáhať klientom objavovať a vyjadriť ich osobnú krásu.

Akú cennú a kariérnu radu do života si dostala, ktorá v tebe zanechala hlbší význam?

Prišla od môjho otca a premýšľam o nej pomerne často. Naučil ma, že život je ako schodisko. Musíte vziať jeden schod postupne po druhom a než sa nazdáte, ste na vrchole. Nemôžete sa dostať hneď na vrchol alebo zobrať príliš veľa schodov naraz, pretože zakopnete alebo spadnete. Ak ste však usilovní, stabilní a sústreďte sa na svoj cieľ, všetko bude možné! 

Ako si sa zoznámila s Mikim a čo bola prvá vec, ktorá ťa na ňom zaujala? 

Stretli sme sa pred rokom a pol na jednej narodeninovej oslave mojej blízkej priateľky v New Yorku. Myslela som, že ju poznal, pretože to bol súkromný večierok. On však  len prišiel pozrieť svojho kamaráta, ktorý vlastnil priestor, kde sa oslava konala. Musím sa priznať, že som naozaj vyberavá v tom, čo sa mi páči. Často som v spoločnosti veľmi krásnych a talentovaných ľudí, a tak vzbudiť môj záujem môže byť pre niekoho naozaj ťažké. Keď som ho však večer videla prvýkrát, cítila som niečo ako spojenie, ale neviem to opísať. Bolo to, ako keby miestnosť úplne stíchla a on bol jediný človek, ktorého som videla. Neskôr, keď sme sa spoločne stretávali,  to boli naše dlhé rozhovory a spoločné záujmy, ktoré držali moju pozornosť.

V súčasnej dobe ste sa spoločne presťahovali do Los Angeles. Ako ste zvládali skĺbiť vzťah na diaľku a časovo náročnú prácu v čase, keď ste nebývali v rovnakom meste? 

V posledných niekoľkých rokoch som lietala medzi Los Angeles a New Yorkom, takže o to jednoduchšie sa bolo navzájom spoznať. Dôležité je, že sme mali obaja silnú vieru v komunikáciu a vzájomné prepojenie. Našťastie existujú veci, ako je FaceTime a posielanie SMS správ, ktoré nám pomohli zdieľať život spolu, aj keď od seba.

Rozhovor s talenovaným Slovákom Mikim Bauerom a jeho priateľkou Sunnie Brook, nájdete v jarnom čísle magazínu Feminity

Foto:
Archív M.B, S.B
Zdroj:
MB

Súvisiace články

Diskusia k článku

comments powered by Disqus

Najčítanejšie články

Staň sa fanúšikom

Starostlivosť o seba