Slovenka Janka chcela vidieť celý svet a prišla na spôsob, ako sa to dá: Toto je kľúč k cestovaniu bez miliónov na účte
Mnohí z nás túžia po cestovaní, ale väčšina z nás si povie, že na to nemá peniaze alebo odvahu. Janka si však povedala, že chce vidieť svet, a keďže sa riadi tým, kde je vôľa, tam je aj cesta, podarilo sa jej oveľa viac.
Pustiť sa do sveta len tak, kúpiť si len letenku a nevedieť, čo nás čaká, to si vyžaduje mať v sebe kus dobrodruha? Máš ho v sebe alebo čo ťa zlákalo?
Určite som človek, ktorý chce skúšať nové veci, no kto z nás nie je? Cestovať som začínala s rodičmi. Väčšinou to boli dovolenky v Grécku, Turecku, či Tunisku. Potom sme raz cestovali do exotiky, na Kubu. To bol veľký zlomový bod, všetko tam bolo úplne iné. Domov som sa vrátila ako nový človek, vysmiata, pozitívnejšia.
Mohlo by vás zaujímať: VIDEO: Talentovaná slovenská ilustrátorka si ide za svojím snom: Danyela Art kreslí obrázky, ktoré prinášajú radosť!
V cestovaní Janka pokračovala aj so svojím priateľom, s ktorým strávila týždeň v Taliansku v Lido di Jesolo, ktorý ich vyšiel až 700€. Vtedy si povedala, že s takýmto rozpočtom to nepôjde. Tak začala zisťovať, ako by sa dalo cestovať lacnejšie a pritom zažiť čo možno najviac. Napokon strávili 3 týždne v Brazílii, Španielsku a Francúzsku, ktoré ich vyšli finančne menej než spomínaný týždeň v Taliansku.
Čo je podľa teba kľúčom k lacnému cestovaniu?
Nemať presný cieľ a byť časovo flexibilný. To sú dva najzákladnejšie predpoklady k lacnému cestovaniu. Ak ich máte, pogratulujte si.
Ako to teda prebieha? Zakúpiš si letenku a všetko zisťuješ až na mieste či za pochodu?
Letenka je základ. Bez nej neviete booknúť ubytovanie, či robiť itinerár. Akonáhle nájdem cenovo výhodnú letenku, robím si prieskum o tom, kam sa dá ísť. Vyžívam sa v krajinách, ktoré majú stovky ostrovov – napríklad Filipíny, či Maldivy. Zisťujem, pýtam sa, skúmam, kombinujem všetko tak, aby sme mali 100% zážitok a cenovo to bolo šikovné a lacné. Ubytovanie riešime vopred, buď cez Airbnb alebo priamo cez hotely – vždy vyjednávame ceny. Keď napíšeme prenajímateľom priamo, dajú nám 10% - 40% nižšiu cenu. A to tak môže spraviť každý. Keď už máme letenky, vieme, kam ideme a máme ubytovanie, zvyšok riešime až na mieste.
Hovorí sa, že najviac zážitkov prežiješ, keď najmenej plánuješ... Ty ich teda musíš mať neúrekom. Ktoré sa ti vybavia hneď?
Jasné, hneď mi napadol celý zoznam: výhľad na celé Rio de Janeiro z konštrukcie na soche Ježiša Krista, kam sa bežne turisti nedostanú, plávanie s minikorytnačkami na Seychelách – neuveríte, sami ku nám doplávali, kŕmenie obrovskej storočnej korytnačky, prvá zdolaná vlna na surfe, pohľad na obrovský budhistický chrám na Sri Lanke, preťahovanie sa o ananás s opicou na africkom safari, pohľad zoči-voči so žirafou, šnorchľovanie na asi najkrajšom mieste na svete – na ostrove Palawan na Filipínach (tá voda bola taká modrá, doteraz tomu neverím). A to som sa zamyslela len na pár minút. Cestovanie dáva kopec zážitkov.
Čítajte tiež: Robíte v živote naozaj to, čo vás napĺňa? Zamyslite sa nad svojím osobným a kariérnym rozvojom a zmeňte to k lepšiemu
Ako si prišla na nápad založiť blog Travelhack.me?
Celkom náhodne. Nikdy som nesnívala o tom, že zo mňa bude bloger. Bolo to počas našej dovolenky na Seychelách, kamoši nám denne písali, či sme vyhrali milióny. A tak som napísala blog o Seychelách bez miliónov na účte. Behom dňa sa stal najčítanejším na Slovensku a doteraz si ho prečítalo viac ako 70 000 ľudí.
Keď Janka videla, aký to malo úspech, spravila workshopy o tom, ako lacno cestovať. Bola prvá, čo také niečo na Slovensku urobila. Keďže pozitívne ohlasy stále pribúdali, písala ďalej. Ako sama povedala, videla, že pomáha ľuďom, a to ju hnalo vpred.
Dnes patrí tvoj blog k najčítanejším na Slovensku. Čo myslíš, vďaka čomu to je, samozrejme okrem tvojho úsilia?
Jeden z dôvodov je určite praktický obsah. Do článkov dávam všetky informácie, ktoré by som sama chcela vedieť predtým, ako som do danej krajiny išla. Sú to komplet návody, ktoré reálne šetria čas, nervy a peniaze napísané od srdca. Druhý, veľmi dôležitý bod je, že som blog nezakladala preto, aby som na ľuďoch zarobila, ale aby som pomohla, šírila moje tipy. Peniaze sú super, no ak sú prvoradou motiváciou, smrdí to a ľudia nie sú hlúpi. Teraz je taký trend, že si každý zakladá blogy. Napíše jeden-dva články a hneď oslovuje firmy, či ich nechcú sponzorovať. Ja si myslím, že blog treba zakladať vtedy, keď vo vás vrie chuť písať ľuďom, zdieľať triky, zážitky, názory, chuť pomáhať. A nie chuť zarobiť.
Koľko času mu reálne venuješ? Je to momentálne tvoja priorita?
Je to môj full-time job. Keď som vydávala minulý rok knihu, moja priemerná pracovná doba bola približne 12 hodín, 7 dní v týždni. Teraz je to 8-10 hodín denne. Prácu som si rozdelila na 2 časti – prvou je business časť, čiže robenie nových produktov, zlepšovanie stránky, učenie sa nových vecí, marketing. Tejto venujem približne 30-40 hodín týždenne. Druhou je blogovacia časť, ktorá je mojím hobby. Píšem počas nej články.
Máš úspešný blog, vydala si knihu, cestuješ, prednášaš... Verila by si, že dosiahneš až takéhoto úspechu vďaka svojej záľube?
Keď som písala svoj prvý blog na tému šikovné cestovanie pred vyše 2 rokmi, mala som v hlave iba to, že chcem ľuďom pomôcť tiež cestovať lacnejšie a poradiť im s konkrétnymi tipmi, ako na to. Nesnívala som o tom, že budem mať úspechy a myslím, že to je dobre, lebo som v prvom rade robila to, v čom som videla zmysel a všetky tie pekné veci prišli ako následok.
Neprehliadnite: Mamina na materskej prišla so skvelým nápadom. Táto žena presne vie, ako si vyčarovať perfektný domov
Je ešte nejaká nesplnená méta, poprípade vysnená krajina, ktoré by si chcela dosiahnuť?
Je ich ešte veľa, plním si ich postupne. Myslím, že v momentálnej dobe sa dá ísť za normálne peniaze už všade na svete. Je len otázkou vôle, šikovnosti a know-how, aby sa sny zmenili na plán.
Ďakujeme za rozhovor, prajeme ešte veľa zážitkov a tešíme sa na ďalšie rady a tipy.